404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERMENEK’TE GIDA FİYATLARI


Ben eskiden beri gittiğim her yerde pazar kurulmuş ise vaktimiz olduğu ölçüde, müze gezer gibi pazarı da gezer fiyatlar hakkında bir fikir edinirim. Bu benim bir hobimdir.
6 Ekim 2017 tarihinde, İstanbul’da yaşayan,  şimdi Ermenek’te olan bir arkadaşıma-sohbet esnasında- Ermenek’te sebze ve meyve fiyatlarını sordum, çok pahalı olduğunu söyledi. Bu durumu facebook’taki sayfamda arkadaşlarımla paylaştım.
Hepsi önceden bir sözleşme yapılmış gibi Ermenek’teki gıda fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyordu.
Öyle anlaşılıyor ki bir yerlerde kopukluk var. Biliniyor ki Ermenek’te üretim-tüketimi karşılayamıyor. Arz talep dengesi tüketicilerin aleyhine işliyor. Birinci sorun bu, ikinci sorun Ermenek’te insanlar üretmek istemiyorlar, bağlar bahçeler bakımsız, boş. Daha açık bir ifade ile insanlarımız bağ/bahçe, tarla işlerinde üretim yapmak istemiyorlar. Belki de emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Tarım teşviklerinden ne ölçüde yararlandıkları da bilinmiyor. Tarım yapılan yerlerin küçük parçalar hâlinde olması da tarım teşviklerini alınamaz hâle getiriyor.
Şurası bir gerçek ki, tarımla uğraşmak çok zor ve zahmetli bir iştir. Emeğin karşılığını alamadın mı insanın haletiruhiyesini siz düşününüz. Diğer yandan yörede üretilen meyve ve sebze fiyatları İstanbul ve Ankara ile eşitlenir ve hatta daha fazla olursa burada bir sıkıntı var demektir. Arkadaşımla görüştükten sonra aynı gün,  oturduğumuz yere yakın bir pazarı gezip fiyatları yazmak istedim:
8 Ekim 2017 tarihinde İstanbul-Bahçelievler İlçesi Şirinevler Pazarı’na gittim. Bazı sebze ve meyve fiyatlarını size yazacağım. Bu bilgileri toplamak  için  üşenmedim, iş edindim, bir tatil günü olan pazar günü  5 km yürüdüm. İstanbul’daki pazar fiyatları ile Ermenek’teki tüketiciler pazardan aldıkları ürünler için bir mukayese yapma imkânı bulacaklardır.
Domates, 1.50, 2,00 en albenisi olan 3,00 TL. turşuluk olanlar 1,50-2,00 TL’dir.
Fasulye, 4,00TL ile 5.00 TL arasında, ayşe fasulyeyi göremedim, geçen hafta yazlık kent olan Kumburgaz pazarında 10,00 TL, bir önceki hafta ise 8,00 TL  idi.
Biber, her çeşit biber 2,00-3,00 TL arsında.
Kabak, bayağı pahalı gördüm, 4,00-5,00 TL arasında.
Salatalık, 1,50, badem türü 2,50-3,00 TL’dir.
Patlıcan, o da pahalı, 2,00-3,00 TL arası
Üzüm, çekirdeksiz ve diğerleri,  kalitelisi 2,50-3,00 TL arasında
Elma,  türlerinden,  starking, golden, grannıg kaliteli olanlar 2,00-2,50 arasında.
Ceviz, en kalitelisi, Bitlis türü yeni mahsule, yağlı beğendim aldım.  16,00 TL kg.
Nar, sıkmalık 1,50, diğer sofralık türler 2,00-2,50 TL
Yeşil Zeytin, ham, işlenmemiş, iri kaliteli kilosu 7,00 TL
Sonuç olarak Ermenek’te, artık üretici bir toplum olmadığını ve tüketici ağırlıklı olduğunu bilmemizde yarar var. Ermenekli üretmek istemiyor, tercihini tüketici olmaktan yana kullanıyor. Yöreye özgü ürünler için de, az satıp çok kazanma zihniyeti gelişmiş. Önerimiz esnaflarımızın bu sevdadan vazgeçmesi, bandırma, ceviz, peynir, bal, pekmez domates kurusu, biber, kekik, susam ve diğerleri yalnız Ermenek’te yetişmiyor, dışarıdaki Ermenekliler için çok değişik alternatif seçenekleri var: Örneğin Ankara’da yaşayan bir Ermenekli hafta sonu tatilini bahanesiyle 100 km uzaklıktaki Beypazarı’ndan Ermenek’e özgü her türlü  ürünü helva hariç alıp evine koyabilir hem de daha ucuza.

Focebook sayfamda yazdığım ve okuyucuların/tüketicilerin tepkilerini/ düşüncelerini dile getirdiği ”  ERMENENEK’TE GİDA FİYATLAR I”başlığı altındaki yazıdaki şikâyetleri Ermenek’teki yöneticiler ve esnaflarımız tarafından değerlendirmesinde yarar var. 
08.10.2017
Hasan ŞİMŞEK
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN