404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANDI


Üç gün süren etkinliklerde renkli ve gurur verici sahneler yaşandı.
12.05.2017 akşamı Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezinde yapılan etkinlikte Çeşitli Ermenekli kadınlarımızın el emeği sergileri, doğru kelimeyi bulalım yarışması, Ermenek Belediyesi tiyatro ekibi gösterisi ve koro gösterisi  yapıldı. Belediye Başkanı Uğur Sözkesen’in de içinde bulunduğu halk korosu konseri vatandaşlar tarafından çok beğeni topladı. Devlet Eski Bakanı Fikret Ünlü Ve Kaymakam Mesut Tabakçıoğlu’nun katıldı etkinliğin ilk gününde Ankara Ermenekliler Derneğinin destekleyicisi olduğu resim yarışması ödülleri de sahiplerini buldu.

İKİNCİ GÜN BALKUSANDA ETKİNLİKLERİ

 
İlçemize bağlı Balkusan köyünde düzenlenen 740. Yıl Türk Dil Bayramı ve Karamanoğlu Mehmet Bey’i Anma Etkinliklerine Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Devlet Eski Bakanı Fikret Ünlü, Milletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker, , Ermenek Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, Belediye Başkanı Uğur Sözkesen ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlik Karamanoğlu Mehmet Beyin Türbesini ziyaret ve Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı. İlçe Müftüsü Mehmet Seven’in Kuran okumasının ardından türbede dualar edildi. Kültür Merkezi  önünde Protokol konuşmaları, şiir Dinletileri, Paldır Küldür Ermenek Halk Tiyatrosunun canlandırdığı, Karamanoğlu Mehmet Bey gösterisi, Güreş gösterisi, Türk Cumhuriyetlerinin Bayrak geçiş töreni yapıldı. Karamanoğlu Mehmet Beyin fermanı temsili olarak Bakan Lütfi Elvana verildi. Etkinlikler protokol yemeği ile sona erdi.
ÜÇÜNCÜ GÜN
Türk Dil Bayramı ve Karamanoğlu Mehmet Bey’i Anma Etkinliklerinin son gününde Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın da katılımı ile ERÇEV, Anakara Ermenekliler Derneği, KON-ER, Mersin Ermenekliler Derneği ve Ermenek Belediyesi hatıra ormanı fidan dikim etkinliği gerçekleşti.

KARAMANOGULLARI BEYLIGI ve KARAMANOĞLU MEHMET BEY
Anadolu Selçuklu Devleti'nin zayıflaması ve yıkılması sırasında kurulan Türk beyliklerinin en uzun ömürlülerinden birisi olan Karamanoğulları, Oğuzlar’ın Afşar boyuna mensuptur. Bu Afşar Türkmenleri, XIII. yüzyılın ilk yarısından itibaren devam eden Moğol istilası sırasında ülkelerini terk ederek önce Azerbaycan ve Şirvan taraflarına gelmişler ve buradan Anadolu'ya geçerek Türkiye Selçuklu Sultani Alâeddin Keykubad (1220-1237) tarafından Ermenek vilâyetine yerleştirilmişlerdir (1228).
Bu Türkmenlerin başında Nûre Sûfî b. Sâdeddin isimli bir reis bulunuyordu. Nûre Sûfî bu sıralarda Anadolu'da yayılmakta olan Babaîler tarikatına girmiş ve böylelikle o bölgedeki Türkmenler üzerinde nüfuz kurmuştur. Nûre Sûfî'nin Babaî şeyhi olarak müritleriyle birlikte gazaya çıktığı, Ereğli ve Silifke taraflarında başarılı akınlar yaptığı bilinmektedir. Daha sonra Ereğli’yi Hristiyanların elinden alan Nûre Sûfî bu suretle arazisini genişletmeye başlamıştır.
Nûre Sûfî'nin ölüm tarihi kesin olarak belli değildir. Mezarının Mut kazasının Sinanlı bucağının Değirmenlik yaylasında olduğu bilinmektedir.
Nûre Sûfî'nin ölümünden sonra yerine oğlu Kerimüddin Karaman geçti. Karaman Bey, Anadolu Selçuklu Devleti'nin Moğol baskısı altında gittikçe zayıf düşmesinden de istifade ederek Ermenek, Mut, Gülnar ve Silifke kalelerine zaman zaman akınlar yapıyordu. Daha sonra Ermenek'i ele geçiren Karaman Bey, Ermenek Beyi unvanını alarak beyliğin temelini atmış oldu.
Karaman Bey 1261 yılında vefat ettikten sonra yerine ailenin kararı ile büyük oğlu Mehmed Bey geçti. Karamanoğlu Mehmet Bey, babası Kerimüttin Karaman Bey’in öldürülmesinden sonra 8 yıl kardeşleriyle birlikte gözden uzak yaşamış, 21 yaşında beyliği toparlayarak beyliğin başına geçmiştir. 1261-1277 yılları arasında beyliği idare etmiştir. Karamanoğlu Mehmet Bey kendini çok iyi yetiştirmiştir. Mehmet Bey Konya’yı aldıktan sonra Selçuklu tahtına, Sultan II. İzettin Keykavus’un oğlu Gıyasettin Siyavuş’u (Cimri) 12 Mayıs 1277’de çıkartmıştır. Karamanoğlu Mehmet Bey, 13 Mayıs 1277 tarihinde de Konya’da ünlü dil fermanını yayınlayarak, Türkçenin yeniden devlet dili olmasını sağlamıştır. Mehmet Bey fermanında “Şimdengeru, divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden gayri dil kullanılmaya…” diyerek Türkçenin ve Türklüğün Anadolu’da ve yeryüzünde ebediyen yaşamasında öncü olma şerefine erişmiştir. Mehmet Bey’in fermanı Türk kültür tarihinin önemli olaylarından biridir. Günümüzde 13 Mayıs tarihi her yıl Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. 
Karamanoğulları Beyliği Anadolu beylikleri içerisinde en uzun ömürlü ve en güçlü beyliklerden birisi olmuştur. Beyliğin ilk merkezi Ermenek olmuş, daha sonra sırasıyla Lârende (Karaman), Konya, kısa bir süre de Niğde ve Silifke beylik merkezi olmuştur. Karamanlıların devlet idare sekli Türkiye Selçukluları devlet teşkilatına benzemekte idi. Beylik aile fertleri tarafından seçilen Ulu bey tarafından idare edilir, ailenin diğer üyeleri ülkenin çeşitli yerlerinde valilik yapmak suretiyle yönetime katılırdı.
Karamanoğullarının siyasi ve ticari ehemmiyeti, memleketlerinin coğrafi durumuna göreydi. Kuvvetli düşmanları karşısında sarp yerlere çekilerek korunurlar, tehlike geçince tekrar İçel ve Larende taraflarına gelirlerdi. Karaman Beyliğinin ilk hükümet merkezi, Ermenek’ti. Sonraları toprakları genişleyince, Larende kasabasını uzun müddet merkez olarak kullandılar. Konya’yı ele geçirince, devlet merkezini buraya taşıdılar. 1463 senesinde, Konya Osmanlılara geçince, Larende’yi tekrar merkez yaptılar.
Şehabeddin Ömer, Mesalik-ül-Ebsar isimli eserinde, 14. asrın ilk yarısında, Karamanoğulları’nın 25.000 atlı ve 25.000 yaya askeri olduğunu kaydetmiştir. Bunlardan başka aşiret kuvvetlerinden de faydalanmışlardır.

Geçitler vasıtasıyla Konya’ya ulaşan ticaret yollarını kontrol eden Karamanlılar, Ceneviz ve Kıbrıs tacirlerinden aldıkları vergilerle, mühim bir gelir temin ediyorlardı. Lamos, Silifke, Anamur ve Manavgat gibi kendilerine ait limanlardan tahsil ettikleri gümrük resmi de belli başlı gelirlerindendi. 

Karamanoğullarının Ermenek, Anamur, Larende (Karaman), Aksaray, Niğde ve Konya’da inşa ettirdikleri mimari eserler, Selçuklu sanatının takipçisi olduklarını göstermektedir. Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN