404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

BEDEVİ VAROLUŞUN ANLAMINI DÜŞÜNMÜŞ MÜDÜR?


Çölde  devesiyle  birlikte  yolculuk  yapan  bir  bedevi, dudakları susuzluktan kurumuş  bir  adama  rastlamış.   Adam  bedeviyi  görünce sevinmiş  ve   su  istemiş. Oda devesinden  inerek  suyu  vermiş. Suyu  içip kendine  gelen adam bedeviyi  aniden itekleyerek deveye binip kaçmaya başlamış.
Bedevi  hırsıza: 
-  ' Deveyi al git ama senden  bir ricam var, ne olur bu olayı  kimseye anlatma! ' demiş. Bu sözleri duyan hırsız şok olmuş  ve  duraklayıp sormuş:
- 'Bu ne demek? Anlatsam ne olur?' deyince bedevi:
' Eğer anlatırsan bu olay her yere  yayılır, insanlar bundan böyle çölde ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmazlar, hep çekinip kaçarlar ' diye cevap vermiş.                       
Çölde devesiz kalmanın ne kadar hayati bir önem taşıdığı düşünüldüğünde  bedevinin devesini kurtarmaya çalışması  çok anlaşılabilir bir durum olurdu. Ama geriye böyle bir hikâyede kalmazdı. Kalbi  güzel olan güzel düşündü, çirkin olan  çirkin... Hırsızın kalbindeki çirkinlik, menfaat elde etme konusunda hiç bir ölçü tanımamasıydı. Bedevinin ise bu denli ince bir düşünceye sahip olması, arka planda mükemmel  bir kalbe ve akli donanıma işaret ediyor. Akli donanımlar (zihniyet), iyilik ve kötülüğün tasarlanma biçimleri ve bu biçimlerdeki ayrıntılarda ortaya çıkıyor.

Bizdeki sadaka taşı örneği de geçmişte bu konuyla ilgili kolektif bir aklımızın olduğunu gösterir. Bedevi arkasında güzel bir hikâye bıraktı. Güzel bir kalbi olmayanlar arkalarında güzel hikâyeler bırakamazlar. Benim cevabını merak ettiğim soru şu: Acaba bedevi, uçsuz bucaksız çölün ıssız ve karanlık gecelerinde sonsuz gökyüzüne bakarak varoluşun anlamını düşünmüş müdür?

Mustafa KENARLI

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN