404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

İKİNDİ SOHBETLERİNDE “1.ALAADDİN KEYKUBAT” KONUŞULDU.


Konya Büyükşehir Belediyesi ile Konya Fikir ve Sanat Adamları Derneği ve SÜ Selçuklu Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde bu hafta Yrd. Doç. Dr. Emine Uyumaz, Selçuklu Sultanlarından “1.Alaaddin Keykubat”ı anlattı.
1220’de Keykavus’un ölümünün ardından tahta çıkan Alaaddin Keykubat’ın ilk icraatlarının başındagünümüz ekonomik hayatıyla da iç içe olan ve örnek teşkil eden Venedik Dükalığı ile yaptığı iki yıllık barış ve ticarî anlaşmanın olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Emine Uyumaz, yapılan anlaşmada bu coğrafya ile ilgili günümüz ekonomik hayatı da ilgilendiren çok önemli maddeleirin olduğunu ve Venedik tüccarlarının selçukl sınırları içerisinde yaptıkları serbest ticaretten sadece %2 gibi çok düşük bir gümrük vergisi alındığını, bu amaçla yabancı sermayi ve sıcak parayı ülkeye çekmek amaçlı olduğunu, ayrıca değerli madenlerden hiç vergi alınmadığını; buna karşılık da Selçuklu tüccarlarının ve ticaret gemilerinin Selçuklu sınırları dışında ve denizlerde selamlanması gerektiği şartını koştuğunu söyledi.
Alaaddin Keykubat’ın verilen bir yemek ziyafeti sırasında yenilen bir kuş etinin ardından rahatsızlandığını ve 31 Mayıs 1237 yılında da öldüğünü ifade eden Uyumaz, Alaaddin Keykubat’ın ülke için sayısız hizmetlerinin başında Beyşehir ve Kayseri’de yaptırdığı iki önemli saray olduğunu söyledi.

Program sonunda konuşmacıYrd. Doç. Dr. Emine Uyumaz’a günün anısına hediyelerini Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Selçuklu Araştırmaları Merkezi adına Doç. Dr. M. Ali Hacıgökmen ve Fikir Sanat adamları Derneği adına Seyit Küçükbezirci takdim ettiler.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN