404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KOP DESTEKLİ PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR


İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından İlimiz tarımının kalkınması, çiftçilerimizin gelirlerinin ve refah seviyelerinin artırılması amacıyla hazırladığımız projeler KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığının "Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma Programı ve KOP TEYAP(Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi)" programları kapsamında hibe desteğine uygun görülmüştür. Hibe desteğine uygun görülen 4 adet projemiz için verilen toplam hibe tutarı 1 milyon 335 bin TL'dir.
Bu projelerden birisi KOP Başkanlığının uyguladığı "Kırsal Dezavantajlı Alanlarda Kalkınma Programı kapsamında yürütülecek olup, Sarıveliler İlçemizde bölgedeki küçük ve parçalı tarım arazilerinden daha fazla gelir edilmesi amacıyla "Toroslarda Yaz Seracılığı" projemizdir. Bu proje ile 9 çiftçimize yaklaşık 1 dekarlık % 80 hibeli yaz seraları kurulmaktadır. Projede seralar kurulum aşamasında olup kısa zaman içinde çiftçilerimize teslim edilecektir.
Ayrancı İlçesinde hayata geçirilecek olan bir diğer projemiz ise "Yaylamda Daha Mutluyum "projesidir. Bu proje ile ayrancı ilçesinin dağlık bölgesinde yaylaya çıkan ve küçükbaş hayvancılık yapan çiftçilerimizin kendilerinin ve ailelerinin özellikle kadın ve çocukların yaşam alanlarının iyileştirilmesi ve bu geleneğin devam ettirilmesi amacıyla çiftçilerimize % 80 hibeli karavan alımı yapılacaktır. Çalışmalar devam etmekte olup, kısa zamanda ihaleye çıkılacaktır.
İlimiz Ayrancı İlçesi Üçharman köyü yakınlarındaki mağaranın adı ile tanınmış olan Divle Obruk Peynirinin daha hijyenik ve kaliteli üretim yapılmasını sağlamak amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından "Divle Obruk Peyniri İle Yörem Kalkınıyor" Projesi yapılmıştır. Proje ile bölgede üretilen koyun sütlerinin ortalama aynı işlem yapılarak daha hijyenik peynir üretilmesi için yaklaşık 10 ton/gün kapasiteli peynir üretim tesisi kurulacaktır. Projede yer tespiti yapılmış olup, çalışmalar devam etmektedir.
KOP TEYAP (Tarımsal eğitim ve Yayım Projesi) kapsamında İl Müdürlüğümüzce hazırlanan "Kırsal Alanlarda Alternatif Gelir Kaynaklarının Geliştirilmesi" Projesi yürütülmektedir. Bu proje ile İlimizin dağ ve orman köylerindeki çiftçilerimizin gelirlerini artırmak ve hayat standartlarını yükseltmek amacıyla kırsal alanlarda alternatif tarım ürünlerinin üretilmesi amaçlanmaktadır. Proje ile 10 dağ ve orman köyümüzde dar gelirli ve küçük arazisi olan çiftçilerimiz başta olmak üzere 600 çiftçimiz çilek yetiştiriciliği, sebze kurutma ve kavak mantarı üretimi ile ilgili olarak eğitimler verilmektedir. Ayrıca bu çiftçilerimizin bu konudaki tecrübelerini ve görgülerini artırmak için demonstrasyonlar ve çiftçi inceleme gezileri yapılacak olup, demonstrasyonlardan ilki olan kavak mantarı yetiştiriciliği konusunda 10 adet çiftçimize mantar miseli ekimi uygulamalı olarak gösterilmiştir.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak İlimiz doğal kaynakların sürdürülebilir yönetiminin sağlanması, tarımının kalkınması, çiftçimizin gelir seviyesinin ve yaşam kalitesinin artırılması için gerek ulusal düzeyde gerekse uluslararası düzeyde projeler hazırlanmaya devam edilmektedir.

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN