404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

RAMAZANDA “GÖNÜLLÜLÜK” ÇAĞRISIGönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu’ndan Ramazanda “Gönüllülük” Çağrısı

Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, nefsimiz için kutsal bir sınav ayı olan 11 ayın sultanı ramazanda karşılıksız hayrın, sevmenin mutluluğunu yaşayan herkesin diğer 11 ayda da bunu alışkanlık haline getireceğini söylerken, orucun hiçbir kusura mazeret olmadığını da belirtiyor.

Yaşamın günlük telaşı içerisinde çoğu zaman yardımlaşma duygularını, maneviyatı unutabiliyoruz. Hayat telaşı içerisinde boğulup, maneviyattan ziyade maddi dünya daha çok önem kazanabiliyor. Manevi duyguların daha yoğun hissedildiği, yardımlaşma, barış, huzur gibi kavramların önem kazandığı İslam dünyası için özel bir yeri bulunan ramazan ayı, hem kişisel hem de de toplumsal hayatta farklı duygular yaşatıyor. Yaşam, sevgi, mutluluk, gönüllülük, kadın-erkek ilişkileri, liderlik gibi konular üzerine yazdığı 12 kitabıyla ve Türkiye’ye gönüllülük kavramını ilk öğreten kişi olarak tanınan Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, ramazanın gönül ve gönüllülük ayı olduğunu belirtiyor. İnal Aydınoğlu, “Herkes kendi olanaklarına göre bir hayır ve hizmet yapmayı planlamalıdır. Bir insanın başka insanlarla emeğini, bilgisini, deneyimlerini, sevgisini paylaşması, en az maddi destekte bulunması kadar önemlidir. Eğer insan karşılıksız hayrın, sevmenin mutluluğunu bu ay içinde yoğun olarak hissederse diğer 11 ayda da bunu sürdürme alışkanlığını elde edebilir. Çünkü ramazan cömertlik, yardımlaşma ve sevgide bereket ayıdır.” açıklamalarında bulunuyor.

“Oruç, sağlık, mutluluk ve huzur kaynağıdır”
Ramazan, gönüllülük çalışmaları, hayır ve hizmete yönelmek yönünden diğer aylardan farklıdır. Ramazan boyunca insanların birbirini düşünmesi, muhtacın elinden tutması, yalnızın yalnızlığını paylaşması, çaresize çare araması gibi iyi insan olmaya özgü niteliklerini daha etkin ortaya koyması öğütlenir. Diğer aylarda yaşamın günlük telaşı ve maddi şeylerin günlük yaşamda geniş yer tutması, insanları hayır ve hizmet düşünmekten, yardım ve yardımlaşma duygularından uzaklaştırıyor. Ramazan ayının en hayırlı adımlara vesile olduğunu belirten İnal Aydınoğlu, toplumun birlik ve beraberliğini pekiştirmek için her bireye ayrı ayrı önemli sorumluluklar düştüğünü belirtiyor. Aydınoğlu, “Uzun süreden beri ziyaret etmediğiniz, hatırını sormadığınız akrabalarınızı, komşularınızı arayın. Huzur evlerini, çocuk yuvalarını ziyaret edin. Ramazan boyunca herkesi sevin. İnsanları takdir edin, onlara örnek olun. Yalnızların, yalnızlıklarını paylaşın, hayatlarına sevgi, saygı katın.” tavsiyelerinde bulunarak bir anısını paylaşıyor. ‘’1999 yılında ağır hasar gören bir anadolu lisesini yıkıp bağış olarak yerine yeni bir anadolu lisesi yapacaktık. Arsası çok büyük olmadığı için milli eğitimin tip projelerinden hiçbirisi uymuyordu. Özel bir proje yaptık, statikleri için de inşaat mühendisi olan yeğenime gittim. ‘’Dayı seni Allah mı gönderdi. Ramazan geliyor, ne hayırlar yapmam gerekir diye plan yapıyordum. Şimdi ben her sahurda kalkar sabaha kadar bu okulun statik hesaplarını yaparım.’’ diyerek teşekkürlerini dile getirdi. Ramazan ayında, tutulan orucun yanı sıra, hoşgörünün de en önemli erdemlerden biri olduğunu dile getiren Aydınoğlu, “Oruç sağlık, huzur, mutluluk kaynağıdır. Yalnızca sahurdan iftara kadar bir şey yememek, içmemek değil, hakka, hukuka, adalete uygun, ahlaklı, erdemli, ilkeli yaşamaktır. Hiç kimse hakkında kötü düşünmemek, hiç kimseyi kırmamak, incitmemek, iyilik yaparak yaşamaktır. Ramazan sabretme ayıdır. Genelde iftar saati yaklaştıkça gerginleşen insanlar için ‘Hoşgörünüz oruçludur’ derler. Oysaki ramazan sabır duygusunun yüceldiği, öğrenildiği bir eğitim ayı olmalıdır. Oruç hiçbir kusura mazeret olarak görülmemeli, insan yaşamında sabrın ve saygının simgesi olarak kabul edilmelidir. Ne mutlu, ramazanın rahmetini, bereketini, sevgisini ve sabrını hissederek yaşayanlara…” diyerek tüm toplumu hoşgörüye ve paylaşıma davet ediyor.


İnal Aydınoğlu, Gaziantep doğumlu bir ekonomist ve işadamıdır. 1978 yılında başladığı gönüllülük yolculuğunda bulduğu coşku, sevinç ve mutluluğu başka insanlarla paylaşma çabası içindedir. Bu amaçla gazete ve dergilerde yazılar yazmakta, televizyon programları yapmakta, kurslar, seminerler, konferanslar vermektedir. Marmara Üniversitesi ve bazı özel üniversitelerde lisans ve yüksek lisans programlarında öğretim görevlisidir. Sevgi Üzerine, Mutluluk Üzerine, Daha İyi Bir Yaşam Üzerine, Yaşama Sevinci Üzerine, Yaşamın Anlamı Üzerine, Kadın Erkek Üzerine, Bilinçli Yaşam Üzerine, Özgür Yaşam Üzerine, Karşılıksız: “Bir Gönüllü Yolculuğu”, İçsel Yaşam Üzerine, Gönüllülük – İnsanlık ve Mutluluk Yolu ve Sevgi Liderliği-Gönüllülükte Başarı Yolu olmak üzere İnal Aydınoğlu’nun yayınlanmış 11 kitabı bulunmaktadır.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN