404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KIRIKLARA YAKLAŞIM VE İLK YARDIMTüm Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramedik Derneği ( TAPDER ) Karaman İl Temsilcisi İsa Çiçek yaralanmalarda ilk yardımın önemine dikkat çekerek, ilk yardımın hayat kurtardığını belirtti.  Çiçek kırıklara yaklaşım ve ilk yardım başlığı altında yazdığı yazısında kırıkların tanımını yaparken, kırıkların açabileceği olumsuzluklarada dikkat çekti.
Bir önceki yazımızda,  ilk yardımın tanımı, temel kurallarının neler olduğu, hayatımızda neden bu denli önemli olduğu ile ilk yardımcının özellikleri ve 112 Acil numarası arandığı zaman doğru ve etkili iletişimin nasıl sağlanabileceği konusunda sizlerle bilgiler paylaştık.
Bugünkü yazımızda kırığın tanımının ne olduğu, kırığın çeşitleri, belirtileri ve ilk yardım olarak nelerin yapılması gerektiğini sizlerle paylaşacağız.
KIRIK NEDİR
Kırığı kısaca kemik bütünlüğünün bozulması olarak tanımlayabiliriz.
              

KIRIK ÇEŞİTLERİ NELERDİR
Bilmemiz gereken bir diğer husus kırıkların kaç çeşit olduğudur. Bu ayrımları bilmemiz yapacak olduğumuz ilk yardım müdahalelerinde yaraya yaklaşımımızda bazı farklılıklar gösterecektir.
Kapalı Kırık: Kemik bütünlüğü bozulmuştur ancak kırık kemik uçları deriden dışarı çıkmamıştır. Bu tür kırıklara kapalı kırık denilmektedir.
Açık Kırık: Kemik bütünlüğü bozulmuştur ve kırık kemik uçları deriden dışarı çıkarak görülebilmektedir. Unutulmamalıdır ki vücut dışına çıkan kemik uçları beraberinde ciddi enfeksiyon ve kanama riski de taşımaktadır.
Parçalı Kırık: Kemik birden fazla yerden kırılmıştır.
Peki kırıklarda belirtiler nelerdir. Biz kırığı nasıl tanıyabiliriz.
KIRIK BELİRTİLERİ
-          Yaralanan bölgenin hareket ettirilmesi ile artan ağrının olması
-          Yaralanan bölgede şişlik ve kanamaya bağlı olarak morarma olması
-          Yaralanan bölgede hareketlerde kısıtlılık ve işlev kaybının olması

-          Yaralı bölgede şekil bozukluğu olması 

KIRIĞIN YOL AÇABİLECEĞİ BAZI OLUMSUZ DURUMLAR NELERDİR
Kırığın meydana geldiği bölgede damar, sinir ve kaslarda yaralanma, sıkışma meydana gelebilir. Buna bağlı olarak kırık bölgesinde ciltte solukluk, soğukluk ya da dokunma ve hareketle aşırı hassasiyet oluşabileceği gibi, kırık olan bölgede nabız alınamaması gibi durumlar gelişebilir.
KIRIKLARDA İLK YARDIM NASIL OLMALIDIR
-          Mutlak suretle ilk yardımdan önce, olay yerinin, kendimizin ve yaralının güvenliğinin sağlandığından emin olunmalıdır.
-          Hayatı tehdit eden başka yaralanmalar var ise öncelik bu yaralanmalara verilmelidir. (Örneğin yaralının ciddi bir kanaması var ise öncelikle buna müdahale edilmelidir. )
-          Hasta ya da yaralı hareket ettirilmemelidir.
-          Ani hareketlerden kaçınılmalı ve kırık kemik düzeltilmeye çalışılmamalıdır.
-          Kırık kemik kol ve el bölgesinde ise kırık yerinde şişme olabileceğinden saat, yüzük, bilezik vb. takılar çıkartılmalıdır.
-          Kırık bölge asla hareket ettirilmez
-          Şayet açık kırık var ise bölgede enfeksiyon oluşmaması için kırık kemik uçları temiz bir bezle kapatılmalıdır.
-          Sağlık ekipleri olay yerine ulaşamadı ise ve hasta ya da yaralıyı taşımak gerekir ise kırık bölge alt ve üst eklemi de içine alacak şekilde tahta, karton, ağaç dalı vb. sert bir cisimle tespit yapılır. Böylece kırık kemik uçlarının hareket ederek çevre doku, damar, ve sinirlere zarar vermesi engellenmiş olur.
-          Tespit yapılan bölge yukarıda tutularak dinlenmeye alınır.

-          Hasta sıcak tutulmalı ve tıbbi yardım 112 aranmalıdır.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN