404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

NACİ AYDINLI KİMDİR? - 2

Naci Aydınlı’nın öğretmenlik yaptığı yıllarda Ermenek
Öğretmenimiz  Sayın Naci Aydınlı’yı ben 1963 yılından beri hiç görmedim. Dile kolay 53 yıl olmuş. Daha dün gibi  sınıfta, tahta önünde ders anlatışını duyar gibiyim. O tatlı sert tavrı, güzel giyimi, kendine olan özgüveni hiç ama hiç gözümün önünden gitmedi.
                                                            *                  *                *
Geçen sayımızda şöyle bir kısa geçişler yaptığımız, Ermenek Ortaokulu’nda öğretmenlik, idarecilik yapan değerli öğretmenimiz Naci Aydınlı’yı biraz yakından tanıyalım:
Biz onu eski adıyla Fariskeli  ( Göktepeli ) sansak da aslında o Ermenekli olduğunu ve 9 Eylül 1935’te Ermenek’te doğduğun söyler, kayıtlar da öyle yazar.
AYDINLI’NIN ÇOCUKLUK YILLARI ve İVRİZE KABUL ŞARTI
Babası Nüfus Memuru,  Hüseyin Aydınlı, Hacı Eminler Sülalesi’nden, babasının babası/ baba dedesi  D. Ali’ dir. Babasının  annesi,  eski adı Ezvendi  olan Kayaönü köyünden Fatma Hanımdır.  Babaları dört kardeştir: Emin, Hüseyin, Ayşe, Fehmi. Amcaları ve halasının hepsi vefat etmişler. Rahmetli dedesi Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nın en ağır koşullarında savaşmış ve Basra’da tıpkı benim dedem gibi İngilizlere esir düşmüş kahraman gazilerden biridir.
Babası Hüseyin Efendi,   1902 doğumlu rüştiye mezunu, ilk görev yeri Tepebaşı ( Halimiye ) Nahiyesi’nde 1926-1941 yılları arasında, bilahare 1941-1967 yıllarında ise Göktepe’de nüfus memur olarak çalışır. Emekli olduktan sonra 1987 yılında vefat eder.
Annesi  Şerife Hanım 1907 doğumlu, ailenin tek çocuğu, babasını üç yaşında iken kaybetmiş. Annesinin baba sülalesine “Kırkbir Serdarlar “ derlermiş. annesinin kızlık soy adı “Başbuğ” dur. Serdarlardan annesinden başka kimse kalmamış çoğu genç yaşta hastalıktan ve savaş alanlarında yaşamlarını yitirmişler. Serdarların son çocuğu olan anneleri Şerife Hanım, Naci Aydınlı Yedeksubay olarak Polatlı’da görev yaptığı sırada 9 Temmuz 1958 yılında vefat eder. Üzülmesin diye oğluna ölüm haberi bildirilmez. Tıpkı babamın ölümünde benim 1967’de bulunamayışım gibi.
Sayın Aydınlı okulda öğretmenlik ve yöneticilik yaptığı bizim dönemimizde ( 1962-1963 ) özel yaşama hiç girmezdi. Biz kendisini Göktepe’de Nüfus Memurunun oğlu olarak bilirdik.
Nüfus memuru  rahmetli Hüseyin Aydınlı’nın, Şerife Hanım’dan  Mehmet, Kübra, Ayşe, Nazım, Naci, Sami, Zehra, Mehmet ve Nazım adında  yedi çocuğu olur.  Mehmet ve Nazım küçük yaşta ölürler. Diğer kardeşleri  Ayşe Şimşek 2008, Zehra Aydınlı 2011, ve ablası  Kübra Ağardan 2013 yılında vefat ederler.  Kardeşi Sami Hukuk mezunu, muhtelif ilçelerde kaymakamlık, illerde vali yardımcılığı ve en son olarak da Mahalli İdareler Genel Müd. Yardımcılığından emekli olur.
Öğretmenimiz Naci Aydınlı’nın çocukluk yılları babasını görev yaptığı Tepebaşı ve Göktepe nahiyelerinde geçer. İlkokula Göktepe’de başlar birinci sınıfta yedi öğretmen değişir. Naci Bey bunu  bir şanssızlık olarak niteler. Onun okuduğu yıllarda Göktepe’de Yatılı Bölge Okulu var. Mehmet Zeki Akdağ, Ahmet Tufan Şentürk de bu yatıl bölge okulunda okumuş yöre çocukları.  O dönemde köylerde eğitmenler tarafından üç yıllık okutulan çocuklar,  Göktepe’de iki  yıl daha okuyarak ilkokul diploması alabiliyorlardı. O yatılı bölge okulunun Göktepe’ye bağlı köylerdeki çocukların geleceklerini nasıl olumlu yönden geliştirip şekillendirdiğini, yöremizdeki eğitim etkinliklerini incelerken 60 yıl sonra öğrenme fırsatını buldum. Ahmet Tufan’ın şiirlerinde anlattığı Süheyla ve Hüsnü Yaylalı öğretmenler de okumuş Naci Aydınlı öğretmenimiz. Beşinci sınıfı Ermenek Merkezde Ulvi Çetin ve Asım Alper öğretmenlerimizde okumuş. Hepsinin değerli öğretmenlerden olduğunu bahseder. 1948 yılında okuldan mezun olacakken teknik bir nedenle naklini tekrar Göktepe’ye yaptırır. Oradan mezun olur. Zira Ermenek’te ortaokula başlarsa İvriz’e gidemeyecekti. Çünkü enstitüler köylerden mezun çocukları alıyorlar ve köylere öğretmen olarak gönderiyorlardı, sistem öyle idi. O zaman Ermenek’te ortaokul henüz inşaat hâlinde olduğundan bir yıl gibi bir kaybı olacak ayrıca İvriz Köy Enstitüsü’ne de gidemeyecekti.

Yıllar sonra, Naci Aydınlı Hocamız,  “ Göktepe, çocukluk yıllarımın geçtiği yerdi, öğretmenlerimi, çocukluk yıllarımı, komşularımızı ve komşu çocuklarını hiç unutmam, daima hatırlarım”  der. 16.06.2017. Hasan Şimşek
ermenek ile ilgili görsel sonucu
Şimdiki Ermenek
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN