404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

HURŞİT AKPINAR (1)


Taşeli'nin Hurşit Ağası
Türk Dil Bayramı etkinlikleri çerçevesinde geldiğim Ermenek'te Sayın Hurşit Akpınar ile geçmişte yapılması gereken bir söyleşiyi yapmaya gittim. Daha önce, eğitim seçkinlerimizden Ahmet Keleşoğlu'nu, Hakkı Polat'ı ve Galip Sumra'yı yazmıştım.

İleriki bir zamanda da Hurşit Akpınar ile Ahmet Kalan'ı yazacağımı söylemiştim. Şimdi doğal olarak Nadir Bey'i ve Mehmet Çakır'da yazmak borç oldu. Ben bu hayırsever hemşehrilerime “eğitim gönüllüsü” demiyor, “eğitim seçkinleri” diyorum. Çünkü çarşıdan pazardan bir okul öğrencisine yapılan her tür ve seviyedeki yardımı yapan bana göre “ eğitim gönüllüsü “ kapsamına girer. 

Örneğin marketten beş düzine kalem, ya da bir kitapçıdan 50-100 liralık kitap alıp bir okula götürmek ve çocukların ihtiyaçlarına sunmak bir gönül, bir sevgi işidir. Oysa okul yaptırmak ve bunu proje aşamasından bitim aşamasına kadar takip etmek ve sonuçlandırmak çok zahmetli ve maddi külfeti ağır olan bir iştir. Bu nedenle okul yaptıran hayırsever hemşehrilerimize ben “eğitim seçkinleri” diyorum.

Hurşit Akpınar'ı nasıl tanıdım?

1964'ten beri İstanbul'dayım. Köyüm Büyükkarapınar'a ve Ermenek'e 2002 yılına kadar pek nadir giderdim. Ama köyüm ve Ermenek ile olan bağımı hiç koparmadım. Ta ortaokul yıllarından beri tanıdığım ve Keskin Han'ın yöneticisi olan İlhan Gür'e Ermenek Gazetesi'nde kendinden sık sık bahsedilen Hurşit Akpınar'ı kastederek bir gün şu soruyu sordum:

- Kim bu Hurşit Akpınar! dedim. Bana Hurşit Akpınar'ı şöyle anlattı: 1977 yılında, rahmetli Bülent Ecevit'in Hükûmet olduğu yıllarda madenler devletleştirilir. Hurşit Akpınar, işletmiş olduğu ocakları öfkeye kapılarak, yakarak yıkarak değil bir devir teslim kuralına göre işletmeye açık olarak devlete teslim eder. Hatta işçilerin yattıkları yatakları bile bırakır, gider.

Bu olayı Hurşit Ağa'ya anlattıktan sonra olayın doğruluğunu soruyorum. Aynen böyle oldu der. Devir değişir ve devlet maden ocaklarını işletme haklarını elinde bulunduran eski sahiplerine iade ederken, Hurşit Akpınar da önceden işletmiş olduğu maden (linyit ) ocaklarını çalışır vaziyette devletten teslim alır ve madenciliğe bir adım önde yeniden başlar.


İşte Sayın İlhan Gür'ün bu anlatımı ile gıyaben tanıdım Hurşit Akpınar'ı. İçimde ona karşı bir sıcaklık doğdu. Okul yaptıran ve yöremize güzel hayır işleri yapan diğer insanlarımız gibi onu da yazmak içimden çok önceden geldi ama bugüne kadar pek bir fırsat olmadı. Şimdi böyle bir girişten sonra Taşeli Yöresinin Hurşit Ağa'sını hep birlikte yakından tanıyalım:

Devam Edecek

Hasan ŞİMŞEK

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN