404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

ŞEKER; “DİLİMİZ EN ÖNEMLİ KÜLTÜREL MİRASIMIZDIR”

 
            AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep ŞEKER, Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma Etkinlikleri nedeniyle bir mesaj yayınladı.
ŞEKER mesajında şu ifadelere yer verdi:
Dil, milletlerin geçmişten devraldıkları en büyük ve en önemli mirastır. Milleti millet yapan en önemli unsurlardan biridir ve milletin kimliğidir. Milli değerlerimizin ve kültürümüzün korunarak, nesilden nesle aktarılmasında en etkili araçlardan biri olan kültürümüzün en önemli ögesi dilimiz, hiç kuşkusuz, en önemli kültürel mirasımızdır.
Karamanoğlu Mehmet Bey, 740 yıl önce yayınladığı "Bugünden sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır" ünlü fermanı ile Türkçemizin yeniden devlet dili olmasını ve Anadolu topraklarında köklü bir çınar haline gelmesini sağlayarak, dilimizin Anadolu’da ve yeryüzünde ebediyen yaşamasında öncü olmuştur.
Anadolu halkımız, ninnilerini ve ağıtlarını Türkçe söylemiş, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, Kaygusuz Abdal, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan halka halkın diliyle seslenmiş, Türkçenin korunmasına gelişimine ve bu günlere gelmesine katkıda bulunmuşlardır. Türkçemiz,  aydınların konuşma ve yazı dili olmuş, halkımız her zaman Türkçe konuşmuştur.
Aziz Milletimizin karakterini, kültürünü, medeniyet birikimini yansıtan Türkçemiz; kelime dağarcığı, kullanıldığı coğrafya ve konuşan nüfusun büyüklüğü bakımından da dünya dilleri arasında da en itibarlı diller arasında yer almakta, insanlık tarihinin en köklü en kadim dillerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Karamanoğlu Mehmet Bey yayınladığı tarihi fermanı ile Türkçe’nin Anadolu topraklarında köklü bir çınar haline gelmesinde öncü olurken, Yunus Emre ise, berrak dili Türkçeyi kullanmadaki gücü ve dehası ile bu ulu çınara can suyu vermiş, Türkçemiz onun elinde yüksek bir edebi ve felsefi anlatım gücü kazanmıştır.

Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri vesilesi ile Türk diline büyük hizmetlerde bulunan Karamanoğlu Mehmet beyi, ecdadımızı, güzel dilimizi yüksek kültürümüzün nişanesi kılan Yunus Emre ve onun gibi birçok gönül erini, şairlerimizi, yazarlarımızı, mütefekkirlerimizi ve bütün edebi şahsiyetleri minnet, rahmet ve şükranla yad eder tüm Karamanlı hemşerilerimi sevgiyle selamlıyorum." dedi.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN