404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERMENEK 1001

Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ilçelerini turizm ve kültürel yönden tanıtmak amacıyla Ermenek Belediyesi tarafından KORO Reklam firmasına hazırlatılan ve ücretsiz olarak KESKİN COLOR Matbaası tarafından baskı ve kâğıt bedeli Ermenek Belediyesi’ne hediye edilen tanıtım kitabının tam adı “Yeniden Başlamak İçin Ermenek 1001 “ dir.
Kitap kroma lüks karton kapak ve 135 gram parlak kuşeye basılmış,256 sayfa lüks baskısı olan bir Türkçe ve İngilizce metinleri aynı sayfada okuyucuya hitap eden bir kitaptır
Ermenek 1001’in ilk sayfası,  Ermenek Baraj Gölü’nü, çevresindeki dağları ve ormanları kaplayan alana ayrılmış. Sonraki sayfalarda kitabın adı ve Ermenek Belediye Başkanı Uğur Sözkesen’in sunuş yazısı var.  6. ve 7. sayfasında Ermenek Kültür ve Gezi Haritası var. Amaca uygun özenli bir çalışma.
8. ve 9. sayfalarında ufak tefek tarihi bilgi hataları olmakla birlikte yörenin Osmanlı Yönetimi’ne geçişine kadar olan tarihini özetler.
Ermenek 1001’in 10-11. sayfalar kentin güzel iki görünümünü ve barajdan bir kesiti gösterir. 12,13,14,15. sayfalar içindekileri görsellerle verir. İyi düşünülmüş bir düzenleme.
18 ve 19. sayfalar Torosların ortaya çıkışını ve deniz fosillerinden örnekleri, 20-21. sayfalar geçit vermeyen dağları, düdenleri ve koyakları,22-23 dillere destan mağaralarını,24-25 Kebenleri, yine 26-27 deniz fosillerinden örnekleri,  sonraki sayfalarda, endemik bitkileri, sedir ormanları,devasa ardıçları, gürül gürül akan suları, doğa harikası kapısları, dillere destan Maraspoli ve diğer mağara ve düdenleri, şahane görselleri, derin bir tarihi, abartılmış korsanlık hikâyeler,gereğinden  fazla şişirilmiş sedir ağaçları ve savaşları, Dekapolis ( on kent ), Ermenek adının en doğruya yakın açıklaması, kaya mezarları,İmparator Zenon’un köyü, Aziz Sokrates Kilisesi, Ermenek kiliseleri, Karamanoğulları ve eserleri, Ermenek- Balkusan ve Türk Dil Bayramı etkinlikleri, Karamanoğulları, camileri, mescitleri, türbe ve medreseleri, çeşmeleri, kaleleri, Osmanlı Kayıtlarında Ermenek, Ermenek geçmişinin bugüne yansıması, eski Ermenek evleri, Ermenek’in yaşayan yaylaları,El sanatlarından demircilik, semercilik, her Ermeneklinin vaaz geçemediği Ermenek Pekmez Helvası,, batırması, eğrim kurusu, bandırması, kakı, maşı ,tarhanası, yörenin bir zenginlik kaynağı olan keçileri,cevizleri ve onun yaşamında vaaz geçilmez  olan sincabı,Festivali ve şenlikleri,mesire yerleri, zoraki olarak Ermenek Baraj Gölü yerine bir dayatma olarak kullanılan Turkuaz Gölü, Açık hava aktiviteleri, Baraj Gölü’nde tekne turları,, yerel sözcükler, dip notlar ve kaynakça… Nihayet, Ermenek’e Nasıl Gidilir? Hava, kara, deniz giriş ve çıkış yolları ve Ermenek merkezi çeşitli kentlere kilometre cinsinden ( km* )  bildiren uzaklık   o güzel sayfaya  yama gibi girmiş ve ( Km. ) yanlış yazılmış doğrusu ( km ) olacak.  Yol güzergâhları gerçekten çok güzel düzenlenmiş.  Bugün için hazırlanılabilecek güzel bir eser.
Önemli olan tanıtım amaçlı, bu eseri, belirli odalarda ve depolarda hapis olmadan, gereksiz/hedef dışı yerlere iş yapmış havasında dağıtmadan, tanıtım odaklı merkezlere, basın yayın organlarına,  ulaştırılarak Ermenek’ in tanıtımına  çok büyük ölçüde hizmet edeceğini düşünüyorum.

Hasan Şimşek adı, kaynak olarak kitapta yer almasa da, bu kitabın düzenlenmesinde yayınlayan KORO Reklam firmasına emek, kaynak ve rehber olarak büyük oranda katkılarım oldu. Dağıtımında iyi organize edilmiş bir çalışma yapılır ve hedef kitle seçiminde titizlik gösterilirse emekler boşa gitmez. Çok kısa aralıklarla kültürel yönden iki kaliteli yayına imza atan Ermenek Belediyesi’ni ve Başkan Uğur Sözkesen’i kutluyoruz.  04.08.2017.Hasan ŞİMŞEK
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN