404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KAYIP KÖY SÖĞÜTÇÜK


Yıl 2006 Ermenek Ortak Forumunu (www.ermenek.gen.tr) yönetmekteyim. Gelmiş geçmiş en kapsamlı Ermenek’in en kapsamlı kültür forumu idi ve binlerce Ermenekli hemşehrimizin buluşup kaynaştığı bir ortamdı.
Antalya’da Ermenekliler Derneğinin kurucusu ve uzun dönem başkanlık yapmış rahmetli Hulusi Soydal abimiz sitenin destekleyicisiydi.
Bir gün bana telefon açtı ve “Antalya’da “Söğütçük” adında bir köy var. Bu köy bir dağ köyü. Bu köyde yaşayan yaşlı insanlar asıllarının Ermenek’ten geldiklerini, üstelik senin köyün Yukarı Çağlar’dan (İzvit) geldiklerini iddia ediyorlar. Bi sor soruştur bakalım. Bu köy nereden gelmiş olabilir?” dedi. O dönem de yazılı kaynaklardan araştırdım böyle bir bilgiye ulaşamadım. Sözlü (canlı)  kaynaklardan araştırdım yine bir sonuç elde edemedim.
Aradan yıllar geçti. Köyün adını hiç unutmadım ve Ermenek yöresinin her köyünden, beldesinden insanlara sordum maalesef “Söğütçük” diye bir yer olmadığını, “Söğütlü” şeklinde mevkiler olduğunu ancak bu isimle anılan yerlerin hiç birinde köy kalıntısı olabilecek bir emarenin bulunmadığı ifade edildi hep.
Son iki yıldır benim köyüm Yukarı Çağlar’daki “Söğütçük” civarını hep gözlemledim. Evet, en son bahsini ettiğim yerin bir köy kalıntısı olabileceği sonucuna vardım. Nasıl mı?
Köyümde “Söğütçük” olarak adlandırılmış yerde bir su kaynağı var ve bu kaynağın hemen üzerine 1936 yılında köyün ilkokulu yapılmış ve 1937 yılında eğitim ve öğretime açılmış. Söğütçük’teki su kaynağı boru içine alınarak 1954 yılında köyün muhtarı olan amcam Mehmet Özbek tarafından çeşme yaptırılarak okulun ve çeşme önündeki bahçelerin istifadesine sunulmuş.
Gelelim köy konusuna.
Daha önce emin olamadığım için burada bir köy olabileceğini söz etmemiştim. Artık kendi kendime eminim diyebiliyorum. Çünkü bu çeşmeden alt kesimdeki arazinin asıl toprağı sarı ve sızdırmazlığı yüksek bir toprak yapısına sahipken, yerleşim yeri olarak kullanılan alan tamamen örene toprağına dönüşmüş ve humus oranı yönünden yüksek bir duruma ve görünüme dönüşmüş durumda. Bu alan üzerinde yaşayan halkın ve hayvansal atıkların, diğer bazı kül gibi atıkların karışması ile toprağın yapısı değişmiş durumda. Toprak yapısına bakılınca kesinlikle daha önceden bir yerleşim yeri görüntüsünü hemen vermektedir. Ev gibi kalıntı yok ancak eğimli bu arazideki alandaki bahçe duvarlarının daha önceden evlerde kullanılmış olabileceği sonucunu göstermektedir.
Rahmetli Hulusi Soydal abi bana hep “Özbek” diye hitap ederdi. “Özbek, sizin oradan gelen hane sayısı 25 imiş. Ben yaşlı bir zatla görüştüm, dedeleri sizin köyden gelmişler bilgin olsun.” demişti.
“Söğütçük”te bir köy varmış diye yazınca okur-yazar dostlarım bana mutlaka ilk soruları bunu hangi kaynaktan öğrendin diyecekler bundan eminim. Yazılı bir kaynaktan bulmam imkânsız. Çünkü yıllarca her fırsatta araştırdım. İstanbul Milli Kütüphaneden de bu bilgiyi bulabilmem de imkânsız.
Osmanlı döneminde her köyün de güncesi varmış ve her şey kaydedilirmiş. Benim köyümün de böyle bir güncesi varmış. Kayıtlar Osmanlıca olarak tutulmuş her şey kayıt altında imiş. Ancak bu el yazması günce 1950’li yıllarda Osmanlıca bilen bir köyümüz öğretmeni tarafından okunmuş, günceyi elinde tutan aileyi uyarmış “Bu el yazmasını kaybedin köylünün her şeyini yazıyor. Hatta sülalelerin nereden geldikleri ve soylarının ne olduğu, hangi dinden döndüğünü dahi yazıyor, başınıza iş açarsınız..” dediği rivayet edilir. O günden sonra da bu el yazma günce kaybolur.
Belki de o kaynakta “Söğütçük” köyü de yazıyordu ihtimalini düşünüyorum. Yoksa yazılı hiçbir kaynakta bulmuş, okumuş değilim. Ben sadece olabilecek bir ihtimali açığa çıkarmaya çalıştım.
Şimdi Antalya’da bulunan “Söğütçük Köyü”ne bakarsak; köy Korkuteli ilçesine 18 km, Antalya’ya 48 km uzaklıkta, 1015 m rakımda bulunan bir yayla köyü olarak 1951 yılında kurulmuş, 115 hane olarak kayıtlarda mevcuttur. Şimdi sadece bu köyde yaşayan insanlar nereden geldiklerini araştırırken bu yazımı dikkate alarak, bir referans olarak bir kenarda değerlendirmelerini düşünürler umudundayım.
29.05.2017
Durmuş Ali ÖZBEK

durmusaliozbek@hotmail.com


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN