404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

BİZİM EŞEK NEREYE GİDİYOR?


Nasreddin  Hoca   bir gün  eşeğine  binmiş, biner binmez de  hayvan huysuzlanıp  olanca hızıyla koşmaya  başlamış.  Hoca  dur  demiş, çüş demiş, ama eşeği  bir türlü  durduramamış.
Derken Hocayı bu halde gören  bir komşusu: Hocam bu ne telaş? Nereye  böyle? diye seslenmiş. Hoca çaresizlik içinde cevap vermiş : - Efendim eşeğin çok acele bir işi çıktı, oraya  gidiyoruz demiş.                                                                                                 
O anın fotoğrafı çekildiği zaman şunlar söylenebilir: Hoca hedefini kendisinin çizmediği, iradesini kullanamadığı, kendisi için hiç bir anlamı olmayan bir durumla karşı karşıyadır. O halde bizim davranışlarımızı anlamlı kılan, bir hedefimizin olması ve bu hedefe uygun bir irade kullanabilmemizdir.                                                                               
Hedef kelimesi, daha irade ortaya  konulmadan varılacak sonucu ifade eder. Uydum kalabalığa türünden  sözde davranışların herhangi bir hedefle bağlantılı olmadığı (anlamsızlığı ) ortadadır. Keza  ' Biz atalarımızdan böyle gördük .' tarzındaki ifadelerde benzer durumlara işaret eder.                                                                                                   
İntihar  mektuplarında sıkça geçen ' Hayatın benim için bir anlamı kalmadı.' cümlesi hayatın 'bir anlam dâhilinde yaşandığını en yalın biçimde anlatır. Diğer taraftan kalabalığa uyanların, atalarından gördükleri gibi yaşayanların veya sahip oldukları dünya görüşlerinin nasıl bir varoluşsal temele oturduğunu düşünmeyenlerin çokluğu gözönüne alındığında apaçık bir çelişki ortaya çıkıyor. Bu durumda insanların birçoğunun hayatı ' anlamlı gibi ' yaşadıklarını söylemek mümkün hale geliyor.                                                                                               
Aslında  dünyaya gelmekle bir bakıma eşeğe binmiş oluyoruz. Aklımız, irademiz ve eşeğimiz (imkânlarımız ) var. Mesele şu ki bütün bunları nasıl kullanmamız gerektiğine dair bir hakikat bilincine ihtiyacımız yok mu?


Eşeği ne tarafa sürmemiz (nasıl yaşamamız ) gerektiğini   söyleyenlere  niçin eşeğin üzerinde olduğumuzu   (niçin yaşadığımızı ) sormamız gerekmiyor muydu? Eğer sormamışsak o zaman  bizim eşek nereye gidiyor?

Mustafa KENARLI

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN