404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

MEHMET BİN ES SULTAN’ÜL MUAZZAM


MEHMET BEYİN ADI BALKUSAN’DAKİ TÜRBEDE YAZILIDIR
TÜRK DİL BAYRAMI
Ermenek’e bağlı Balkusan köyündeki Karamanoğulları Türbesinde:  Larende’yi alarak adını koyan
Karaman Bey, ünlü ” Türk Dili Fermanı’ nı yayınlayan Karamanoğlu Mehmet Bey ve Alaiye’de
Hutbe okutan ( s.129) Mahmut Bey yatmaktadır.
Balkusan’daki türbenin renkli resmini 1983 yılında Almanya’dan izinli geldiğimde çekmiştim. Resimde türbenin kapısı ile sağında kitabesi yer alır. Kitabe alttan üste doğru 6 bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölümde iki sıra halinde Arapça yazının Türkçesi: Mehmet bin Es Sultan’ül Muazzam” yazısı okunmuştur.
Renkli olarak Türbenin kapısı ve kitabesi, aslının aynısı yalnız bende vardır.
Balkusan’daki Karamanoğulları türbesi geçtiğimiz yıllarda onarı yapılmıştır. O devrin özelliğini taşıyan, doğal hali eski yapıtaşları, yeni yapılan türbede görünmüyor.
Türklerin ataları, Oğuz Türkleridir. 920 yıllarına Müslümanlığı kabul eden Oğuz Türklerine Türkmen denilmiştir. Göçebe hayatı yaşaya, çadırda oturan, yürüyen, Oğuz Türklerine yörük denilmiştir. Yörükler yazın yaylada, kışın sahilde otururlar.
     Türkler Anadolu’ya, Irak, Suriye’ye Orta Asya’dan gelmişlerdir. Daha sonra Arabistan’ı, Mısır’ı idaresi altına almışlardır.  Çeşitli zamanlarda Arap ulemaları, Türk şehirlerine gelerek yerleşmişlerdir. Devlet dairelerinde medreselerde görev almışlardır.  Böylece Arap dili ve kültürü Türkler içinde yayılmıştır. Arap âlimi Muhiddin
Arabi 1213 yılında Selçuklu Sultanı İzzddin Keykavus ‘un kalbini kazandığı gibi Türk olan Şeyh Sadeddin Konevi
Hazretleri’nin annesi ile evlenmiştir. Ayrıca Konya, Sivas, Kayseri gibi daha birçok şehirlerimizde Arapça bilen müderrisler yetişmiştir.  Böylece Arap dili olmazsa siyasi, askeri, kültür azameti de olmaz düşüncesi hâkim olmuştur. Arap dili öyle yayılmıştır ki tesir ve etkisi sarayda,  medreselerde, yazışmalarda, memur ve münevverler arasında ilim ve konuşma dili Arapça olmuştur.  187 yıl Arap dili ve kültürü Anadolu’da hâkim olduğundan, bu gün bile etkisi süre gelmiştir.
Gün gelmiş Vezir Sahip Fahrettin Ali Arap dilini yasaklamış, Farsça  ( İran )  dili kabul edilmiştir. Böylece
Türk Dili yağmurdan kaçarken doluya tutulmuştur. Bu nedenlerle Anadolu’ da devlet dairelerinde, medreselerde, yazışmalarda Farsça dili ve kültürü süratle yayılmaya başlamıştır. Bu yanlış gidişi  1220 yıllarında  Alaeddin Keykubad’ın daveti üzerine Konya’ya gelen  Mevlana‘nın  medreselerde, Farsça konuşulup, farsça yazıldığı için, Fars dili bir daha benimsenmiştir.” Kim bilmez Farisi gitti dinin yarısı” gibi yanlışlar yayılmaya başlamıştır. Türkçe ve Türk Dili ve Milli kültür yok olma sürecine bu nedenlerden dolayı girmiştir.
Dün Arap, Fars dili ve kültürü, bugün de İngiliz, Fransız. Amerika ile yabancı hayranlığı yapılmıyor mu?
Düşmanlar bizim yok olmamız için tekerimize sürekli çomak sokmuyor mu? Göktürk Hakanı Bilge Kağan
“ Ey Türk ulusu titre kendine dön” özdeyişini niçin, neden unuttuk. Bu Atalarımızın bizlere bir nasihati, bir vasiyeti değil midir? ? Yeter artık, yeter. Özümüze dönelim, özümüze…
Yukarıda özet olarak açıklandığı gibi bu kötü gidişe dur diyen Karamanoğlu Mehmet Bey Konya’yı alır.
13 Mayıs 1277 yılında da şu tarihi,  ünlü fermanını yayınlar.
BU GÜNDEN SONRA,  DİVANDA, DERGAHDA, BARGAHDA, MECLİSDE VE MEYDANDA,
TÜRKÇEDEN BAŞKA DİL KULLANILMAYACAKTIR. DEFTERLER DAHİ TÜRKÇE YAZILACAKTIR.”
İşte yukarda yazılan kötü gidişlerden kurtulduğumuz için Türk Milleti, devleti ile hükümeti ile tüm halkı ile her yıl 13 Mayısta coşku ile Türk dil Bayramını kutlarız.
Çünkü: Bir milletin var olması veya yok olması dile bağlıdır. Milli dil olmazsa milli edebiyatta olmaz, milli edebiyat olmazsa milli devlette olmaz. Rahmetli Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu: “ Türkçe giderse, Türkiye’ de gider” der. Türk Ulusunu sevmek, Türk dilimi sevmekle başlar.        
Memluk Devleti yazarı Gazan Han : “Karamanoğulları Türkmenleri olmasaydı Moğol atlıları, güneşin battığı yere kadar ulaşırlardı.” diye yazar. 09.Mayıs 2017 Konya

Doğrudan Doğruya
Mustafa ERTAŞ
Gazeteci. Araştırmacı yazar
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN