404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

ÖĞRENCİLER HÜCRELERİ VE MİKROORGANİZMALARI İNCELEDİ


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kamil Özdağ Fen Fakültesi tarafından öğrencilere mikroskopta bitki hücresi inceleme ve mikroorganizma tanıtımı yapıldı.
Öğrenciler açısından merak uyandıran ve ilgiyle takip edilen etkinlikte öncelikle mikroskopla stoma ismi verilen hücre incelendi, daha sonra kan hücrelerindeki alyuvarlar ve son olarak da paramesyum isimli terliksi hayvan tanıtıldı.
Etkinlikle ilgili bilgi veren Arş. Gör. Muhammed Doğan, öğrencilerin hepsinin mikroskopla çalışma imkânı bulamadıklarını, bu yüzden de ilgi duyanlara böyle bir imkan sunmak istediklerini belirterek etkinliğe katılan öğrencilere ve üniversite personeline teşekkür etti.
Arş. Gör. Muhammed Doğan etkinliğin verimli geçtiğini sözlerine ekleyerek şöyle konuştu: “Mikroskoplar altında öncelikle bitkilerde bulunan stoma hücresini inceledik ve görevlerini tanımladık. Stoma, açılıp kapanma özellikleri ile bitkideki terlemeyi ve gaz değişimini kontrol eden hücre türleridir ve bitkiler için hayati görevleri vardır. Daha sonra kan hücrelerinden olan alyuvarların (eritrositler) gösterimi ve tanıtımını yaptık. Kanda en fazla bulunan bu kırmızı renkli kan hücreleri dışarıdan alınan oksijen gazını hücrelere, hücrelerde oluşan karbondioksit gazını akciğerlere taşımaktadır. Son olarak da paramesyum denilen ve tek hücreden oluşan mikroskobik bir organizmayı tanıttık. Terliksi şeklinden dolayı terliksi hayvan ismi verilen bu organizma tatlı su birikintilerinde ve havuzlarda yaşamaktadır.”
   
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN