404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

GÖLET, 2018’DE HİZMETE AÇILIYOR


2014 yılında yapımı tamamlanıp su tutulan Yukarı Çağlar, Kızılcıyeri Göleti 2018 yılında hizmet vermeye başlanacak.
2017 sulama sezonunun bitmesi ile birlikte göletten başlanıp Yukarı Çağlar arazisi içinde hummalı bir çalışma ile üç bin metrelik çelik borular bir yandan döşenme işlemi ve göletten araziye doğru giden borular eşliğinde yol yapım çalışması gerçekleştirildi.
Edinilen bilgiye göre; “Göletimiz üç yıldır su biriktiriyordu ve yararlanamıyorduk. Arazi boruları için iki defa ihale yapıldı lakin bir türlü bugüne kadar arazi sulama borularımız döşenememişti. Köy arazisi bugüne kadar vahşi sulama olarak adlandırılan salma su ile sulanmakta idi. Bu sulama sistemiyle arazinin verimli toprakları akıp gitmekte, suyumuz açık arklarda kaybolmakta idi. Arazinin verimi düşmekte, hem de köyümüzün suyu bol olmasına rağmen arazi sulamada yetersizliklerle karşılaşmakta idik. Bir tarlaya ikinci bir sulama zamanının gelmesi için bir ay gibi bir süre geçmesi gerekiyordu. Arazide gece sulamaları da devam ederken suyumuzu istediğimiz gibi değerlendiremiyorduk.
2018 sulama sezonunda açıktan giden suyumuz olmadığı için su kaybı da yaşamayacağız. Gece sulamalarını kaldırıp, geceleri su kaynağımızdan gelen suyumuz gölete akacak, gündüz salının (büyük arazi parçasının bir bölümü) birine kaynaktan su verilirken öbür salıya da göletten su verilecek. Böylelikle vatandaşlar gece arazi sulama çilesinden kurtulmuş olacak.

Köyümüze böyle bir imkânı sağlayan devletimiz zeval görmesin. Göletimizin yapımından, arazi borularının döşenmesine kadar geçen süreçte tüm emeği geçen milletvekillerimiz, valimiz, kaymakamımız ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”şeklinde ifade edilmekte.Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN