404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

HZ. MEVLANA KARAMAN’DAN TEMSİLİ OLARAK KONYA’YA UĞURLANDI


Hz. Mevlana’nın Karaman’dan ayrılarak Konya'ya gitmesi temsili bir uğurlama töreniyle canlandırıldı.
    
        Karaman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve bundan 789 yıl önce Karaman’da ikamet etmekte iken Selçuklu Sultanının davetiyle Konya’ya göç eden Hz. Mevlana’nın Karaman'dan ayrılışı, Konya Şehir Tiyatroları oyuncuları tarafından canlandırıldı.
     
        Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen temsili uğurlama törenine; Karaman Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Osman Ünüvar, AK Parti İl Başkanı Nazmi Ünlü, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, Kent Konseyi Başkanı Ali Konukseven ile daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
    
        Program, Mader-i Mevlana Camisi’nde okutulan Mevlid-i Şerif ile başladı. Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Topluluğu’nun sema gösterisi ile devam temsili uğurlama töreni; Hz. Mevlana ve babası Muhammed Behaeddin-i Veled hazretlerini canlandıran Konya Şehir Tiyatroları sanatçılarının meydandaki vatandaşlardan helallik isteyerek Konya'ya hareket etmesiyle sona erdi. Mevlana'nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru yaptığı konuşmada: “Her yıl Karaman’dan ayrılırken, aynı hüznü taşıyoruz. Ama büyük annemizi size emanet ediyoruz. Bunca yıl Karaman büyük annemizi sevgiyle kucakladı. İnşallah bundan sonra her sene gelişen ve büyüyen ilgiyle Karaman’ımızı da dünya çapında anlatabilmek adına törenlerimize devam edeceğiz” dedi.

 

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN