404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

“GÖKÇESEKİ ÖRENYERİ”NE NASIL GİDİLİR?Karaman İli Ermenek ilçesi; Gökçeseki Köyünün kuzeyinde yer alan iki tepeden güneyde yer alan tepe üzerinde, tepenin güney, doğu ve batı eteklerinde yer almaktadır.
Örenyeri içerisinde birçok yapının temel izleri; bazı mimari parçalar, bol miktarda çanak çömlek parçaları ve tam tepe noktasında basamaklı bir kutsal alan bulunmaktadır.
Bu tepenin kuzey etekleri ile karşısında yer alan tepenin güney yamaçlarında çok sayıda kaya mezarı ve yine iki tepe arasında kalan küçük vadide bazı yapı kalıntıları ve mezarlar bulunmaktadır.
Bazıları çok, bazıları tek odalı olan kaya mezarlarının içerisinde klineler ve aslan şekilli kapaklar halen durmaktadır. Mezarların bazıları düz bazıları beşik tonoz örtülüdür.
Örenyerideki buluntulardan ve mezarlardan buranın Roma ve Bizans döneminde yerleşim gördüğü anlaşılmaktadır.
2015 yılında yapılan kazı çalışmalarında ele geçen arkeolojik buluntular, kentin özellikle İ.S. 3. yüzyıl ve sonrasına ait dönemiyle ilgili önemli bilgiler içerdiği açıklanmıştır. Philadelphia’nın bu yüzyıldan sonra parlak dönemlerinden birini yaşadığını gösteriyor.
Philadelphia’nın da içerisinde yer aldığı dağlık Isauria Bölgesi üzerine yapılan arkeolojik çalışmaların azlığı nedeniyle bölgeye ilişkin sahip olunan bilgilerin sınırlı olduğunu belirtti ve yürütülen kazının önemine dikkat çekti.
Kazılarda ele geçen buluntulardan etütlük olanların bilimsel incelemelerinin Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü laboratuvarında yapıldığı, temizlik ve restorasyon çalışmaları biten eserlerin çizim ve fotoğraflama gibi belgeleme çalışmalarının da yine üniversitede gerçekleştirildiği belirtilmiştir.
Kazı çalışmaları sırasında lahitlerin hemen batı tarafında ortaya çıkarılan antik bir atık alanı ise içerdiği çok sayı ve çeşitlilikte eserle yeni bilimsel sonuçlara kapı aralıyor. Atık alanından çıkarılan eserler arasında taş heykel parçaları, pişmiş topraktan insan ve hayvan figürinleri, seramik ve cam kaplar, kandiller, sikkeler, yüzük, bilezik, küpe, kolye, zincir, boncuk gibi takılar ile çeşitli kemik objeler yer alıyor. Heykeller Philadephia’nın başka merkezlerle olan sanatsal etkileşimine ve dönemin yöresel sanatına ışık tutarken seramik kaplar ise bölgesel üretim ve ticari ilişkiler hakkında yeni bilgiler sunduğu ifade edilmiştir.
Kazı yapıldığı yıl “Gökçeseki Ören Yeri'nin turizme kazandırmak için her türlü çalışmanın yapılacağı…” söylenmişti.

Ulaşım:
Karaman İli, Ermenek ilçesi; Gökçeseki Köyünün kuzeyinde yer alan iki tepeden güneyde yer alan tepe üzerinde, tepenin güney, doğu ve batı eteklerinde yer almaktadır.
Ermenek İlçesinden özel araçlarla ve Ermenek İlçesinden Gökçeseki Köyüne gider araçlarla ulaşılabilmektedir.
Adres:

Gökçeseki Örenyeri; Karaman İli, Ermenek ilçesi, Gökçeseki Köyünün kuzeyinde bulunmaktadır.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN