404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

MEVKA UZMANLARINDAN PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMİ


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Karaman Yatırım Destek Ofisi tarafından proje hazırlama eğitimi düzenlendi.
Kalkınma Uzmanları Doğan Ali Onuralp ve Selim Gülhan’ın sunumuyla gerçekleştirilen eğitimde MEVKA’nın yapısı, proje hazırlama süreci ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında katılımcılara bilgi verildi. 
Ajansların, yerel potansiyeli ve dinamikleri harekete geçirerek bölgesel kalkınmayı hızlandırmayı amaçlayan organizasyonlar olduğunu söyleyen Doğan Ali Onuralp, ajansların aynı zamanda kamu, üniversite, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirerek hızlandırmak ve sürdürülebilirliği sağlamak, bölgelerarası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak gibi hedefleri olduğunu belirtti.
Onuralp, ajansların sağladığı mali desteklere de değinerek, “Ajanslar; faizsiz kredi, doğrudan finansman ve faiz desteğinin yanı sıra güdümlü proje desteği, proje teklif çağrısı, doğrudan faaliyet desteği ve aşamalı teklif çağrısı ile katılımcılara destek sağlamaktadır. Ulusal Ajans'a proje verebilmek için illa ki bir dernek veya kuruluşa üye olmanıza gerek yok. Beş genç bir araya gelerek Ajans'a proje verebilirsiniz. Burada önemli olan projenin bir ihtiyaca istinaden ortaya çıkması ve bu ihtiyacın karşılanması amacıyla tasarlanması gerektiğidir. ” dedi.
Selim Gülhan ise Ulusal Ajans'a yapılacak başvurularda izlenmesi gereken yöntemleri aktararak Proje Döngüsü Yönetiminin aşamalarını anlattı. Selim Gülhan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu döngü; proje fikrinin belirlenmesi, başvuru formunun doldurulup hibe açan kuruma gönderilmesi, kurumun projeyi değerlendirmesi, finansman, projenin uygulanması, projenin izlenmesi ve değerlendirilmesi şeklinde gelişir. Proje Döngüsü Yönetimi ilkeleri çerçevesinde kullanılan proje planlama ve uygulama teknikleri mantıksal çerçeve yaklaşımıdır. Mantıksal çerçeve yaklaşımı bir projenin hazırlanmasında ilk olarak ele alınması ve hazırlanması gereken adımdır.”
Kalkınma Uzmanları Doğan Ali Onuralp ve Selim Gülhan eğitimin son bölümünde ise proje hazırlama aşamasında yapılan yanlışlara değinerek, bu konudaki tecrübelerini paylaştılar. Katılımcılara proje hazırlama konusunda ipuçları veren ikili daha sonra merak edilen soruları yanıtladılar.
   
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN