404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

KÖYÜ KENT YAPAN BAŞKAN HAYRİ SAMURHayri SAMUR, Sarıveliler Belediye Başkanı, müthiş bir adam!
Konuşurken, dinlerken heyecan, enerji ve yaratıcı güç taşıdığını anlarsınız. Günün on sekiz saatini çalışır. Uyku saati dışında, icraat yaparken, projeler üretirken halkının yaşam kalitesini yükseltmek için neyi  nasıl  yapacağını tasarlarken bulursunuz onu.
Geçen yıl, İstanbul- Okmeydanı semtinde konfeksiyonda çalışan hemşehrileri ile buluştu. Sayın Samur, beni de derneklerine davet etmişlerdi. Gittiğimiz yer bir binanın giriş katında kocaman bir salondu. Oturacak ne bir sandalyesi ne de bir masası vardı. Başlangıçta yadırgadım, gelen ayakkabısını çıkarıp camide oturur gibi bir yere oturuyordu. Sonradan anladım ki kalabalık toplantılar için böylesi/çok fazla insanı oturtma adına yerinde yapılan bir düzenleme idi. Salon tıklım tıklım dolmuştu. Başkan Samur geldi, salonun başında bulunan bir kürsünün başına geçti, konfeksiyon atölyelerinde çalışan ve o an toplantıda olan kişilere Sarıveliler’e konfeksiyon üretim atölyesi kuracağını anlattı. Toplantıya katılanlar, can kulağı ile başkanın konuşmasını dinlediler, Sonra da saygılı bir dille özel ve genel dilek ve temennilerini başkana ilettiler. Başkan Samur, not aldı ve yanıtladı. Oldukça demokratik bir toplantı idi. Bu toplantıdaki tutum ve davranışı, hoşgörüsü, mütevazı davranışı, demokratik kişiliği ve çalışanların olgunluğu beni çok etkilemişti. Nisan 2017’de Sarıveliler’de konfeksiyon atölyesi açıldı, şimdi üretim yapıyor az buz değil 95 kişi çalışıyor. Gençler arasında işe girmek için büyük talep var. Başkan Samur, şimdi ikinci bir atölyenin İstanbul’da çalışan konfeksiyoncular tarafından  kentte açılacağını söylüyor., Yeri sağlanmış Ocak 2018 ‘ de açılması bekleniyor. Çok iddialı kaçan nüfusu durdurup arttıracağını, yakın zamanda geriye dönüş olacağını,  ilçenin nüfusunu 15 bine çıkaracağı iddiasında. Büyük bir iddia olur mu, olur!
Müthiş bir gayret, müthiş bir çalışma, konfeksiyonda çalışanlar için köylerden çalışmak için gelenlere servis aracı koyacağını,  İstanbul Okmeydanı’nda toplanan konfeksiyon işçilerinin büyük bir kısmının da döneceğini düşünüyor. İlçenin ekonomik yönden kaderini değiştirecek hamleler var. Bu hamleleri meslek liseleri ile destekleme talepleri mutlaka olmalı.
Başkan için müthiş bir adam ifadesi öyle abartılmış sözler değil, çalışmalarını yakından izlediğim için biliyorum.  O, Sarıveliler’i köy görünümünden kent görünümüne sokan adam. Devlet imkânlarını ilçesi için en iyi şekilde nasıl kullanacağını biliyor. Yaptırdığı sulama göletleri, içme ve sulama suyundaki izale hatları, toprağın suya doyurulması ve verimi artırma ve diğerleri.
1600-1650 rakamlı yaylalarda yaz seracılığı ve umulanın çok üstünde domates, biber, salatalık, patlıcan ve vb sebzelerin yetiştiriliş olması ve taze taze halka sunulması… Alanya’ya gibi bir yere,  yaz mevsiminde günlük sebze satışı dünyanın tersine döndüğünü gibi bir şey olmalı.
YAP-SAT amaçlı 34 daireli, 5 dükkân ve 800 m² lik bir AVM ‘yi kapsayan binada,  ihtiyacı olanlara ihale usulü ile satması ve belediyeye irat kaydetmesi rekabet ortamında imkânsızlıklar yenmenin iyi bir göstergesidir.  Ayrıca özel sektörden inşaatçıların da kentte yap-sat amaçlı bina yapmaları kayda değer önemli unsurlardır.
Çevlik Barajı’nın suyunun tarımda kullanımı ve verimin artması nedeni ile ilçenin ihtiyacı olan soğuk hava deposunun yerinin tespit edilmesi ve  temelinin 2018 baharında  atılacak olması,.
Kavak mantarının üretiminin yaygınlaştırılması gibi girişimleri ve önder olması takdire şayan bir davranıştır.
Başka bir yazımda yaz yapılan yayla seracılığının ayrıntılarını yazacağım. Sayın Hayri Samur’a, ekibine ve halkına çalışmalarında başarılar diliyoruz.
03.09.2017

Hasan ŞİMŞEK


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN