404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

"İLÇE, BELDE VE KÖYLERİ İLE KARAMAN TARİHİ" ADLI KİTAP TANITILDI


740. Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi anma etkinlikleri anısına Karaman Belediyesi tarafından hazırlatılan "İlçe, Belde ve Köyleri İle Karaman Tarihi" adlı kitabın tanıtım kokteyli yapıldı.
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Karaman Mİlletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker ile çok sayıda vatandaşın katılımı ile tarihi taş binanın önünde gerçekleşen tanıtım töreni Ümit Özyurt'un sunumuyla başladı.
"Bu bizim çok eski bir hayalimizdi" diyerek kitabın muhtevasını anlatan proje koordinatörü Adem Kocatürk “Herşey hayâlle başlar” derler. Niyetin gücü hayallerin gerçekleştirilme derecesini belirler elbet. İşte, uzun ve zahmetli bir çalışmanın neticesinde ortaya çıkan bu kitap benim hayallerim arasında idi. Yaşadığım şehirle ilgili hayal listemden bir maddeyi daha hayata geçirmenin mutluluğu içerisindeyim.
Geçmiş, sağlıklı bir gelişim ve doğru bir kimliğe bürünmek için elzem bir birikim. Tarih bilgisi olmasa idi kendimizi boş bir kâğıtta duran dağınık harflerden biri gibi hissederdik. Fakat var olan geçmişimiz ve bizim bu geçmişten haberdar oluşumuz bu tüm olumsuz olasılıkları ortadan kaldıracak yegane hazinedir.
Bu hazine sandığına bir mücevher olsun niyeti ile bu kitabı hazırladık. Geçmişimiz bu sayfalarda can bulup geleceğe aksın diye.
“İlçeleri, Beldeleri ve Köyleri İle Karaman Tarihi” adını verdiğimiz bu çalışma Karaman tarihi, kültürü ve sosyal yaşamı için oldukça büyük bir öneme sahip. Zira dünya değişiyor, Karaman değişiyor, insanlar değişiyor. Hafızalar siliniyor. Bu kitap unutulmaya yüz tutmuş bir takım bilgileri gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor. Karaman başta olmak üzere tüm köylerimizin gerçek isimleri, mevki adları, aşiret ve soy bilgileri gibi içeriklerden oluşan kitap aynı zamanda şehrimizin dört bir yanından çekilmiş yüzlerce fotoğrafla arşivdeki yerini aldı.
2 yıl önce çalışmaya başladığımızdaki heyecanın katbekat fazlasını kitabın okuyucusu ile buluşacağı bugün de yaşıyoruz. 2015 yılında işini bilen bir ekiple çalışmaya başladığımız kitap 2017 Nisan ayında tamamlanabildi.
EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER
Kitabın basılarak halkımıza ve gelecek nesillere ulaşmasını sağlayan Karaman Belediye Başkanımız Sayın Ertuğrul Çalışkan’a ve bu kitabın yayınlanmasında bizimle aynı heyecanı paylaşan Kültür ve Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcımız Sayın Osman Ünüvar’a teşekkür ederim.
Tabi bu süreci beraber yaşadığımız ve kitabın vücut bulmasında emeği çok büyük olan, köy köy gezerek, arşivler arasında kendini kaybeden değerli hocamız Eğitimci Yazar Osman Ülkümen’e ve bu proje için bütün köylerimizde 4000 fotoğraf çekerek kitabın fotoğraf seçimlerini yapan, onun objektifinden şehri görmeye çok alıştığımız Mehmet Çetin’e teşekkür ederim.
 Ayrıca kitabın redaksiyonunda günlerini gecelerini harcayarak yayıma hazır duruma getiren hayat arkadaşım Gül Kocatürk’e, yüzlerce sayfa grafik tasarım yapan Halil İbrahim Aygündüz’e ve fotoğraf katkılarından dolayı Ahmet Kaplan, Cumali Kaya, Mustafa Kurşun, Lütfi Tekin, Mehmet Bayram, Resul Civcik, Durmuş Ali Özbek, Ulvi Öztürk, Osman Akdaş, Fatih Türedi ve Belediye Başkanlarımız Hayri Samur ile Oğuz Tekin’e, ayrıca kitabın baskısını en güzel ve titiz bir şekilde yapan Ecrin Matbaa Osman Tartanoğlu ve ekibine teşekkür ederim." dedi.
ELVAN: GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK
Kitabın tanıtım sunumundan sonra Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, hazırlanan kitabın ilk baskısını günün anısına Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'a taktim etti.
Bakan Elvan Öncelikle Karaman Belediye Başkanımıza ve kitap fikrinin ortaya çıkmasından bu güne kadar büyük emek sarfeden Adem Kocatürk kardeşimize çok teşekkür etmek istiyorum. Bizim Karaman olarak en önemli eksiklerimizden birisi tanıtım idi. Bu kitap Karaman'ımızın tanıtımına ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum geçmişte de konuşmuştuk, önemli bir eksiklikti. Böyle bir eserin ortaya çıkmış olması Karaman'ın tanıtımına ve gelecek nesillere aktarılmasında çok önemli bir eser. Ben tekrar Belediye Başkanımız Ertuğrul Beye, Adem beye, Osman Ülkümen'e ve Mehmet Çetin kardeşimize teşekkür ediyorum." dedi.
Program, Karaman Valisi Süleyman Tapsız, milletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker'e kitabın taktim edilmesiyle son buldu.
Başkan Çalışkan: "Er odur ki dünyada koya bir eser; Esersiz kişinin yerinde yeller eser.
" Yarın, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan Bey'in de katılımları ile düzenleyecek olduğumuz "İlçe, Belde ve Köyleri İle Karaman Tarihi" kitabı tanıtım törenimize tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum” diyen Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
"Yaşadığımız şehri mamur etmek için; yollar, kaldırımılar, alışveriş merkezleri, binalar yaparız. Fakat bütün bu yapılanlar, bizi biz yapan geçmişimize dönük yapılan çalışmaların yerini asla tutmaz. Bozulan yolları yeniden yapmak, eskiyen binaları yıkıp yerine yenilerini dikmek mümkündür lakin unutulanı geri getirmek mümkün değildir.
Karaman Belediyesi olarak ‘Er odur ki dünyada koya bir eser; Esersiz kişinin yerinde yeller eser’ anlayışı ile yola çıkarak hayata geçirdiğimiz bu proje ile şehrimizin ve tüm köylerinin geçmişini diri tutma noktasında bir adım atmış olduk. Gerisi okuyucuların ve gelecek nesillerin değerlendirmesinde olacak. Bu çalışmayı başlatırken sadece Karaman Merkez köylerini değil tüm il genelini kapsamasını istedik. Çünkü şehri oluşturan tüm köylerimizin halkları ve onların kültür birikimleri idi. Ayrım gözetmeksizin Karamanımızın yaklaşık 170 köyünü ele alacak bu çalışmayı hazırlattık. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum."
"İlçe, Belde ve Köyleri İle Karaman Tarihi" Kitabı Neler İçeriyor?
Karaman değişiyor, insanlar değişiyor. Hafızalar siliniyor.
“İlçeleri, Beldeleri ve Köyleri İle Karaman Tarihi” adını verdiğimiz bu çalışma; Karaman tarihi, kültürü ve sosyal yaşamı için oldukça büyük bir öneme sahip.
Bu kitap unutulmaya yüz tutmuş bir takım bilgileri gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor. Karaman başta olmak üzere tüm köylerimizin gerçek isimleri, mevki adları, aşiret ve soy bilgileri gibi içeriklerden oluşan kitap aynı zamanda şehrimizin dört bir yanından çekilmiş yüzlerce fotoğrafla arşivdeki yerini aldı. 7

2 yıllık bir çalışmanın eseri bu kitap Adem Kocatürk'ün koordinatörlüğünde 15 kişilik bir ekip tarafından hazırlandı.


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN