404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

TÜRKİYE’NİN EN YAŞLI ÖĞRETMENİYLE TANIŞTIM


Bugün Türkiye’nin en yaşlı öğretmeniyle tanıştım ve 24 kasım öğretmenler gününü  kutladım....
1917 doğumlu Hayriye Uludoğan, Ankara Kız Teknik Öğretmen Okulu ilk mezunlarından (1937 mezunu), Atatürk dönemi öğretmenlerinden.. Ankara Olgunlaşma Enstitüsünde uzun yıllar öğretmenlik yapmış. Atatürk meclise gidiş ve Çankaya dönüşlerinde okullarının önünden geçerken aracı durur ve okulu gezer, sınıflarda öğrencilerle sohbet edermiş. Siren sesleri kortejiyle okul önünden geçtiğinde tüm okul balkonlara çıkar alkışlarla ve el sallayarak sevgilerini sunarlarmış. İran Şahı Rıza Pehlevi’nin eşi kraliçe Süreyya’ya çanta hediye ederken resmi çekilip yayınlanmış. İsmet İnönü nün eşine elbise provası yaparken de resmi varmış. Öğretmenliği 44 yıl sürmüş ama hala öğretmenliğe doyamadım diyor. Atatürk’le geçen saatleri de  hiç unutamamış..
Aslında ben emekli İngilizce öğretmeni emekli Sevil Can ile tanışmak için gitmiştim. İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsünü 1968 yılında bitiren bayan öğretmenimiz Atatürk Deneme Lisesi, Erzurum Atatürk Lisesi, Kırıkkale Sanat Lisesi, Ankara Kurtuluş Lisesi Ve Ankara Çankaya Lisesi öğretmenliğini takiben 1992 yılında emekli olmuş. Sohbetimiz sırasında en yaşlı öğretmen olarak annesinin de yanlarında olduğunu öğrenince bu tarihi tanışma gerçekleşti. Sevil hanımın eşi emekli kurmay albay, Kore ve Kıbrıs savaşları gazisi, 58 yıl devlet hizmetinde bulunmuş (tsk ve mit) sayısız madalya, rozet, berat ve şilt almış bir gazi olan sayın Şinasi Can beydi. Duvarlarındaki resimleri kendilerinin yaptıklarını duyunca hayranlığım arttı. Bu millet ve devletin aydınlanması, yücelmesi ve çağdaşlık yolunda ilerlemesi için emek, zaman ve akıl harcayanlara şükranlarımızı sunar, tüm öğretmenlerin 24 kasım öğretmenler gününü kutluyorum.
Allah hepsinden razı olsun...
24 Kasım 2017   Ankara

Av. Naci SÖZEN


Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN