404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

FİLİSTİNLİ ÜNLÜ YÖNETMEN KMÜ’DE


Nevres Ebu Salih’in Arap dünyasında hatrı sayılır bir yankı uyandıran “Büyük Gelen Palto” filmi KMÜ’de gösterilecek.

Çektiği film ve belgesellerle ülkesindeki hak ihlallerini ve özgürlük mücadelesini beyazperdeye taşıyan Filistinli yönetmen Nevres Ebu Salih, Karaman’a geliyor.

Dünyaca ünlü Filistinli yönetmen Nevres Ebu Salih’in gözüyle çekilen, “Büyük Gelen Palto” filmi gösterimi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kudüs Akademisi Topluluğu tarafından düzenlenecek.

14 Kasım Salı günü Ömer Halisdemir Konferans Salonunda saat 14.00’da gösterilecek olan film 1987-2011 yılları arasındaki Filistin Meselemizi ele alırken ilginç ismi ile de dikkat çekiyor.

Tüm sanat severleri filmi seyretmeye ve sonrasında da yönetmenle söyleşiye davet eden KMÜ Kudüs Akademisi Topluluğu, Cannes Film Festivalinden ödül almış filmi sanat severlere sunacak.

FİLİSTİNLİ YÖNETMEN NEVRES EBU SALİH KİMDİR?
Filsitin ve Ürdün'de eğitimini tamamlayan Nevres Ebu Salih, üniversitedeki öğrencilerin sorunlarını kameraya alarak yönetmenlik hayatına giriş yapmış. 2011'de ateşkes anlaşması anlamına gelen "Hudne" adlı kısa filmiyle Fransa'da düzenlenen "Festival De Cannes" yarışmasından ve "Kısa Filmler Köşesi"nden birincilik ödülü alan Nevres Ebu Salih, filmin ödül alma sebebinin gerçek bir hikayeye dayanmasından ve 5 dakika boyunca hiç kesilmeden, montajsız çekildiğinden kaynaklandığını söylüyor. Daha sonra ise 120 dakikalık Filistinli bir kahramanın yaşadığı zorlukları anlatan büyük gelen palto anlamındaki "Mı'taf Kebirul Hajm" adını taşıyan filmi Amsterdam Film Festivali'nde yayınlandı.

Son filmi olan çöküş gecesi anlamına gelen "Leyletü's Sükut"ta ise Suriye'yi ve Beşar Esed'in çöküşünü konu aldı. Daha sonra yine Kan'dan kabul alan, grev yapan Filistinli gazeteci Muhammed Kîk ın hayatını anlattığı Kık ve Şikago havalimanına alınmayan Yemenli bir kızın hikayesini anlattığı 'yasak' anlamındaki al-man' filmini çekti.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN