404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

ÖĞRETMENLER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE ( 1 )

Geçen hafta “24 Kasım Öğretmenler Günü “ coşkuyla kutlandı. İşin ilginç yanı Anaokullarından- Üniversitelere kadar çalışan ve eğitime hizmet veren herkes bu günü benimsedi. Mecburiyet olmadan bir yıl önce okul müdürüm Yüksel Genç İstanbul ilinde 1 numaralı, ben Hasan Şimşek 2 numaralı üye olmuştuk. Bir yıl sonra mecburiyet hasıl olunca bizdeki sıra numaralarını da bozdular. Öğretmenler gününü kurumsallaştıran 12 Eylül 1980 İhtilali’nin yöneticileri  olan Kenan Evren ve arkadaşlarıdır.
Siyasi otoriteler de, 12 Eylül ürünü  % 10’luk seçim barajını ve YÖK’ü benimsediler ve bugüne kadar yaşattılar. Şikâyetçi oldukları hâlde ne seçim barajın alta düşürdüler, ne de YÖK’ ü kaldırdılar.
ANAP, beklenmedik bir şekilde sürpriz bir atak yaparak iktidara gelince,  mühendisi bir kişi olan Gazi Antep Milletvekili Vehbi Dinçerler’i Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı yaptılar. Sayın Bakan, öğretmenlerin durumunu anlamak ve onların düşüncelerini öğrenmek için İstanbul –Fatih’teki Darüşşafaka Lisesi’nde bir toplantı yapmıştı. Ben o toplantıya hazırlıklı gittim, elimde notlarım vardı ne söyleyeceğimi biliyordum. Benden önce bir öğretmen arkadaşım ve bir okul müdürü konuşmuştu. Sayın Bakan onları azarladı, benim önüme somut önerilerle gelin, küçük şeylerle zamanımızı geçirmeyelim diye bizleri uyardı. Yeni maaşlara zam yaptıklarından, öğretmenlere karşı oldukça bir güvenleri  vardı. Askeri yönetimden yeni sivil yönetime bir geçiş olsa da Milli Eğitim Müdürü Kemal Türen adında bir generaldi. Bize konuşmalarımızla ilgili güvence verdi. Ben hazırlıklı geldiğimi önerilerim olacağını söyledim ve söz aldım.
“Siz bizim maaşlarımıza zam yaptınız ama, ekmeğe, yola, sigaraya, yola yapılan zamlar bizim maaş farkımızı götürdü.”  Dedim. Günde kaç paket sigara içtiğimi sordu, iki paket diyemedim, bir buçuk paket dedim. Sesini çıkarmadı. Mühendis kafasıyla yaptığı hesapla bizi doğrulamış olmalı ki, söylediklerimin kritiğini yapmadı.
İkinci bir konu olarak ders kitaplarındaki bilgi ve yazım yanlışları üzerinde durdum. Bu konuda bir çalışma yapmıştım. Öğretmen arkadaşlar bilirler bizi bir eylülde seminer adı altında göreve çağırılar. On beş gün, bizim öyle bir okula boş gidişimiz olur.  İşte o ders yılının başında yani eylülünde ilkokul 1,2,3,4 ve 5.sınıfı Türkçe kitapları üzerinde ciddi bir inceleme yaptım. Yazdığım 30 sayfalık raporun bir kopyasını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim etmiştim.  İki üç ay zarfında bir geri dönüş olmamıştı. Sayın Bakan Dinçerler’e, ders kitaplarının yazılışına ve konu seçimlerine itina gösterilmediğini örnekleri ile anlattım. Rapor yaz gönder dedi. Yazdım ilçe milli eğitime teslim ettim diyemedim. Korktuğumdan değil, onların azar görmemesi adına bunu yaptım.
MEB’teki en büyük çarpıklıklardan biri eş durumu atamalarından kaynaklanıyordu. Öğretmen eşi İstanbul’da olan bir hanım ya da bey, özel sektörde çalışan başka bir ildeki eşinin naklini yaptıramıyordu.  Örneğin Ziraat Bankası dikkate alınıp geçerli oluyor, Yapı Kredi de çalışan atanamıyordu.
Yeni kayıt yaptıran gariban ya da düzgün insanların çocuklarına yabancı dili seçer iken okul yöneticileri tarafından Almanca ve Fransızcaya yönlendirilirken, uyanık velilerin çocukları yabancı dilde, İngilizce dersi seçimine olanak sağlanıyordu. Herkes istediği yabancı dili seçmeliydi.
Sayın Dinçerler, kitap yazma işine el attı, yayıncılar engelledilerse de, o ilk defa birinci hamur kâğıda renkli olarak “ TÜRKÇE “ kitaplarının baskısı yaptırarak kaliteli ders kitapları basımına öncülük etti.

Önerilerim ulusal basında önemli ölçüde yer aldı, çoğu MEB tarafından hayata geçirildi. Önemli olan böyle büyük toplantılara hazırlıklı gidilerek sistemdeki ve özlük haklarındaki engelleri giderici çözüm yolları sunmak olmalıdır. 

27 Eylül 2017 Hasan ŞİMŞEK 

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN