404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

DÜNYANIN HER YERİNDE ÇOCUKLAR ŞİDDETE MARUZ KALIYOR


20 Kasım, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1989 yılından bu yana dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacı ile “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak kutlanıyor. Medya Takip Merkezi (MTM), UNICEF tarafından hazırlanan “Tanıdık bir Yüz: Çocukların ve ergenlerin yaşamında şiddet” başlıklı rapordan yola çıkarak çocuk ile ilgili haberlerin medyadaki yerini araştırdı. İşte detayları…
BM’nin, çocukların yetişkinlerden farklı ihtiyaçlara ve haklara sahip olması gereğinden yola çıkarak hazırladığı sözleşme, toplam 193 ülke tarafından kabul görerek en fazla sayıda ülke tarafından imzalanan ve en kısa zamanda yürürlüğe giren uluslararası belge olma özelliğine sahip.
Şiddetten etkilenmeyen çocuk yok!
UNICEF tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde açıklanan raporda, bazıları henüz 12 aylık olan ve sayıları ürkütücü düzeylere ulaşan çocukların, çoğu kez en yakınlarındaki kişiler tarafından şiddete maruz bırakıldığı belirtiliyor.
Rapora göre tüm dünyada beş yaşından küçük her 4 çocuktan biri, başka bir deyişle 177 milyon çocuk, eşinden veya partnerinden şiddet gören anneyle birlikte yaşıyor. Bu durumda doğrudan şiddet görmese de çocuklar, dolaylı yollardan şiddete maruz kalıyor.
Dikkat çeken bir diğer şiddet tipi ise henüz ergenliğe giren kız çocuklarının, cinsel eylemlere zorlanması. Dünyada 1-19 yaş aralığındaki yaklaşık 15 milyon ergen kız çocuğun yaşamlarının bir noktasında cinsel ilişkiye ya da başka cinsel eylemlere zorlandığının tespit edilmesi de, raporda belirtiliyor.

Medya Takip Merkezi, Eylül ayından bu yana medyaya yansıyan çocuk ve çocuğa şiddet haberlerini araştırdı. Araştırma, yaklaşık 15 bin 662 haberin basında yer aldığını ortaya koydu.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN