404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

TÜRK KÜLTÜRÜNDE AHİLİK


Ahilik teşkilâtı Anadolu’nun Türkleşmesinde; Türk kültürü ve medeniyetinin, Türk dili ve edebiyatının gelişmesinde, gelenek ve törelerin yerleşmesi ve korunmasında, Türk sanat ve ticaret ahlâkının oluşması ve yaygınlaşmasında çok önemli hizmetler görmüştür.
Anadolu’da Ahi Evren (öl. 1262)’in yeniden organize ettiği, Devlet-i Aliyye’nin son dönemine kadar devam eden Ahilik, Türkler arasında ideal insan tipini oluşturmak amacını gütmüştür.
Türkler yiğitlik ve cömertlik mefkûresi olarak adlandırdıkları bu ideal insan tipine AKI, mesleğine de AKILIK demişlerdir. Akılığın gereği olarak akıların biri birine karşı kardeşçe muamelede bulunmalarından dolayı bu kelimenin zamanla yerini AHİ kelimesine bırakmış olduğu anlaşılmaktadır.
AHİLİKTE YİĞİT BAŞILIK
Ahilikte dükkânlar sanki küçük bir okul gibidir. Yiğitbaşının en mühim görevlerinden biri de, sanatta yetişkin duruma gelmiş ustalık veya kalfalık yapacaklara icazet vermesiydi. Buna destur verme denirdi.
Destur alacak olanlar (bu bir kişi de olur daha fazlada olabilir) Yiğitbaşının önüne otururlar, şimdiye kadar mesuliyet almadıklarını, bundan sonra ise daha dikkatli hareket etmelerini, sanatın inceliklerini ve esnaflığın ne demek olduğunu anlattıktan sonra nasihat eder ve devamında “oğlum sanatınızda hile yapma. Dürüst ol, müşteriye iyi davran. Büyüklerinize saygılı, küçüklerinize merhametli olun, hakka hukuka riayet edin. Kapınız herkese açık olun, kimseyi boş çevirmeyin” dedikten sonra devamla şu söyleyeceğim altı şeyi çok iyi dinleyin.
Yavrum şu üç şeye açık bulun.
1-Elini açık tut ki senden de diğer insanlar ve mahlûkat istifade etsin.
2-Kapını açık tut misafirin hiç eksik olmasın, misafir bereketi ile gelir.
3-Sofranı açık tut gelen geçen sofrandan yesin, eksilecek diye korkma artar eksilmez.
Yavrum şu üç şeye de kapalı bulun.
1-Dilini kapalı tut, yalan söyleme, gıybet etme.
2-Gözünü bağlı tut, sana ait olmayana harama bakma.
3-Belini bağlı tut, doğru sabırlı ve tahammüllü ol.
Dünya malına tamah etme, kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil. Kendiniz muhtaç durumda iken bile başkalarına verecek kadar cömert olunuz, diyerek sözü bağlardı.
Bu gün başta Almanya olmak üzere, birçok Avrupa ülkesinde uygulanan OKUL-İŞYERİ esasına dayanan ve (DUAL SİSTEM) olarak bilinen Çıraklık ve Meslek Eğitiminin tarihi temellerini Ahilik Geleneğinde bulmaktayız.
Şerafettin GÜÇ araştırmasıdır.


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YORUMLAR:
Veli Erdem Tarihi okudukça ve günümüzdeki ticari ahlaka bakınca bazen çağdaşlık nedir diye düşünmeden edemiyor insan. Selamlar Şerafettin Hocam. Emeğinize sağlık
Yanıtla
1
12 saatDüzenlendi
Kaldır
Muhsin Yıldız Şeref üstteki kişi , kervansarayın orada ayakkabı tamircisi fan fin vardı o değilmi?
Yanıtla
1
11 saat
Kaldır
Nevzat Dağlı Sayın Şerafettin Güç, verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder, esenlikler dilerim.
Yanıtla
1
11 saat
Kaldır
Hikmet Özkaya Uçsuz bucaksız tarihimiz içinde yolculuk ederken karşımıza ne güzelliklerin çıktığını görünce insanlık değerlerinin nerelerden geldiğini öğrenmek insana heyecan veriyor.Sağolun.
Yanıtla
1
9 saat
Kaldır
TC Angela Almanya'da da orta çağdan beri küçük esnaf ve sanatkar odaları bulunmaktadır. Üyeleri benzer bir şekilde ahlakî ve ticarî koşullara uymalı. Bu sistem halen mevcut ve toplumda önemli bir ekonomik etkisi var.
BeğenDaha fazla ifade göster
Yanıtla
2
9 saat
Kaldır
Fahri Yaran Kökü Orta Asya’ya kadar uzanan “Ahilik” Osmanlının kuruluş döneminde yaygınlaşan Türklere has özelliklere sahip bir esnaf ve sanatkar, ahlaki yaşantı teşkilatıdır. Ne zaman bu teşkilatın içine nifak tohumları serpildi locaların yok olmasına sebep oldu. Devleti Aliyye'nin temel taşları sarsıldı. Konu itibariyle faydalı bilgi.
BeğenDaha fazla ifade göster
Yanıtla
2
8 saat
Kaldır
Kasım Demiralp Kıymetli bilgileriiz için teşekkür ederim Üstatım. Okuduğum ve bildiğim kadaryla • Ahilik, Anadolu'da köylere kadar yayılarak Anadolu'nun daha kısa sürede Türkleşip İslamlaşmasını sağlamıştır.
• Göçebe Türkmenler yerleşik hayata geçirilerek hem İslami 
uyum kolaylaşmış, hem de türk şehirciliği hız kazanmıştır.
• 13. yy'ın ikinci yarısına kadar çoğunlukla gayrimüslimlerin Türk olmayan yerli halkın elindeki sanat ve ticaret işlerine Türkler de katılmış ve canlılık kazandırmıştır.
• Türk esnaf ve sanatkarları arasında sağlanan dayanışma sayesinde ahilik önemli bir güç haline gelmiş, asayişin bozulduğu zamanlarda (örneğin Moğol İstilası) kendi otoritesini yürütmüştür. Dini ve ahlaki yapı korunmuştur..Saygılar sunar çalışmalarınızda başarılar dilerim..
BeğenDaha fazla ifade göster
Yanıtla
2
7 saat

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN