404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

1. TBMM ÜYELERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ
AÇIKLAMA : 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.
KURTULUŞ SAVAŞI (BÜYÜK TAARRUZ DAHİL ) VE CUMHURİYETİN KURULMASU BAŞTA OLMAK ÜZERE, KURUCU MECLİS KİMLİĞİYL...E ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENMİŞ OLAN 1. DÖNEM TBMM ÜYELERİNİ VE KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANLARINI RAHMETLE ANIYORUZ.
ANITKABİR MÜZESİNDE BİR ERMEMEKLİ….!!!
Ermenek ve çevresi (Taşeli) insanına hizmet etmiş olan “ Hizmet ve Eğitim Öncüsü “ büyüklerimizi her fırsatta ve yazıda anmaya ve isimlerinin hatırlanmasını sağlamaya çalışmalıyız. Kurtuluş Savaşının kazanılması ve Cumhuriyetin ilanını takiben, yurt çapında başlatılan eğitim, aydınlanma, modernleşme, kalkınma ve bayındırlık çabalarının yöremizde öncüleri olan bu fedakar insanlara, hizmetleri yürüttükleri zamanın imkan ve şartlarını da dikkate aldığımızda, ne kadar çok saygı duysak yeterli olmaz diye düşünüyoruz.
Ermenek hizmet öncüleri konu olduğunda, Merhum Hulusi Bey (GÖKSU) 1. Dönem TBMM Milletvekili, olarak listede yerini alır. Bu meclis ki, düşmanın dört bir yandan yurdumuzu işgal ve yağmaya başladığı sırada toplanmış ve Kurtuluş Savaşını yöneterek zafere ulaştırmıştır. Merhum Hulusi GÖKSU ile ilgili özet bilgileri, Yazar Halit BARDAKÇI tarafından yazılmış olan “ Bütün Yönleriyle Ermenek “ isimli kitabın (1976 basım, sayfa 349) sayfalarından öğreniyoruz. Kendisi 1873 yılında Ermenek’te doğmuş, iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış, 1920 yılında Konya Milletvekili (Mebusu) olarak Ankara’daki tarihi mecliste görev almıştır. Belediye başkanıyken, 1946 yılında vefat etmiştir. Ortaokul Müdürümüz Merhum M. Adnan GÖKSU, Danıştay Birinci Başkanlığından emekli merhum Rıza GÖKSU, Konya Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Burhan GÖKSU ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Rıfat GÖKSU çocuklarıdır. Görüldüğü üzere, 1940’lı yılların zor şartlarında oğullarının hepsi üniversite mezunu olmuş ve ülkemize, eğitim, sağlık, hukuk ve yönetim alanlarında çok önemli hizmetler vermişlerdir.
Ankara’ya gelen gençleri 22 Ocak 2010 günü, Anıt Kabir Müzesine götürmüştüm. Müzeye girerken, 1. Dönem TBMM üyesi Hulusi GÜKSU adı aklıma geldi. Müze içinde, kendisine ait bir kayıt veya iz bulmak için dikkat sarf etmeye karar verdim. Atatürk ve Cumhuriyet mucizesinin tanıkları olan resim, eşya, isim ve araçları sırasıyla izledik. İlk Meclisle ilgili bilgi ve belgelerin bulunduğu koridora girmiştik. Meclis üyelerinin resimleri çoklu tablolar halinde asılıydı. Birkaç tabloda bu ismi göremeyince, aradığım bilgiye ulaşamayacağımı düşünmeye başlamıştım. Nihayet, bir tablonun ortasında, önceden kitaplardan görmüş olduğum, başı açık şekilde, Hulusi Bey, Konya Mebusu olarak yerini almıştı. Yasak olmasına rağmen, elimdeki cep telefonu ile bu tablonun yakından resmini çektim. Hulusi Beyin resmi, yukardan ikinci, aşağıdan üçüncü sırada ve soldan ve sağdan üçüncü resim olarak yer almıştı. Kurtuluş Savaşının kazanılması, Cumhuriyetin kurulup ilan edilmesi aşamalarında Ankara’da Milletvekili olarak görev yapmış olan bu ünlü kişinin, sılaya dönerek, 1946 yılında Belediye Başkanlığı yaparken vefat etmiş olmasını anlamak ve anlatmak mümkün değildir.
Kurtuluş Savaşını ve Cumhuriyetimizin kuruluşunu tam olarak anlayabilmek için, savaşların yapıldığı mekanları gezmek gerekir. Bu gezinin zor olacağı düşünülerek, Anıtkabir Müzesinde Çanakkale Zaferi ve Büyük Taarruz dahil olmak üzere, tüm savaşlar, ışık ve ses gösterisi, gerçek malzemeler ve arazi yapısı eşliğinde canlandırılmış ve izleyiciye sunulmuş durumdadır. Kurtuluş savaşına iştirak etmiş olan birliklerin başında görev alan ve şehit olan nice Komutanlar (Teğmenden Generallere kadar ) olduğunu, bunların çoğunun ismini hiç duymamış ve kitaplarda okumamış olduğumuzu da öğreniyoruz. Bu şehitlere çok haksızlık ettiğimizi, unuttuğumuzu ve unutturduğumuzu düşünüyoruz. Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşıyı, Çiğiltepe Taarruzu Komutanını, silahlar kuşanmış kadınlarımızı ve nice unutulmuş kahramanı resimlerinden hatırlıyoruz, Sakarya Savaşını temsili ortamda adeta yaşıyoruz. Bu vatanın kurtarılması ve Cumhuriyetin kurulmasında görev almış olan Ermenekli 1. Dönem Konya Milletvekili Merhum Hulusi GÖKSU ve diğer tüm şehitleri, gazileri ve hizmetler yürütmüş olan öncü insanları saygı ve rahmetle anıyoruz..
Yazı ve Resimler ; Av. Naci SÖZEN, ANKARA
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN