404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TÜRK DİL BAYRAMI ETKİNLİKLERİ KİTAP VE ÖĞRENCİ TOPLULUKLARININ TANITIM FUARIYLA BAŞLADI


Vali Süleyman Tapsız, Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin düzenlediği ‘Kitap ve Öğrenci Topluluklarının Tanıtım Fuarı’ açılış törenine katıldı.
 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı sergi alanında düzenlenen şenlik ve fuar açılışına Vali Tapsız, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kent Konseyi Başkanı Ali Konukseven, akademisyenler, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.
 
Açılış töreni kitap fuarının gezilmesiyle başladı. Program, daha sonra kat-ı üç boyutlu sanat sergisi, otağ açılışının yapılması, hıdrellez ateşinin yakılması, halkoyunları ve mehter gösterileriyle devam etti.
 
Öğrenci toplulukları tanıtım fuarı alanında öğrencilere seslenen Vali Tapsız, “Etkinlikler çerçevesinde yapmış olduğunuz tüm çalışmalar ve sunumlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.  Dünyanın en köklü ve en zengin dillerinden biri olan Türkçemizin 13 Mayıs 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in Fermanıyla Anadolu’da ilk kez devlet dili olarak kabul edilmesinin 740. yıldönümünü kutlamalarına bugün burada başlamış bulunuyoruz.
 
Bu kadar güzel ve bize özel dilimizi en güzel bir biçimde ifade etmek hepimizin görevidir. Türkçemizin anlamını bozacak, onun özelliğini kaybedecek kelimeler kullanmak bizlere hiçbir şey kazandırmaz. Aksine dilimizi zamanla değişime uğratarak kaybetmeye, yozlaştırmaya zemin hazırlar.
 
Bu nedenle Türkçe kelimeler kullanmaktan asla vazgeçmemek, kelimeler eksik ya da değiştirerek yabancı kelimelerle karışık halde söylenmemelidir. Dolayısıyla dil konuşanın kendisini ifade etme biçimi olduğundan, dil ne kadar iyi telaffuz edilirse, insan kendisini o kadar güzel anlatmış olur” dedi.
 
Türk Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü saat 15.00’de KMÜ 15 Temmuz Konferans Salonunda “Dilimiz Kimliğimiz” konulu panelin gerçekleştirileceğini söyleyen Vali Tapsız, panele bütün öğrenci topluluklarının katılmaları çağrısında bulundu. 
 
Birçok yazar ve şairin konuk olacağı etkinlikler, 12 Mayıs Cuma gününe kadar üniversitenin konferans salonlarında panel, konferans, seminer, söyleşi, dinleti ve çeşitli gösterilerle devam edecek.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN