404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

ÇOK TAKDİR ETTİĞİM MAHMUT OKUR

Mahmut OKUR 1933 yılında bugünkü Sarıveliler İlçesinde doğdu. Babası Ahmet OKUR, annesi Hacı Kız hanımdır.
   1942 yılında Sarıveliler’e atanan eğitmen Mustafa UTKU gelince ilkokula başladı.3 yıl sonra diploma aldı.1945’te Çifteler Köy Enstitüsü Mezunu İbrahim KOÇ Sarıveliler’e öğretmen olarak atandı. Mahmut OKUR 2 yıl İbrahim KOÇ’ ta okuduktan sonra 1947’de diploma aldı.
   Sarıveliler Köyüne Muhtar Kerim Çavuş 1923 yılında merkezdeki Vakıf Medresesi’nin yerine 16 derslikli büyük bir okul yaptırır. Bu okul 16 yıl görev yaptıktan sonra bakımsızlıktan yıkılır gider.
   Mahmut OKUR 1942 yılında Sarıveliler’de okul olmadığı için evlerinin hemen yanında bulunan tarihi “Kurra Efendi Camisinde” ilkokula başladı. Bu camide okurken ev sahibi askerde olan Hasan EMİL’ in evi okul olarak tahsis edildi. Sarıveliler’in en yukarısı yamacında olan bu evi başka yer bulunamadığından Muhtar Salih EMİL çocukları düşünerek Mustafa UTKU’ nun bu evde çocukları okutmasını istedi. Evin kapısı, penceresi yoktu. Geçici okul olarak bu ev tamir edildi. Okul olarak kullanılmaya başlandı. Eve giden doğru dürüst yolu bile yoktu. Öğrenciler kalem, defter bulmakta zorlanıyordu. Nasıl bulsunlar ki bağlı bulunduğu vilayeti Konya’ya bile araba yolu yoktu. “Tekerleğin Değmediği Yer” lerdi. O yıllarda kar da çok fazla yağardı. Okul olan bu evde uzatılmış tahtalara sıra ile oturulurdu. Eğitim ve öğretime bütün öğrenciler bu evde devam ettiler. Sonraki yıllarda Sarıveliler merkezine köylü imece usulü ile okul yaptılar.
   Sarıveliler Ermenek ilçesinin en büyük köyü idi.1967’de belediye 1990 yılında da ilçe olmuştur.
   Mahmut OKUR Çanakkale “1915” Gazisi Topal Ahmet Dağcı Bey’in Sultan Hanım’dan olan kızı Cennet Hanım ile evlendi. Bu evlilikten beş oğlan iki kızı oldu. Mahmut OKUR’ un eşinin 7 yıl önce rahmetli olduğunu yeni öğrendim. Arkadaşıma Allah’tan sabır ve dua etmesini diliyorum. Rahmetli eşi Cennet Hanım’a Allah’tan rahmetler diler mekânı cennet olsun duasında bulunuruz. Arkadaşım Mahmut OKUR çeşitli sebeplerden dolayı Yüksekokullarda okuyamamanın acısını yedi evladını da Üniversite de okutarak muradına erdi. Yaş sınırına göre evlatları: 1-İrfan OKUR: Hukuku bitirir, hâkim; yargı hâkimi olur.
2- Sultan OKUR: Ebe, hemşire olur, 3- Ahmet OKUR: Hava Astsubayı olur.
4-Mehmet Akif OKUR: İngilizce Öğretmeni olur. 5-Özkan OKUR: Siyaset mezunudur.
6-Oğuz Okur: Matematik Öğretmeni olur. 7-Burcu Okur: Anaokulu Öğretmeni olur.
Böyle bir okul arkadaşı ancak çok takdir edilir, çok sevilir. Gelecek anne ve babalara da örnek gösterilir. Türkiye’mizin yücelmesi, ilerlemesi “Medeni Milletler seviyesinin üzerine çıkması” için böyle babalara, böyle analara muhtacız.
   Mahmut OKUR Sarıveliler’in ilk sanatkârlarından olan Sarıveliler’de pek çok evin pencere, dolap, kapı ve döşeme ile ilgili marangozluk işlerini uzun yıllar yapmıştır. 1964 yılında İlkokul Öğretmeni olan İbrahim KOÇ’ un tavsiyesine uyarak Konya’nın Ereğli İlçesine taşınarak sanatına burada devam etmiştir. Hala Konya Ereğlisi’nde Gül Bahçe Mahallesi, Karalar sokak No:58 Ereğli adresinde oturmaktadır.
   II. Uluslararası 9. Sarıveliler Karacaoğlan Yayla Şenlikleri nedeniyle geldiğim Sarıveliler İlçesinde “75 yıllık çocukluk ve okul arkadaşım Mustafa ERTAŞ’ ı tekrar görmekten ve geçmiş anılarımızı tazelemekten, akraba ve dostları görmekten büyük zevk aldım. Sonsuz mutluluk duydum.” Mahmut OKUR.    

DOĞRUDAN DOĞRUYA
MUSTAFA ERTAŞ
GAZETECİ ARAŞTIRMACI YAZAR

23.07.17/ KONYA

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN