404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

ERMENEK KALESİNİN TURİZME AÇILMASI TALEBİ VAR!


Geçen 25 Eylül 2017 tarihinde WhatsApp’ tan telefonuma seri şekilde mesajlar gelmeye başladı. Yoğun bir yazışma içinde olduğumdan hemen mesajlara bakamadım. Müsait bir zamanda bakınca  Taşeli Yöresinde marka bir isim olan Hasan Kalan Bey’den geldiğini gördüm.  Akabinde Sayın Kalan aradı. Ermenek Kalesinin turizme açılması için çaba sarf ettiğini, benzer sarp yerlerin ve kalelerin öteden beri turizme açıldığını örnek olarak da Trabzon Maçka’daki Sümela Manastırını ve Alanya Kalesini verdiğini ve görsellerle düşüncesini pekiştirmeye çalıştığını gördük.
İşi bilen arkadaşlardan aldığım bilgiye göre, öteden beri Ermenek Kalesi’nin turizme açılması düşüncesi planlanması hep konuşulmuş. Ama   bugüne kadar en ufak bir planlama ve etüdün yapılmadığı, proje  çalışması olmadığı biliniyor.
Tıpkı üniversitenin açılması talebinin  öncülüğünü  belediyenin yapması gerektiği beklentisinde olduğu gibi, kalenin de turizme açılması için planlanıp projelendirilmesinin öncülüğünü Ermenek halkı Sayın Belediye Başkanı’ndan beklemektedir.
Değişik kaynaklardan öğrendiğime göre Sayın Başkan Ermenek Kalesi’nin turizme açılması için yapılacak inişli çıkışlı projelere/ asansör ya da teleferik gibi insan taşıma araçlarına pek sıcak bakmıyormuş. Anlattıklarına göre Sayın Başkan risk almaktan korkuyormuş. Bu doğrudur da hayatın her alanında risk var, yolda, sokakta, kaldırımda, havada, karada ve denizde giderken de hep risk var. Risk almak başarıya giden yol ile orantılıdır. Ermenek’te on yıl süre ile kesintisiz Belediye Başkanı olan rahmetli Cevdet Ünsal şimdiki otobüs terminalinin yanında yol genişletme çalışmaları yaparken kaleden başına taş düşmedi mi? Riskin en dik alasını alan, üç kuruş gelir pahasına,  devasa Ermenek cevizlerini silkeleyen silkeleyiciler değil miydi? 
Öyle sanıyorum ki Ermenek Kalesi’ni gezilip görülecek hâle getirme, seyirlik alanları oluşturma biraz zahmetlice ve teknik bilgi ve uğraşı gerek! Sözü edilen bu projenin doğrudan Ermenek halkına çok fazla bir getirisi de yok sanılıyor. Oysaki durum hiç de öyle değil, nasıl Selçuklu Otel, Ermenek Baraj Gölü, Balkusan’daki Mehmet Bey Türbesi ses getirip turist çekiyorsa Kale’nin teleferik ya da benzeri araçlar vasıtasıyla gezilebilir ve seyirlik hâline getirilebilirse Ermenek daha çok adından söz edilen bir kent olacaktır.
Risk alma mazereti ciddi bir mazeret değildir, Sayın Uğur Sözkesen,  ilerde adından unutulmayacak şekilde bahsettirecek bir tesisten söz ettirecek ise Lütfi Bey’in desteğiyle Kale’yi projelendirip gezilebilir hâle getirmesi kendi ve Ermenek halkı adına güzel bir hizmet olacaktır.
Ben şahsen, Kale’nin dibini ve eteklerini hiç ama hiç gezmedim, görmedim, bu konuda çok fazla bir bilgim ve görgüm yok. Ermenek’te hizmet üreten bir kişi olan Sayın Hasan Kalan’ın hatırlatması ile ve aklıma yatması ile bu yazıyı yazdım. Ermenek severlerin bu projeyi   dikkate alacaklarını ve hayata geçirilmesi için destekleyici olacaklarını  ümit ediyor  ve Sayın Başkan’dan derhal bu iş için kolalları sıvamasını diliyorum.  01.10.2017, Hasan ŞİMŞEK

 Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN