404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

ERMENEK(Lİ) YİNE YALNIZ BIRAKILDI!


Yeni Türkiye haritası değişiyor otuz sekiz ilçe il oluyor diye konuşuluyor. Gazetelerde böyle haberler geçiyor. Türkiye’nin gelişmesine karşı değiliz tabi ki il olması gereken ilçelerin il olması gerekir.
İl olacak ilçeler seviniyor, bürokratlar seviniyor. Sevinmeleri de gerekir. Bunun için çaba harcayan bürokratlar belki kendileri yeni illere vali, müdür, yeni illerin kaymakamlıkları olmak için çalışıyorlar.
Burada benim sözüm var. Onu anlatmak istiyorum.
Bizim bürokratlarımız, esnafımız, köylümüz muhtarlarımız galiba uyuyorlar.
Neden mi diye sorarsanız diyeyim; onlar: Ekonomi bakımından, bürokrat bakımından, esnaflar, köylüler, muhtarlar güçlü olmak istiyorlar. Bu saydıklarım önemli hareketler, bize gerekmiyor mu?
Bürokratları güçlü olan; vilayet olacak olan ilçelerin bürokratları kendilerinin daha söz sahibi olabilmeleri için uğraşıyorlar, köylülerinin, çiftçilerin güçlenmesi için uğraşıyorlar. Ulaşımın daha rahat olması ve yaşanması güzel olması için var güçleri ile çalışıyorlar. Haklılar da, peki, O zaman bizim ilçe bürokratları ne yapıyorlar.
Ellerimizin arasına başımızı alalım bir düşünelim. Kendi memleketimiz için planları nedir? Bir planları var mı? Bilenler var mı? Varsa lütfen anlatsın!
Bu otuz sekiz ilçe il olduğunda o ilçenin refah düzeyi araştırıldı mı? Araştırıp bilinmesi gerekmez mi? Bu minvalde düşünürsek kendi ilçemiz olan Ermenek bunların içerisinde hangisine bağlanılması gerekecektir. Bağlanması gerektiğini ayırt etmemiz gerekiyor. En önemlisi de bağlansın mı? Bağlanmasın mı? Kendi ilimiz Karaman ne der? Durumu nedir. Mesafe konusu km bakımından nasıl değerlendirilir.
Tabi burada şunu da göz önünde tutmalıyız. Ermenek konum itibarı ile yeni il olan ilçeye bağlanırken düşünülmesi gereken konuları tek tek ele alınıp: refah düzeyini düşünmek, coğrafi durumunu analiz etmek de gerekiyor. En önemlisi de birlikteliğini kaybetmemesi gerekir. Bir kısmı Antalya ilçelerinden yeni il olan Alanya ya mı? Yoksa Mersinin yeni il olan Anamur ilçesine mi bağlanması düşünülmelidir ve ona göre de çalışma yapılmalıdır.
Aslın da kendi ilçemiz olan Ermenek’ i il yapmak olmalıdır. Ve Ermenek in bütünlüğü bozulmamalıdır diyorum. Aksi takdirde de ilçemizin bütünlüğü bozulur ve parçalanır. Parçalanırsa ilçemiz Ermenek küçülür. Bir mahalle ve köy durumuna düşeriz. Maazallah böyle bir şeyi düşünmek bile istemem istemeyiz de. Ve bunu ben o yörenin yani Ermenek’ in çocuğu Ermenek (li) olarak kaldıramam, kabullenemem halkımız da kabullen(e)mez. Bu olay ciğerimize bir hançer gibi saplanır. Kalbimiz kırılır. Kırılan kalp zor tamir olur. Son iş olarak iş işten geçmeden gelin çaresizliğin çaresi olalım. Sonra bulunduğumuz mekânda bir de şöyle soruyorlar; buna hepimiz şahidiz.
Nerelisin? “Ermenek”liyim. Diyoruz, sonra sorular başlıyor orası Konya’ nın mı? Hayır. Nerenin o zaman diyorlar. “Karaman” ın diyoruz. Ve şimdi de “Alanya”’ nın mı? “Anamur’un mu yoksa “Ermenek ”in yarısı bir yerin, yarısı bir yerin mi?
Bürokratlarımız, büyüklerimiz, büyük bildiklerimiz kendimize gelelim. İleriyi görelim. Son pişmanlık çare vermez. En kötü şey kendini anlatamamaktır. Selamlarımla.
Mustafa Yıldırım

05.05.2017

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN