404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TARİHİ BİR YAPIYI DAHA GELECEK NESİLLERE TAŞIYORUZ


 Kentin farklı bölgelerinde, tarihi canlandıran restorasyon çalışmalarıyla Karaman turizmine katkı sağlayan Karaman Belediyesi, bir tarihi binayı daha ayağa kaldırıyor. Karaman Kalesi sınırları içerisinde yer alan tarihi Nalıncılar Evi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.
    
        Karaman Belediyesi yok olmaya yüz tutmuş tarihi yapıları yaşatmayı sürdürüyor. Hisar Mahallesi’nde yaklaşık iki asırlık maziye sahip Nalıncılar Evi, Karaman Belediyesi’nin yaptığı restorasyon çalışmasıyla geçmiş günlerine yeniden dönüyor. Daha önce; Tartan Evi, Hürrem Dayı Evi, Tarihi Karaman Evi (Yunus Emre Evi), Hürrem Dayı 2 Evi ve Tartan Evi 2’nin şehrimize kazandırılıp ziyarete açılmasının ardından şimdi de Nalıncılar Evi Karaman’ın hizmetine sunulacak.
           
        Bugüne kadar birçok tarihi binayı, yok olmak üzereyken Karaman’a kazandırdıklarını hatırlatan Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
        “Belediyelerin görevi sadece alt yapı ve üst yapı yapmak değil, kültürümüze de sahip çıkmaktır. Bunun için kaybolmaya yüz tutmuş tarihi değerlerimizi geleceğe taşıyıp özellikle çocuklarımız ve gençlerimizle tanıştırmamız gerekir. 
        Şehrimizde unutulmuş, kıyıda köşede kalmış birçok değer var. Kimi zaman önünden geçerken başımızı kaldırıp şöyle bir bakmaya bile gerek duyulmayan ama yıllarca içinde yaşam barındıran bu binalar, aslında kentin en kıymetli hazineleri. Bu binaları sadece restore etmemiz yetmiyor. Bu yapıların içinde nefes alınması, hayatın içine de katılması gerekiyor. Yoksa restore edip yeniden kendi hallerine bırakmak çözüm değil. Bu binaları yaşatacağız. Bugüne kadar restore ettiğimiz diğer tarihi binalar gibi bu yapılar da halkımıza hizmet etmek için kullanılacak. O günlerin yeniden yaşanması mümkün değil ancak restorasyonun tamamlanmasının ardından buradaki tarih yeniden ayağa kalkacak. Özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz tarihimizi ve kültürümüzü burada görecek, büyüklerimiz geçmişi burada yad edecek. 
        Restorasyon çalışmaları belediyemiz kontrolünde, aslına uygun ve özgün haliyle restore edilerek titizlikle takip edilmektedir. Tarihi Nalıncılar Evi’ndeki çalışmalar yılsonuna kadar tamamlanıp vatandaşlarımızın ziyaretine açılacaktır.”


  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN