404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KMÜ'DE ÖĞRENCİ PANELLERİ DÜZENLENDİ


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) İslami İlimler Fakültesi öğrencileri tarafından bir dizi panel düzenlendi.
Mayıs ayı boyunca sürecek olan panellerin ilki “Ahlak ve Din İlişkisi” başlığı altında gerçekleşti. Panelin moderatörlüğünü  yapan Arş. Gör. Ahmet Faruk Silifke konuşmasında, "Din ve ahlak ilişkisi, felsefi bağlamda pek çok sorunsalı barındıran disiplinlere kapı aralamaktadır. Her şeyden önce kavram düzeyinde din ve ahlak ne tür bir ilişki içindedir, ikisi arasında ne tür bir gerektirme ilişkisinden söz edilebilir ya da böyle bir gerektirme ilişkisinden söz etmek mümkün müdür panelimizde bu sorulara açıklık getirmeye çalışacağız." diyerek panelin açılışını yaptı.
Ardından İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden oluşan panelistler Ahmet Güneş, Rumeysa Aytekin, Sinan Ay ve Emine Mutlu söz alarak ahlak ve din ilişkisi üst başlığı altındaki konuları; felsefi ve dini yaklaşımları harmanlayan bir bakış açısı ile ele aldılar.
Öğrencilerin ilgiyle takip ettiği panellerin ikincisinde ise "Psiko-Sosyal Açıdan İbadetler" konusu ele alındı. Panel moderatörü Arş. Gör. Mustafa Özdemir, “Psiko-sosyal açıdan ibadetleri ele almadan önce, bir şeyin altını çizmekte fayda var. Elbette ki ibadetlerin bireye ve içinde yaşadığı topluma kattığı birçok değer ve fayda vardır. Ancak hangi ibadet olursa olsun, bütün ibadetler öncelikle Allah’ın emri olduğu için yapılır. İbadetleri sadece psiko-sosyal faydalarından dolayı yapıyor olmak, indirgemeci bir yaklaşıma girer ki bu şekilde bir yaklaşım, uzun vadede ibadetleri özünden ve ruhundan koparabilir.” açıklamasında bulundu.
Psiko-sosyal açıdan ibadetler konusunda panelistler Fatma Atalay, Meryem Soylu, Saliha Sergin ve Aydın Nazmi Adem; namaz, hac, zekat gibi ibadetlerin insana ve topluma kattığı değerleri katılımcılarla paylaştılar.
   

   
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN