404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

MARDİN GEZİMİZ 3


17 Mayıs akşamı Konya Sivil Toplum Platformu Ufuk Turu Mardin toplantılarının açılışı yapıldı. Katılımcılardan adlarını ve temsil ettikleri kurumu bildirmelerini iki cümleyle ifade etmeleri için ellerine mikrofon verildi. İlk söz alan bayan katılımcı sözü uzatıp torunlarını saymaya başlayınca mikrofon elinden alındı, bana sıra gelince: Adım Mükremin Kızılca Konya Rasyonel Haber gazetesi yazarıyım,  ayrıca Güneyyurtlular derneği başkanıyım deyip mikrofonu yanımdakilere verdim.
 Toplantılara atmış dört vilayetten STK temsilcileri de katılıyorlar. Bu arada çok sayıda insanla tanışma imkânı bulduk.
Van STK temsilcisi kendisini tanıtırken  “Arkadaşlar akşam yanımıza gelen iki kişi bize selam vermedi, lütfen bunu yapmayın” deyince büyük alkış aldı ve selam verip almaya hassas olunması istendi. 18 Mayıs sabahı saat onda etkinliklerin açılışı yapılacaktı. Eski başbakanlardan Sayın Ahmet Davutoğlu da geleceğinden biraz geç başladı.
Ben açılışa katılım için asansöre binince sekizince kattan iki kişi bindi. Birisi Abdurrahman Dilipak’a benziyordu. Zaten onlar girer girmez hoş geldiniz deyip hal hatır sormuştum ama sonra o mu o değil mi yanımdakine gizlice sordum, o deyince tekrar: Abdurrahman abi demin tanımadan hoş geldiniz demiştim tekrar hoş geldiniz diyerek elimi uzattım ve tokalaştık, ancak sayın Dilipak’ın göz temasından kaçındığını gözledim.
Onun yerine ben olsaydım bana elini iki kere uzatarak hal hatır sorana veya biraz alaka isteyene ilgi gösterir göz teması yapar ve ona: siz nasılsınız neler yapıyorsunuz? diye sorardım. Açılışa Davutoğlu geldikten sonra protokol prosedürüne geçildi. İlk önce Mehmet Emin Parlaktürk Kur’an-i kerim okudu ve mealini verdi Al-i Imran suresinden okuduğu aşr-i şerifin üç ayetini bütün Müslümanlara bir uyarı olarak buraya aynen alıyor, bu ayetleri günün ve STK konusuna uygun olarak seçtiği için tebrik ederim.
“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.”,
“Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.”,
“Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır.”(Al-i Imran /103-104-105)
Ardından mertebe olarak aşağıdan yakarıya doğru konuşmalar başladı. Mardin valisi Mardin’de nüfusun iki katı mülteci olduğunu söyledi. Mardin’in Kılıçaslan’ın torunlarıyla Selahaddin Eyyubi’nin torunlarının buluştuğu yerdir. Anadolu’ya ilk giriş kapısı Mardin’dir, diye ilave etti. 18 Mayıs sabahı yapılan açılış programında son konuşmayı Ahmet Davutoğlu hoca yaptı. Eski başbakanımız derin ve engin kültürüyle tam manasıyla bir tarih ve strateji dersi verdiler diyebilirim. Konu STK olunca İslam ve Müslümanlara yeni ufuklar açabilecek bir tespitte bulundular. Davutoğlu STK ve tebliğ konusunda Endonezya ve uzak doğu ülkelerinin nasıl Müslüman olduğunu anlattılar.
Endonezya başta olmak üzere bu ülkelerde bir tane bile silah patlamadığını kılıç şakırdamadığını kaydettiler. Endonezya’nın dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olarak İslam’ı STK’lar eliyle tav’an kabul eden bir ülke olduğunu kaydettiler.
Bunu başaranların o zamanların en önemli STK’sı olan tüccarlar ve alimler olduğunu beyan ederek savaşla, zorla, kılıçla cihat devrinin bittiğini ve ikna ile tebliğ ile ve STK’lar eliyle bu ilahi vazifenin yapılacağına vurgu yaptılar. STK’lar kendisini bütün ve ana gövde saydığı anda işin biteceğini ve anacın hedeften sapacağını söyleyen Davutoğlu 15 Temmuzda FETÖ örgütünün kendisini olmazsa olmaz saydığından ve bütünün bir parçası saymadığından kendini bitirdiğini ve büyük kırılmalara sebep olduğunu anlattılar.
Sık sık FETÖ’den örnekler veren Davutoğlu ile akşam da istişare toplantısında karışlıklı olarak sohbetlerde bulunduk onu da yarın Mardin Gezimiz- 4 yazısında anlatacağım inşallah. 
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN