404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERMENEK TURİZMİNİN GELECEĞİ


Taşeli Yöremize ait internet sitelerinde bir gezinti yaptığımızda hep beylik cümleler yer aldığını görürüz.

“Ermenek ve çevresi İslamiyet öncesi devirlerde kurulmuş uygarlık kalıntıları bakımından olduğu kadar İslami devir ve uygarlık yönünden de eski ve köklü bir geçmişe sahiptir.
Özellikle Karamanoğulları Beyliğinin ilk başkenti ve uzun süre merkezliğini yapmış olması nedeniyle bu devre ait karakteristik yapılar bölgede halen yaşayan tarihi belgelerdir. İlçemizi ziyarete gelen turistler, dört yıldızlı Selçuklu Otel ' de konforlu bir şekilde konaklayabilirler. İlçemizde halen canlılığını koruyan tarihi ve turistik bir değer olan varlıklardan bazıları şunlardır;
Firan Kalesi (Ermenek Kalesi), Görmel Köprüsü (Ala Köprü)(Baraj suyu altında kalmıştır.), Mennan Kalesi, Maraspoli (Maraspulla) Mağarası, Meydan Camii, Büklü Baba Sultan Ziyareti, Sipas Camii, 
İkizin İni Tapınağı, Ulu Camii, Karaman Bey İmareti, Akcamescit Camii, Tol Medrese (Musabey Medresesi), Balkusan'da (Bağbelen) Karaman Bey ve oğlu Mahmut Beylerin Türbesi,Gökçeseki Ören Yeri Antik Kenti. Ayrıca Ağustos-2009’da su tutulmaya başlamasıyla Ermenek Barajı gölalanı çevresinin ormanla çevrili olması nedeniyle doğa turizmine yeni bir umut kapısı açılmıştır. ”

Bu yazıyı okuyan bir kişi Ermenek’te başka bir turizm değeri yok mu, gezilip görülebilecek yerler sadece bunlar mıdır sorusu mutlaka aklına gelebilir.

Gerçekten Ermenek’in tüm turizm değerleri bu sayılanlardan mı ibaret? Kesinlikle hayır. Lakin her nedense, şu bir gerçektir ki Ermenek dışında kalan köylerde bulunan turistik değer arz eden yer ve ortamları biz ne zaman listeye alacağız?

Gerekli tanıtım ve rehberlik hizmetini verebilirsek işte o zaman Ermenek’in turizm geleceği parlak olur, turizmden arzu edilen paydan da nasibini alacaktır.

Turizme katkı sağlayabilecek ortamlar nereler olabilir?
1. Başta Bileği mevkiine bir seyirlik alan yapılması turizm için artı bir değer oluşturacağı unutulmamalıdır. Yapılacak seyirlik seki veya parkı çok yerinde bir karar olacaktır. Ermenek Baraj Gölü seyir sekisi.

2. Yetmiş iki basamaklı merdiven: Bileği’den Güneyyurt yönüne devam edilince hemen üst tarafta bulunan yetmiş iki basamaklı Suluca Eser’i kaçımız biliyor, kaçımız bu merdiven basamaklarını tırmanmıştır? Buranın da incelenip turizm envanteri içinde değerlendirilmesi yerinde ve isabetli bir karar olacaktır.
3. Aynı yoldan devamla İkizin Tapınağının çevresi daha da güzelleştirilip turizme sunulmasında gecikme yaşanmamalı.

4. Sonra Yukarı Çağlar köy yolundan Yukarı Çağlar’a ulaşıp öncelikle Karamanoğullarının ilk eserlerinden biri olan Karamanoğlu Camii ve taş çeşmesi, 8 asırlık çınarı yukarıda okuduğumuz o beylik cümleler içinde çok önemli bir değer oluşturacağını neden fark etmiyoruz gerçekten anlaşılır gibi değil.

5. Yine aynı köyde bulunan Sbide Antik Kenti nedense Ermenek’in tanıtımını yapan sitelerde bir süre yer alırken sonrasında silinip, uyarımızla yeniden yer bulmasına rağmen Sbide Antik Kenti Taşeli Yöremizde bir türlü tanınması sağlanamamıştır. Sbide üzerine 2015 yılında üstelik 592 sayfalık bir de kitap yazmama rağmen gerçekten bir turizm değeri olarak Ermenek turizmine katkı sağlayacak beylik cümleler arasında yine görülmemektedir.

2015 yılında bir kazı çalışması yapılmış ancak istenilen sonuca da ulaşıldı mı(!), daha önceden açık olan kaya mezarları temizletilmiş, aynı mevki üzerinde bulunan kapalı lahit mezarlar açığa çıkartılmamıştır. Bu kazı çalışmasının Karaman Müze Müdürlüğü tarafından yeniden ele alınması çok yerinde bir karar olacağına inanmaktayım.

6. Sbide Antik Kenti’ne su sağlayan 5 km’lik Antik Su Tüneli neden araştırılmaz ayrıca bir muamma olarak yerini korumaktadır.

7. Hisar Kalesi üzerine çıkıp kaçımız Ermenek Vadisini izledik ki? Evet, Yukarı Çağlar Hisar Kalesi’ni de henüz bilmiyoruz.

Buraya kadar hep tarihsel turistik değerler üzerine değindim.

Şimdi Ermenek’in turizm geleceği için birkaç değerden daha söz etmek istiyorum.
1. Belirli dönemlerde Ermenek Barajı Savaklarında su verme işlemi bir turizm artısı olarak değerlendirilebilir. Bunun örneği dünyada sadece Avusturalya’nın – Sidney kentinde olduğunu ve savaklardan su verilmesi sırasında gelen turistlerden yüzbinlerce dolar kâr sağladıklarını çok yerden okudum.
2. Yukarı Çağlar, Elleztepesi Şehitlik Anıtına biraz da emekle yanında bulunan göletle birlikte listeye gireceğini düşünüyorum.
3. Yukarı Çağlar Aldere her yıl Mart ayının son haftasında bir hafta süre ile müthiş bir şelale oluşturduğunu bu görselliği tanıtıp Ermenek turizmine bir haftalık bir değer daha kazandırmamız yerinde olmaz mı?
4. Zeyve Pazarı Mesire Alanı hızlandırılan bir çalışmayla vatandaşların ve yerli, yabancı turistlerin hizmetine sunulamaz mı?
5. Aşağı Çağlar, Sugözü-Kapız ve Kurudere Kanyonu bir köy gücüyle düzenlenip turizme sunulamayacağını açık ve net olarak bilmekteyiz. Bu alanların da devletimizin ilgili birimlerince düzenlenip turizme sunulamaz mı? Örneğin Sugözü-Kapız’da DSİ’nin Güneyyurt Sulama Kanalına su sağlayan bendi bulunmakta. Bu bent çevresinin düzenlemesini DSİ yapamaz mı? Yapar. Yaptıktan sonra buraya açılacak tesislerden istediği gibi de para kazanabilir. Bakma ile görme arasındaki farkı fark edersek aslında yüklü bir para olmadan da bu işleri DSİ yapılabilir. Yeter ki istenilsin.

Bunları niçin yazdım? Şunu için; Ermenek’in adını sıkça duyan bir dostum beş-altı kişilik bir grupla Ermenek’e geziye gidiyorlar ve bir günlük gezi ile doğru dürüst bir yer göremediklerini ifade ettiler bana. Ermenek’te birkaç yer gezdikten sonra direk Balkusan’a götürüldüklerini ve birginlik gezinin nerdeyse Bakusan yolunda geçtiğini akabinde geri döndüklerini bir tat alamadıklarını belirttiler.

Daha önce bir yazımda ele aldığım konuyu yeniden bir daha bu yazımda da yinelemek istiyorum.
Ermenek, Güneyyurt, Yukarı Çağlar, Balkusan yolu açılmadığı sürece Ermenek’e gelen bir turisti direk Balkusan’a götürmeye kalktığımızda gelen insanların yöremizi ve güzelliklerimizi görmeden geriye gönderilmesine sebebiyet veririz. Oysa bahsettiğim güzargah üzerinden toplamda 8-9 km lik yapılacak bir yolla bir günde onca güzelliğimizi insanların kafasına nakşederiz.
Hesaplarımızı turizmden bir pay almaya yapıyorsak, biraz da geleceği görmemizde büyük yarar var. Hesabımız asıl biz ne yaparız, ne ederiz de Ermenek’in zihinlerde kalıcılığını sağlayabiliriz olmalı.
12.03.2017
Durmuş Ali ÖZBEK

Dipnot:

http://www.ermenek.gov.tr/turizm

ULAŞAN YORUMLAR:
Ali Didem Civcik: Kışın ortasında açık olan kayak tesisi kapatılarak mı?


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. Beyninize kaleminize sağlık. Diyorsunuz ya; bakmakla görmek arasında ki fark. Buna birde eğitimi ekleyelim. Şerafettin Güç

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN