404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ERMENEK BARAJI’NIN ADI DERS KİTAPLARINA GİRİYOR!Em.  Öğretmen, Yayıncı yazar Hasan Şimşek, uzun zamandır Ermenek Barajı’nın Türkiye Haritalarında ve ders kitaplarında yer alamsı için uğraşı veren bir yazarımızdır.
Ermenek’in tanıtımı konusunda büyük emekleri olan Hasan Şimşek, Ermenek Barajı’nın haritalara girmesi için aşağıdaki metni yazarak,  Harita Genel Komutanlığına, MEB Ders Kitapları ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına, Karayolları Genel Müdürlüğüne, İstanbul’da yayınla uğraşan-harita basan yayın evlerine e-maille Ermenek Barajı hakkında bilgi vererek, barajın adının mutlaka haritalarda yer alması gerektiğinin önemini anlatmış ve ilk yayınlarında yer verileceğini, böyle bir eksikliğin giderileceği sözünü yayın evlerinden ve Harita Genel Komutanlığından haritalarda yer alacağına ilişkin sözünü almıştır. Şimdilik öncülüğü sağlayan Karayolları Genel Müdürlüğü’dür.  Yeni basım haritalarında Ermenek Barajı ve adı gösterilmektedir.
Harita Genel Komutanlığının yeni basım Türkiye Fiziki ve Siyasi haritalarında da yakında Ermenek Barajı adı yazılarak çıkmış olacaktır.
Yazı başlığını değiştirerek 10’yakın kuruma ve 20’nin üzerinde yayınevine yazdığı metin:
           
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
DERS KİTAPLARI VE YAYINLAR DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
                                                                                                        
                                                                                                                    İstanbul, 11 Ekim 2017
KONU:                                         Ermenek Baraj Gölü
TALEP:                                        Ermenek Baraj Gölü’nün Türkiye haritalarında ve Sosyal Bilgiler
                                                    Kitaplarında yer alması talebi.
AÇIKLAMA:                             ERMENEK BARAJI
“ Ermenek’in ülke genelinde adından söz ettiren en önemli etkenlerden biri de şüphesiz Ermenek Barajı’dır. 2002 yılında enerji üretmek amacı ile temeli atılan baraj inşaatının resmi açılışı 27 Aralık 2009’dur.
Göksu’nun bir kolu olan Ermenek Çayı üzerine beton kemer gövde, dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 272.000 hektometre küp, akarsu yatağından yüksekliği 210 m’dir. Normal su kotunda göl hacmi 4.582,00 hektometre küp, normal su kotunda göl alanı 55,74 km karedir. Türkiye’nin 4. büyük baraj gölüdür.
14.09.2012 tarihinden itibaren elektrik üretmeye başlayan Ermenek Barajı’nın sel ve su taşkınlarını önleme ve Gezende Barajı suyunu da düzenleme gibi bir işlevi vardır. Kesin kabul işlemi 17-19 Kasım 2014 tarihinde yapılmıştır.
Ermenek HES, in yıllık 306 MW güç ile 1.048 GWh’lik enerji üretilmesi planlanmıştır. Yılda 150 milyon USD getirisi olan tesis, 7 yılda kendisini ödeyecektir.
Ermenek Baraj Gölü üzerinde kurulan dinlence, eğlence ve su sporları ile ilgili tesisler yanında balık avcılığı ve gezi tekneleri ile göl üzerinde Boğaz turları da vardır. Tekne turları ile dolaşırken kıyı ormanlarında yaban keçilerini görme şansınız da vardır.
Baraj Gölü üzerindeki tekne gezi turlarında kendinizi doğaya çok daha yakın bulur ve keyifli anlar yaşarsınız.”
Ders kitaplarında, Türkiye fizik ve idari haritalarda şimdiye kadar yer almamış olması Ermenek halkı için bir üzüntü kaynağıdır. Bundan sonra yayınlanacak kitap ve haritalarda Ermenek Baraj Gölü’nün de yer alması dileğimizdir. Saygılarımla arz ve talep ederim.
11.10.2017 Em. Öğretmen-  Ders Kitapları Yazarı,  Hasan ŞİMŞEK

GSM: 0532 2530112

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN