404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

MEHMET BEYİN ADI BALKUSAN’DAKİ TÜRBEDE YAZILIDIR


“MEHMET BİN SULTAN’ÜL MUAZZAM”
    Ermenek’e bağlı Balkusan köyündeki Karamanoğulları türbesinde: Larende’yi alıp adını koyan Karaman Bey, ünlü “ Türk Dili Fermanı’nı “ yayınlayan Karamanoğlu Mehmet Bey ve Alaiye’de hutbe okutan (s.29)  Mahmut Bey bu türbede yatmaktadır.
    Bakkusan’daki türbenin renkli resmini 1983 yılı Almanya’dan izinli geldiğimde çekmiştim. Resimde türbenin kapısı ile sağındaki kitabesi yer almaktadır. Kitabe alttan üste doğru altı bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölümde iki sıra halinde Arapça yazının, Türkçesi:  “MEHMET BİN ES SULTAN ‘ ÜL MUAZZAM” yazısı okunmuştur.
    Renkli olarak türbenin kapısı ve kitabesi, aslının aynısı yalnız benim arşivimde vardır.
    Balkusa’daki Karamanoğulları Türbesi geçtiğimiz yıllarda onarım yapılmıştır. Karamanoğulları devrinin özelliğini taşıyan doğal hali, eski yapı taşları yeni türbede görünmüyor.
    Türkleri ataları, Oğuz Türkleridir. (920 ) yıllarında Müslümanlığı kabul eden Oğuz Türklerine Türkmen denilmiştir. Göçebe hayatı yaşayan çadırda oturan,  yürüyen Oğuz Türklerine de yörük denmiştir. Yörükler Yazın yaylada, kışın sahilde yaşarlar.
    Türkler Anadolu’ya. Irak, Suriye’ye Orta Asya’dan gelmişlerdir. Daha Arabistan’ı, Mısır’ı idaresi altına Almışlardır. Çeşitli zamanlarda Arap bilginleri Anadolu’da Türk şehirlerine gelip yerleşmişlerdir. Devlet dairelerinde medreselerde görev almışlardır. Böylece Arap dili v e kültürü Türkler içinde yayılmıştır. Bunlardan ünlü Arap âlimi Muhiddin Arabi 1213 yılında Selçuklu Sultanı İzzeddin Keykavus ‘un kalbini kazandığı gibi, Türk olan Şeyh Sadeddin Konevi hazretlerinin annesi ile evlenmiştir. Ayrıca Konya, Sivas, Malatya, Kayseri gibi daha birçok şehirlerde Arapça bilen müderrisler yetişmiştir. Arap dili olmazsa siyasi, askeri kültür azameti de olamaz düşüncesi hâkim olmuştur. Arap dili öyle yayılmıştır ki tesir ve etkisi, sarayda, medreselerde, yazışmalarda memur ve münevverler arasında ilim ve konuşma dili Arapça olmuştur. (187 ) yıl Arap dili ve kültürü Anadolu da hâkim olduğundan bu gün bile etkisi süre gelmiştir.
    Gün gelmiş Vezir Sahip Fahrettin Ali Arap dilini yasaklamış, Farsça (İran ) dilini kabul etmiştir. Böylece Türk Dili yağmurdan kaçarken doluya tutulmuştur. Bu nedenle Anadolu ‘da devlet dairelerinde, medreselerde, yazışmalarda, Fars dili ve kültürü süratle yayılmaya başlamıştır. Bu oluşumu Farsçanın gelişmesini 1220 yıllarında Ala ad din Keykubad ‘ın daveti üzerine Konya’ya gelen Bahaeddin velet ve oğlu Mevlana’nın gelmesi biraz daha hızlandırmıştır. Mevlana’nın ders verdiği, medreselerde, tüm devlet dairelerinde Farsça konuşulup Farsça yazılmaya başlanmıştır.”  Kim bilmezse Farisi gitti dinin yarı” gibi yanlış fikirler üretilmeye, yayılmaya başlamıştır. Türkçe, Türk dili ve Mili kültür yok olma sürecine bu nedenlerle girmiştir.
    Dün Arap, Fars, hayranlığı günümüzde de İngiliz, Fransız,  Amerika, yabancı hayranlığı yapılmıyor mu?
Düşmanlar bizim yok olmamız için gizli gizli sürekli tekerimize çomak sokmuyorlar mı?  Yeter artık yabancı hayranlığı. Özümüze dönelim, özümüze. Atalarımız  “ Bilge Kağan: Titre kendine dön” buyruğunu neden, niçin unuttuk.
Mustafa ERTAŞ
Doğrudan Doğruya
Gazeteci, Araştırmacı yazar

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN