404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

RAMAZANA HAZIRLANIRKEN


Ramazan ayı 2017 yılının 27 Mayısı itibarıyla yarın cumartesi günü başlamış olacaktır.
Bu on bir aydır beklediğimiz ve on bir ay önce uğurladığımız ayı nasıl en verimli halde değerlendirebiliriz?
Bu ramazan ayını en iyi değerlendirme yöntemlerinden birisi kendine yeterli ve fazlası olanların etraflarına bakmalarıdır.
Namazımızı beşe beş daha ekleyerek kendi adımıza çoğaltabiliriz. İşrak namazı, duha namazı, evvabin namazı, teheccüt namazı ve tahiyyet namazını pek ala kılarak bunu ona çıkarabiliriz ve bunlarla yaratanımıza daha yakın hissedebiliriz kendimizi.
Ancak bunu yani beşe beş daha eklemeyi camide yapmamız doğru olmaz, nafile ibadetleri alenen yapmak riyaya sebep olabilir, ancak farzları alenen yapmalı ve gücümüzün yettiklerini de teşvik edebiliriz.
İş zekâta gelince değişir, fazla paralarımı ele güne yedireceğime günde beş öğün yemek yiyeyim, her gün farklı farklı giyineyim, her yıl hacca gideyim, her sene umre yapayım diyemezsin, sende biriken o malların zekatları, sadakaları ve infakları fakirlerin hakkıdır ve onlara ödemek zorundasın.
İşte bu nedenle etrafımıza bakmak durumundayız bu ayda, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermek, mültecilere, komşulara, fakirlere, istemekten utanıp sıkılarak köşesine çekilenlere, borçlulara, yolculara yardım etmek ve biriktirdiklerini dağıtmak durumundasın.
Ramazan ayı derken bu konuda takvimin kurucusu Kur’an-i kerimde:
“Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin. Fakat Allah’a ortak koşanlar sizinle nasıl topyekûn savaşıyorlarsa, siz de onlarla topyekûn savaşın. Bilin ki Allah, kendine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.” (Tevbe/36)
 Bu ayette geçen 12 aydan 9. sunun adı ramazandır.
Ramazan, arapça bir kelimedir. Bu mübarek ay'a Ramazan isminin verilmesindeki hikmet şöyle belirtilmiştir:
 Ramazan kelimesi rameda kökünden gelmektedir ki bu kelimenin susuzluk, sıcaklık, hararet anlamlarına geldiği malumdur, ramazanda pruç tutan kişinin en fazla daraldığı konu sıcaklık ve susuzluk olması hasebiyle bu ad verişmiştir.
Ramazan ayı 12 ayın en faziletslisi olarak onlara sultan olmuş ve on bir ayın sultanı adını almıştır.
Zira Kur’an bu ayda inmeye başlamıştır.
Bin aydan daha hayırlı addedilen kadir gecesi bu aydadır.
İslam’ın ana maddelerinden oruç bu ayda farz kılınmıştır.
Teravih namazı bu ayın akşamları kılınmakta ve yoğun bir ibadet atmosferine girilmektedir.
Bu ayda tutulan oruçla ve idrak edilen kadir gecesiyle ve bu ayın sonunda itikâfa girmekle Müslümanlar Allahlı cc beraber olmanın, onunla konuşmanın ve onun müjdelerini almanın hazzıyla mahzuzdurlar.
Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicreti 622 de oldu, Ramazan orucu 624’te yani hicretten iki yıl sonra Medine-i münevverede farz oldu, Zekât da 624’te Ramazan ayında farz oldu.
Zekâtla orucun kardeşliği ve aynı ayda ifa edilmelerinin uygunluğu bundandır.
Zekâtla namazın kardeşliği ve beraberliği ise daha farklıdır ve Kur’an-i kerimde zekat ve namaz 28 yerde beraber emredilirler. Bu ikiz kardeşi ayırmanın imkanı olmadığı gibi zekatla ramazanı da birbirinden ayırmazsak hesapklama bakımından bir sıkıntı yaşamamış oluruz.
Nedir bu hesaplama sıkıntısı?
355 gün olan hicri kameri (ayın dönüşüne göre) yıllar 36 yılda bir 365 gün olan şemsi (güneşin dönüşüne göre) miladi yıla göre bir yıl kaybeder. Bu bakımdan zekâtını her ramazan ayına hesaplayarak ayarlayıp veren bir kayıp yaşamaz ama miladi yıla göre hesaplayanlar 36 yılda bir yıl zekât vermemiş olacaklardır.
Ayrıca ramazan ayı içinde verilmesi zorunlu olan ve sadece bu ayda verilen fıtır sadakası da önemli bir ramazan hediyesidir.

Mükremin KIZILCA
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN