404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

SÜNNETİN DİNDEKİ YERİ TARTIŞILDI


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) İslami İlimler Fakültesi tarafından düzenlenen öğrenci panelleri, "Sünnetin Dindeki Yeri" konulu panelle sona erdi.
Başkanlığını Öğr. Gör. Mehmet Çetin'in yaptığı panelde İslami İlimler Fakültesi öğrencileri Enes Erdem, Muzaffer Erdem Küçükturgut, Ali Çetin ve Selman Güneş panelist olarak yer aldı.
Sünnet ve Müslüman Kimliği
Panelin açılışını yapan Öğr. Gör. Mehmet Çetin, dinin koyduğu kuralların kaynağının 'nakil' başta olmak üzere 'akıl', 'duyu organları' ve son olarak da sufilerce kabul gören 'keşif'ten oluştuğunu söyleyerek Kuran ve Sünnet'in nakil kaynakların başında geldiğini belirtti.
Öğr. Gör. Çetin, Sünnet'in din pratiği ve Müslüman kimliği açısından önemli olduğunu ifade ederek Batılılaşma akımları doğrultusunda İslam camiasında baş gösteren Sünnet'i dini kaynaklar arasına almama akımına eleştiri getirerek "Sünnet'in sorgulanarak dinin tek kaynağının Kuran olduğu görüşünün savunulması ve Hz. Peygamberin referans alınmaması İslam için asla yeni bir hareket değildir. Unutulmamalıdır ki Sünnet, Kuran'ın Hz. Peygamber tarafından yapılmış bir yorumudur." dedi.
Panelde açılışın ardından öğrenciler tarafından "Kuran'ın Sünnete Verdiği Değer, Şia'ya Göre Sünnetin Yeri, Hz. Peygamber'in Fonksiyonu ve Sünnetin Değeri, Teşrii Değer Açısından Sünnetin Konumu" başlıkları altında sünnete ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.
Panelin ardından mayıs ayı süresince İslami İlimler Fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen beş ayrı panelde sunum yapan öğrencilere KMÜ Rektörü ve İslami İlimler Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Mehmet Akgül tarafından plaket verildi. Etkinlik, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.
                           
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN