404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

FAHREDDİN PAŞA VE ÇEKİRGE YEMEYE DAİR


Fahreddin (Türkkan) Paşa I. Dünya Savaşı sırasında çıkan Şerif Hüseyin isyanında zor şartlar altında Medine'de yönettiği 2 yıl 7 ay süren Medine müdafaası ile bilinmektedir. Mondros Mütarekesine rağmen Medine’yi İngilizlere teslim etmeyip savunmuştur. "Medîne Müdâfii", "Türk Kaplanı", "Çöl Kaplanı", "Medine Kahramanı" adlarıyla anılır. Türk askerine “Mehmetçik” sıfatını veren kişidir. Bu ay içerisinde vefat etmiş (22 Kasım 1948) vasiyeti üzerine Rumeli Hisarı’na defnolunmuştur.
Medine savunmasında erzak ve yiyecek sıkıntısından dolayı çekirge yenmesine karar verilip askeri birliklere Fahreddin Paşa’nın çekirge ile alakalı bildirisi dağıtılmış, Cuma hutbesinde de bu bildiri okunmuştur. Bu hadise “Çekirge Hutbesi” olarak da meşhur olmuştur. Olayı bizzat yaşamış olan Fahreddin Paşa’nın istihbarat subayı hemşehrim Ermenek’li Naci Kâşif Kıcıman yaşananları hatıralarında şu cümlelerle anlatmaktadır;
“Seferi Kuvvet’in et ihtiyacını karşılamak, subay ve erlerin eksik kalan kalorilerini te’min için bir çare düşünülmüştü. Fahreddin Paşa bu çareyi 7 Haziran tarihli günlük emrinde tebliğ etti.
Çekirge Hakkında Tavsiyeler: Çekirgenin serçe kuşundan ne farkı var? Yalnız tüyü yok. O da serçe gibi kanatlı ve uçuyor Bitki ile besleniyor. Serçe gibi huysuz serçe gibi asabi. Yediği şeyleri itina ile seçiyor temiz şeyler yiyor. Hem de tiryaki ve keyif sahibi. Tütün ve limondan pek zevk alıyor. Hicaz, Asir ve Yemen Araplarının başlıca gıdası çekirgedir. Bedeviler sağlamlıklarını ve zindeliklerini yedikleri çekirgelere borçludurlar. Dizlerinin bağı çözülenlere, zayıflara, bünyevi hastalıklara büyük te’siri vardır. Romatizma için iksir gibidir. Biz maalesef bunları ziyan ediyoruz. Çekirgeyi doktorlarımıza tedkik ve tahlil ettirdim. Yüksek sitayişle bahsetmekte, faydalarını saymakla bitirememektedirler.
Ziraata zarar veriyor fakat birçok kuş ve hayvanda ekinlerimize zarar vermiyorlar mı? Çekirgeye niçin bu kadar düşman olduk? Çekirge bir gıda, hem de bir devadır. Yediğimiz sebzelerin birçoğundan daha faydalı olduğu tecrübe ile tahakkuk etmiştir.
Çekirge her iklimde yenebilir. Yenmesi sünnet-i seniyyedir. Cenâb- Peygamber hadis-i şeriflerinde “iki ölü ve iki kanlı bize helal oldu” demektedir. İki ölü çekirge ve balık, iki kanlı karaciğer ve dalaktır. İmam-ı Malik, yenmesine cevaz verilen çekirgenin başının koparılmasını veyahud ateş üzerinde kavrulmasını şart kılmış ise de Hanefiye ulemasının çekirgenin ölüsünü bile helal saydıkları kitaplarda yazılmıştır. Hicaz çekirgesi diğer mıntıkaların çekirgelerine nazaran daha besili ve daha tatlıdır.
Büyük bir dikkat ve ihtimam ile yaptırdığım tecrübelerde tıbbi hastalıklara iyi gelen ve yenmesi sünnet olan çekirgeye yan gözle bakmak ve ondan tiksinmek en hafif tabir ile nimet tanımamazlıktır. Dün karargâh sofrasında “Çekirge Tavası” vardı. Arkadaşlarımla beraber pek tatlı yedim.
Elhâsıl dün, çekirgeyi bahçelerden kovup tedbirini düşünürken, bugün çekirge geliyor mu? diye yollarını gözlüyorum. Hangi mıntıkaya çekirge düşerse tarifim vechile istifade edilmesini ve bana da hediye olarak çekirge gönderilmesini arkadaşlarımdan rica ederim.
Hicaz Seferî Kuvvetler Kumandanı Fahreddin Seferî Kuvvetler Karargâhında hazırlanan “Çekirge Tavası” evvela Kumandan Paşa’ya takdim edilmişti. Herkes birbirine bakıyor, ne yapacağız, nasıl yiyeceğiz? diye göz işaretleri yapıyorlardı. Bununla beraber Paşa sofra arkadaşlarına örnek olmak istiyordu. Fakat dikkat ettim yüzündeki beşâşete (güler yüz), gözlerindeki tebessüme rağmen, çekirge kızartması boğazından pek güçlükle geçiyordu. Sıra bana gelinceye kadar tabakta pek bir şey kalmamasına çok dua ettim. Ama kabul olunmadı. Esasen çekirgenin lâtif etinden yememek mümkün değildi. Çünkü Paşa her zabitin tabağına kontrol edercesine bakıyor, azalmış ise doldurtuyordu. Bazı noksan kalanlara da kendi tabağından ayırmak istiyordu. Bununla çekirgeyi ne kadar lezzetli bulduğunu itiraf etmiş oluyordu.”

Naci Kâşif Kıcıman, Medine Müdaafası, s. 180-183.


Yahya BAŞKAN
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN