404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

KÖYLER DOMUZ YÜZÜNDEN İMDAT BAYRAĞI ÇEKİYOR


Taşeli yöresinin üç ilçesi köyleri domuz zararından mustarip.
Edinilen bilgiye göre; Taşeli yöresinin tüm köyleri yıllardır domuzların verdiği zarardan yakınıyor. Yukarı Çağlar Köyünden topladığımız bu yakınmalar şöyle;
“Artık çileden çıkmak üzereyiz. Geceleri evimizde bile yatamıyoruz. Çoluğumuzu çocuğumuzu evde yalnız başına bırakıp arazide meyve sebze beklemeye gidiyoruz. Arazide yüzlerce domuzsavar sabahlara kadar savaş meydanındaymış gibi patlatılıyor, lakin domuzlar bana mısın demiyorlar. Alıştılar, patlama seslerinden ürküp kaçmıyorlar.
Arazide bulunan kiraz ağaçlarımızın dallarında bir hayır kalmadı. Domuzlar dallara yüklenip kiraz ağaçlarımıza zarar vermeye devam ediyor. Hadi meyvesini yedin domuz olu domuz dalından, budağından ne istiyorsun. Ağaçlarımızın gelecek yıl meyve verecek şekli kalmadı.
Domuz vurmak yasakmış, kimse dokunamıyor. Adam dokunsa meyveden elde edeceği üç beş kuruşu bir domuzun peşinde harcayacak. Zaten yıllık kazancımız nedir ki? Domuzlar köyümüzde âdete dokunulmazlık zırhına bürünmüşler. Gece gündüz arazideki ürünlerimize zarar vermeye devam ediyor, dokunamıyoruz.
İnanır mısınız yıllardır bir mısır kundağına hasret yaşıyoruz. Biz köyümüzde GDOsu değiştirilmemiş mısır üretirdik. Bundan mısır unu, mısır bulguru elde eder kışımızı rahat geçirmek için uğraşırdık. Bir kundak mısıra hasretiz. Domates yüzü de göstermiyor bu mundar hayvanlar. Meyve, sebze ekemez, dikemez duruma geldik.
Domuz vurmak yasakmış hayvan sever gruplar duyarsa yaygara koparmış. O gruplar keşke biraz da insan sever olsalar gelip şu bizim çilemizi bir görseler.
Hele kendilerini hayvansever ilan ediyorlar da biz hayvan sevmez miyiz? Bizde olan o hayvan sevgisini bir görseler ağızları bir karış açık kalır.
Hadi bunu geçtik; tarlama ektiğim nafakam olacak nimetlere verdikleri zararları bari  bi görüversinler.  Ektiğimiz ürünlere, meyve bahçelerimize, diktiğimiz ağaçlarımıza domuzların verdiği zararları bir görsünler. Bunu da görmek istemiyorlarsa o zaman o hayvansever(!) olduklarını iddia eden insanlar bağımızı, bahçemizi sigortalasınlar zararımızı ödesinler. Kısacası o dernekler zararımızı karşılasınlar istiyoruz artık.” diyerek dert yanıyorlar.
Köylüler domuzun verdiği zararları önlemek için önce yerel yetkililer bir el atsın istiyorlar, bu zararından korunmak için yardım talep ediyorlar. Sürek avının serbest bırakılmasını ve av malzemelerinin avcılara tedarik edilerek domuzla mücadele edilmesini istiyorlar.

Kısacası köylüler domuz yüzünden imdat bayrağı çekiyor.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN