404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

HURŞİT AKPINAR (3)


TAŞELİ'NİN HURŞİT AĞASI AĞALIĞA GİDEN YOL

Eski adı Cenne şimdiki adı Pamuklu olan köy civarında maden (linyit ) ocağı işleten Karamanlı Mehmet Şekerci, yeni yeni yöremizde sayılan ve güvenilen ve ekonomik yönden palazlanmaya başlayan Hurşit Akpınar'dan kendisine yardımcı olmasını ister. Hurşit Akpınar daha o zaman “ halkın ağası” değildir.  Ağa unvanı kendisine henüz verilmemiştir ama ağalık emareleri kendisinde su yüzüne çıkmaya başlamıştır. Kendisinin yardım talep ettiği kömür ocağı işletmecisi Karamanlı Mehmet Şekerci'ye maddi ve manevi yardım eder. Mehmet Şekerci ocağı işletmede, kömürün pazarlanmasında sıkıntılar yaşar. Ocağı devreder. Hurşit Ağa’ya ocağı siz mi aldınız dediğimizde, hayır ben almadım, başkası aldı, cevabını verir. Çünkü Hurşit Ağa Cenne'nin yakınındaki Şahinler'deki Çanakçı mevkiinden madeni ( linyit madeni ) işletmek için 1963 yılında ruhsat alır. O zaman il merkezimiz olan Konya'dan maden ocağı işletmek için ruhsat alırken zorlandınız mı diye sorduğumda, hayır zorlanmadım. Zorluk çıkarmadılar diye yanıt verir. Tabi bu arada zorlandığı konular da olur. Kömür üretiminde  bir sıkıntı yaşanmasa da kömürü tanıtmada ve pazarlamada büyük sıkıntı yaşarlar. Küçük paketler hâlinde Kahraman Maraş'ta, Gazi Antep'te ve Konya'da evlerde yakıt olarak kullanılan linyit kömürünü tanıtmak için çok çaba gösterirler. 1963 yılında kömür ocağı işletmeye başlayan Hurşit Bey, 1969 yılına doğru kömürden para kazanmaya başlar. Bu yıla kadar kazanmış olduğu paralarla kömür işletmesinin alt yapı tesislerini kurar ve yollarını açar. Yollar derken ocaktan ana yola kadar ulaşımı sağlayan kömür yüklü kamyonların geçebileceği yollar anlaşılmalı.

HAYALLERİN BİTTİĞİ YIL

1977-1979 yılları Hurşit Akpınar için hayallerin, düşlerin yok olduğu bir yıldır. Ecevit Hükûmeti ülke genelinde bütün madenleri devletleştirmiş ve işletilen kömür ocaklarını kişi ve şirketlerin elinden alınmıştır. Artık yer altı zenginlikleri dediğimiz madenleri devlet işletecektir. Bu karar Hurşit Ağa için bir duraklama, bir dönüm  noktası olur. Devlet diğer ocaklarda olduğu gibi onun da işlettiği maden ocağına el koyar, ocağa bir kıymet biçerler ama devlet tarafından Hurşit Akpınar'a bir kuruş ödenmez. Ocağını öfkeye tepkiye kapılmadan şeriatın kestiği parmak acımaz kabilinden çalışır vaziyette devlete teslim eder. Hatta işçilerin yatıp kalktığı yerlerdeki özel yatakları bile bırakır gider. Onun ocağı işler vaziyette devlet görevlilerine teslim etmesi ilerde ona büyük avantajlar sağlayacaktır. Yazımızın başında buna kısmen değinmiştik.

1983 yılında liberal ekonomiyi savunan Turgut Özal'ın Anavatan Partisi iktidara gelince maden ocaklarını eski sahiplerine iade ederler. Hurşit Ağa işletmiş olduğu ocağı nasıl teslim ettiyse öyle teslim alır. Artık maden işletmesinde deneyim sahibi bir kimsedir. Açık işletmeler yaparlar ve çıkarmış oldukları kömürden iyi para kazınırlar. Ermenek kömürü olarak adlandırılan linyit kömürü Konya, Karaman, Antep, Maraş ve diğer illerde iyi prim yapar. Kaliteli olarak bilinir ve aranır hâle gelir.     

Devam Edecek

Hasan ŞİMŞEK

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

1 yorum:

  1. yazınız çok güzel bir özet olmuş okunyunca çocukluk yılarıma gitii güneyutt ve gargara canlandıı birden hafızaalrımda tabiki biz gargarayı duyduk güneyurduu yaşadık sağ siyasetee kendisii sol siyasettee yeğeni merakım hiç burs verdiği yadaa siyasii oy kazanma haricii bir katkısı olmuşmudur. anımsayınca şimdii o günler anılarda şimdii ise kim bilir nerelerde nasıl uzak kaldık ama insann merakk ediyor memleketinii biz mananan uzakk kaldık oradann kazananlar madenn

    YanıtlaSil

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN