404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

HURŞİT AKPINAR (2)


TAŞELİ'NİN HURŞİT AĞASI

Taşeli'nde, Konya'da, Mersin'de “Hurşit Ağa “ kimliği ile tanınan, sevilen, sayılan Hurşit Akpınar kimdir?
Resmi adı Hurşit Akpınar olan ve halk tarafından Hurşit Ağa olarak seslendirilen zatı muhterem nüfusa göre 1927, kendi ifadesine göre 1924 yılında Güneyyurt ( Gargara'nın )'un Oda Mahallesi'nde doğar. Hacı Abdullah Efendi'nin torunu Ahmet Efendi'nin oğludur. Annesi Şerife Hanım Ermenekli Hurşit Çavuş'un kızıdır. Diyeceksiniz ki ulaşımın zor olduğu ve erkeklerin hanım yüzü görmede oldukça zor olduğu bir anlamda yaşadığımız o dönemin mutaassıp dünyasında Güneyyurtlu Ahmet Efendi Şerife Hanımı nasıl bulur? Nasıl tanışır? Anlatalım:
Hurşit Akpınar'ın babası Ahmet Efendi, Güneyyurt'ta okul olmadığından okumak için Ermenek'e gider. O zaman yani Cumhuriyetten önce Ermenek'te bugünkü ortaokul ayarında rüştiye mektebi vardır. Ahmet Efendi Rüştiye Mektebi'nde okurken Hurşit Çavuş’un evinde kalır. Ahmet Efendi'nin öğrencilik yılları bitince köyüne döner. Döner ama önceden tanıyıp sevdiği Hurşit Çavuş'un kızı Şerife Hanım ile evlenir. Şerife Hanım Ermenek'ten Güneyyurt'a gelin gider.
Ahmet Efendi’den Şerife Hanım’ın beş çocuğu olur,  Bu çocuklar büyükten küçüğe doğru Fehmi (rahmetli), Rukiye (rahmetli) Ali (Güneyyurt'ta on yıl belediye başkanlığı yapmış, şimdiki Ermenek Belediye Başkanımız Necati Akpınar'ın babası rahmetli olur.) Hurşit, (Bu yazıya konu olan kişi ), Feride (Spordan sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün annesi sağ), yazımıza konu olan Hurşit Akpınar, ailenin dördüncü çocuğudur.

Hurşit Akpınar bir Cumhuriyet çocuğudur. Onun okula başlama çağı 1930-1931 yıllarıdır. Henüz harf inkılabı (Kasım 1928 ) yani yeni yazıya geçişin ikinci ya da üçüncü yıllarıdır. Eğitim ve öğretim çalışmaları henüz yerli yerine oturmuş değil, ama ülke genelinde büyük bir eğitim seferberliği var. Yeni yazı ile okullarda eğitim ve öğretim yaptıracak öğretmen sayısı da yok denecek kadar az. Henüz Kurtuluş Savaşı'ndan çıkalı birkaç yıl olmuş. Yokluk imkânsızlık, mahrumiyet diz boyu. Küçük Hurşit okul çağına girdiğinde çok önemli bir şey daha yaşanıyor bütün dünyada. Günümüzdekilerden çok daha büyük ekonomik kriz. Tüm ülkeleri etkilediği gibi Türkiye'yi de derinden etkiler. 1929 ekonomik krizi olarak dün-ya tarihine geçen bir kriz, yokluk ve yoksulluk dönemi Hurşit Akpınar'ın okula başlayacağı yıllarda her ailede olduğu gibi onlarda da yaşanır. O fazla okuyamaz. İlkokulu bitirince marangoz ustası olan ağabeyi Ali Usta'nın yanında marangozluk çıraklığına başlar. Ağa-beyi Ali Usta da marangozluğu Ermenek'te iyi bir marangoz olan Süleyman Evci'den öğrenir. Hurşit Akpınar askere gidinceye kadar ağabeyinin yanında çalışır. 1946'da amcası Mustafa Özkan'ın kızı Kübra Hanım ile evlenir. Askerliğini üç yıl süre ile Balıkesir'de yapar. Askerlik dönüşü marangozluk yapmaya devam eder. Hurşit Akpınar'ın Kübra Hanım'dan Rıfat, Zekiye, Latife, Mustafa, Ahmet ve Ayşe adında altı çocuğu olur. Artık o yörenin marangoz ustasıdır. Bu arada marangozluğu yanında öğrendiği ağabeyi Ali Usta Mersin'e gider ve oralarda yeni yapılan evlerin marangozluk işlerin alır. Güneyyurt ve çevresi ise Hurşit Usta'ya kalır. 1959 yılına kadar Ermenek- Karaman ve diğer yerleşim yerlerinde marangoz-luk yapar. 1959 yılında çok önemli bir şey olur. Mesleğini icra eder-ken elini freze keser. Bu meslek kazası onu marangozluktan soğut-muştur. Artık bu mesleği yapmak istemez. Elinde bu gün de yeri bel-li olan yara izi vardır. 1959 yılında kazancından biriktirmiş olduğu para ile köylüleri ile birlikte ortak bir kamyon alır. Artık ne de olsa Ermenek ve çevresinde beş altı tonluk kamyonların gelip gideceği yollar açılmıştır. O dönemlerde çok az olan kamyonlara da iş vardır. Hurşit Ağa'nın ortak nakliye işi 1963'e kadar devam eder. 1963 yılında Karamanlı bir maden (linyit) işletmecisi ile tanışır. Mehmet Şekerci adındaki bu zat, Cenne'de bugünkü adı ile Pamuklu'da kömür madeni çıkartmaktadır. Şekerci'nin madenin çıkarılmasında, sevkiyatında ve pazarlanmasında sıkıntıları olur ve Hurşit Akpınar'dan kendisine yardımcı olmasını talep eder? Bu talep karşısında Hurşit Akpınar'ın tepkisi ne olur? Mehmet Şekerci'ye ne yanıt verir?  

Devam Edecek

Hasan ŞİMŞEK
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN