404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

NACİ AYDINLI HOCAMIZIN ERMENEK DEĞERLENDİRMESİ -5


Ermenek yaklaşık tarihi 3000 yıllık bir bölgenin  ve coğrafi  Taşeli’nin  merkezi ve başkentlik de yapmış antik bir kent.  Ama maişet  ve geçimi sağlamak  çok zor. Bu gün de böyle iğneyle kuyu  kazar gibi geçimi sağlamak gerek. Bunun tek çaresi okumaktır. İşte bu düşünce ile yöreyi tanıdığımız için Ermenek kökenli olmayan  arkadaşları  bu konuda bilgilendirerek, bölgenin okuyan çocuklarını  en iyi şekilde  yetiştirmek  ve istikballerini kazanmaları için elimizden geldiğince birlikte çalıştık ve mutlu olduk.
Bu birlikteliğin sonunda meslek hayatımın en mutlu,  en başarılı dönemini memleketimde yaşadım ve yaşamaktayım. Bunun en güzel örneğini Ermenek’te lise açılmadan önceki dönemde mezun olan 34 öğrencimiz Akşehir Öğretmen Okulu, aynı yıl 13 öğrencimiz  de Konya Kız Öğretmen Okulu sınavını  kazandılar.
Ben öğrencisi olarak eklemek istiyorum: Polis Kolejini  ben Hasan Şimşek, Hüseyin Ören, Şevki Darçın, Mehmet Özcan,.. “  gibi öğrenciler kazandı,  ben İzmir’de amelelik yaparken sözlü sınavı için gelen   çağırıya zamanında yanıt veremediğimden haklarımı kaybettim. Ama adı geçen üç arkadaş çeşitli kademelerden geçerek Emniyet Müdürlüğüne kadar yükseldiler. Şüphesiz  lise ve benzeri okullarda okuyan arkadaşlarımız da okudular yükseldiler. Bizim dönemde Ermenek Ortaokulu’nda son sınıfta yaklaşık  150 öğrenci vardı. Hepsi bir şekilde kimi kolay kimi tırmanarak bir yerlere geldi. Haziranda 4 kişi mezun olmuştuk, bunlar: Sinan Çelebi, Hasan Şimşek, Selahattin  Baysal, dördüncüyü hatırlayamıyorum.  Sinan İstanbul Gelir Müdürü sıfatı ile emekli oldu, Selahattin Baysal, Orman Mühendisi oldu, bilahare istifa ederek özel sektörde iş adamı olarak çalışıyor. Ben de öğretmenlikten emekli olarak, özel sektörde iş tutarak ve yayıncı  yazar olarak yaşama şimdilik devam ediyorum. İki orta öğretim, iki yüksek öğretim diplomasına sahibim. En son bitirdiğim okuldan  1987 yılında “Gazetecilik ve Halkla  İlişkiler Uzmanı” olarak  İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ nden yüksek lisans diplomasını aldım. Danışman hocam doktoraya devam dedi, kitap yazmaya başladığım için gitmedim, şimdi kesin profesör unvanım olurdu, pişman değilim. Kitaplarımla Türkiye’ye hocalık yapmakla çok mutlu olduğumu ve para da kazandığımı   bu vesile ile  ifade etmeliyim.
Hocam Naci Aydınlı’nın öğrenci başarılarını “ Belli bir kadronun bilinçli ve özverili şekilde çalışmasıyla gerçekleştiğini ,  o zamanki öğretmen kadrosu ile şu paydada buluşuyorduk Bu okul fırınından, çiğ, pişmemiş ekmek çıkarmayacaktık. Ekmek toplumun midesini hasta etmeyecekti… Öğrencilerde başarıya ulaşmak için  bu anlayışla eğitim öğretim yapıyorlardı.

EĞİTİM ÖĞRETİME SİYASETİN GİRMESİ

Lise açıldıktan sonra çeşitli açılım ve yönlenmeler olur.  Tayinler atamalar, zorlamalar. Çözülmeler oldu.  Aydınlı hocamız da  Güneyyurt Ortaokuluna atanır.  Bir yıl çalıştıktan sonra . İstek dışı tekrar atamam yapılır, Adana Düziçi Lisesi’ne.  Kasım 1976 tarihinde Ermenek’ten ayrılır.
İşte siyaset, en değerli hocalardan en önemli yerlerde çok iyi verim alacağı yerde, hallaç pamuğu gibi sağa sola kışta kıyamette dağıtır. Bu ülke yönetimine bütün kötülükler, siyasiler tarafından yapılmış, nerde haksız bir atama var, liyakatsiz adamlar oraya getirilmiş arkasında siyasetçiler var. Adamalar kanun, nizam dinlemezler özellikle eğitim öğretim sınıfındaki atamalarda ülkemizde çok büyük haksız hukuksuz atamalar geçmişte yaşandı. AYDINLI Hocamız da bu mağdurlardan biridir.

Aydınlı Hocamız meslekteki yaşam sürecine şöyle devam eder “ Ermenek’ten ayrıldığımda oğlum Mesut, ortaokulu yeni bitirmişti, Oğlum Melih  ortaokul son sınıf öğrencisi, kızım Meltem de henüz dört yaşında idi. Düziçi güzel bir yerdi çevremizle kısa sürede kucaklaştık. Ama üç çocuğum okutmak yetiştirmek zorundaydım. Danıştay’a  başvurdum, davayı kazndım1977 yılında Ermenek’e atamam yapıldı kabul etmedim, Konya merkeze naklimi istedim. İyi ki şansım varmış 1977 yılı sonunda Konya Merkez Dumlupınar Lisesi’ne atamam yapıldı, işlemler pek kolay olmadı. Aralıksız emekli oluncaya kadar aynı okulda çalıştım. Çocuklarımı okuttum.17 Nisan 1995 tarihinde emekli oldum. 
20.06.2017
Hasan ŞİMŞEK


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN