404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJLARI

VALİ MERAL'İN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Vali Fahri Meral, 03 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Vali Meral yayınladığı mesajında; “3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bütün engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini muhabbetle selamlıyorum.

Toplumsal hayata onurlu, etkin ve eşit bir şekilde katılmak, engelli - engelsiz tüm bireylerin en tabii hakkıdır.

Nüfusumuzun önemli bir bölümünü teşkil eden engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin arttırılması, kendi kendine yetmeleri ve tüm imkânlardan yararlanmaları temel önceliğimizdir.

Devletimiz ve ilgili kurumlarımız, engellilerimizin yetenekleri ve potansiyelleri doğrultusunda üretken kılınmaları, istihdam edilmeleri, yaşama sevincini kaybetmeden sosyal hayata katılmaları için çalışmalarını sürdürmektedir.

Uygulanan politikalar ve yapılan yasal düzenlemeler, engellilerimizin yaşadıkları birçok sorunu ortadan kaldırmıştır. Bununla birlikte engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşme sürecinde karşılarına çıkan diğer bazı sorunların da herkesin bilinçli ve duyarlı gayretleriyle zamanla aşılacağına inanıyorum.

Engellilerimizin toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için desteklenmesi yalnızca devletin değil, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve toplumun diğer kesimlerinin de ortak görevidir.

Bu konuda her zaman destek ve katkılarıyla engellilerimizin yanında olan tüm hayırsever kişi ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle başta engelli kardeşlerimiz olmak üzere bütün vatandaşlarımıza en içten sevgilerimi sunuyorum” dedi.

BAŞKAN ÇALIŞKAN’IN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

        Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.
        Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, bu hususta toplumsal farkındalığın artmasına ve engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına vesile olmasını diledi.
        Engelli vatandaşların hayatın tüm alanlarında varlık göstermelerine yardımcı olma hususunda devlete de, topluma da önemli görevlerin düştüğünü vurgulayan Başkan Çalışkan, tüm zorluklara rağmen spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına varana dek, her alanda önemli başarılara imza atan engellilerin verdikleri mücadelenin gerçekten takdire şayan olduğunu ifade etti.
        Engellilerin mücadelelerinde onların yanında yer almak, onları teşvik etmek, onları herhangi bir dışlanmışlığa maruz bırakmamanın herkesin öncelikli sorumlulukları arasında yer aldığına dikkat çeken Başkan Çalışkan mesajında şunları kaydetti:

        "Bu dünyada her birimizin engelli konuma düşünebileceğinin bilinciyle, toplumsal duyarlılığın daha da artması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğine inanıyorum. Türkiye, özellikle son 15 yıllık süre zarfında, ekonomi, siyaset, yatırımlar ve kalkınmada nasıl bir devrim gerçekleştirdiyse, engelli kardeşlerimizin meselelerini çözüme kavuşturma hususunda da önemli bir dönüşüme sahne olmuştur. Söz konusu süre zarfında engelli kardeşlerimiz ile ilgili yasal düzenlemeler, hayata geçirilen sosyal politikalar, bu konuda yaşanan zihniyet değişimini açıkça ortaya koymaktadır. Bizler, engelli kardeşlerimizle ilgili eksikliklerin giderilmesini bir lütuf olarak değil, hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak görüyoruz. Karaman Belediyesi olarak yaptığımız hizmetlerde engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştıracak uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Onların toplumla daha da bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarını mümkün kılmak, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini de beraberinde getirecektir. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımızı saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”
REKTÖR AKGÜL’ÜN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiş olup bu gün, dünyanın dört bir tarafında düzenlenen etkinliklerle engelli bireylerin yaşamına ayna tutulmakta ve onları daha fazla anlamamız sağlanmaya çalışılmaktadır.
Engellilik doğal yaşamın bir sonucu olarak tüm canlılarda bulunabilen bir nitelik olmakla birlikte asla değersizleştirici ve utanılası bir durum değildir. Bugün dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i engelli bireylerden oluşmakta olup ülkemizdeki engelli oranı ise yüzde 13'tür.
Burada toplumlara düşen en büyük görev, engelli bireylerin farkına vararak onların hayatını kolaylaştırıcı adımlar atmak, yaşam boyu öğrenmelerine ve eğitim-öğretimlerine kesintisiz devam etmelerine katkı sunmak, onları hayatın dışında tutmadan her alanda kendilerini gerçekleştirmelerine fırsat tanımak ve dünyada yaşayan her canlının ayrı bir değer olduğu bilinciyle özellikle engelli bireylerin deneyimlerinden ve insanî kazanımlarından en üst düzeyde fayda sağlamaya çalışmaktır.

En büyük engelin zihinlerde ve kalplerde olduğu gerçeğinden hareketle, Dünya Engelliler Gününün tüm dünyada ve ülkemizde engellilere karşı daha fazla anlayış ve hassasiyet geliştirmemize katkı sağlamasını temenni ediyor; engelli kardeşlerimize, ailelerine ve onlara gönülden destek veren herkese hürmet ve selamlarımı sunuyorum.”

AK PARTİ KARAMAN İL BAŞKANI MEHMET ER’İN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.
Ülkemizin son 15 yılına damgasını vuran insan merkezli yönetim anlayışının ete kemiğe büründüğü alanların başında engelli vatandaşlarımız ile ilgili yapılan düzenlemeler gelmektedir.
2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ile eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda tarihi nitelikte atımlar attık.
2010 yılında yapılan Anayasa değişikliği ise bu reform sürecini üst aşamaya taşıyarak, engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına almıştır.
Ülkemiz bugün engellilerin hayat şatlarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmesi, geleceğe güvenle bakmaları konusunda dünyada örnek gösterilecek bir konuma ulaşmıştır.
Önümüzdeki süreçte değişen şartları ve ihtiyaçları dikkate alarak, devlet, üniversite, sivil toplum, iş dünyası ve tek tek fertler olarak el ele vermeli, engellilerimizi çok daha müreffeh bir seviyeye hep beraber taşımalıyız.
Tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum. Saygı ve sevgiler sunuyor, her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyorum.

ERMENEK KAYMAKAM VEKİLİ NURHALİL ÖZÇELİK' İN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

İlçemiz Kaymakam Vekili Nurhalil Özçelik 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kaymakamımız mesajında;
3 Aralık’ın toplumun önemli bir kesimini oluşturan engellilerin istek ve ihtiyaçları ile sorunlarına dikkat çekilmesi, bu konuda toplumsal bilinç ve farkındalığın artırılması bakımından önemli bir gün olduğunu, “Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmak, çözümler üretmek için çaba göstermek, sadece engelliler ve ailelerini ilgilendiren bir husus değil, toplum olarak tüm kesimlerin ortak sorumluluğudur. Engelli vatandaşlarımızın özel ve değerli bireyler oldukları bilinciyle, hayatın içerisindeki engeller kaldırılarak, toplumsal yaşama katılımlarının hayatımızı daha da güzelleştireceğine yürekten inanıyoruz dedi,
Engellilerin yaşadığı sorunların çözümü, bu problemlerin tanısından iyileştirilmesine, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere, sosyal yaşam alanlarının düzenlenmesinden özel yaşam alanlarındaki koşulların iyileştirilmesine kadar kapsayıcı bir anlayışla ele alınmasını gerektirmektedir.

Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmanın, ailelerine destek olmanın, sorunlarının giderilmesine katkıda bulunmanın bir insanlık görevi ve ortak sorumluluğumuz olduğu asla unutulmamalıdır. Aşılamayacak hiçbir engel yoktur, yeter ki kalplerde engel olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlık, mutluluk ve yaşantılarında kolaylıklar diliyorum" ifadelerini kullandı.

ERMENEK BELEDİYE BAŞKANI UĞUR SÖZKESEN'İN 3 ARALIK MESAJI

Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, önlerindeki engelleri kaldırmak, onlara sevgi ve saygı göstermek hepimizin insanlık görevidir. 
Engelli kardeşlerimize, toplum olarak daha çok sahip çıktığımız günleri görmek dileğiyle tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlar mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN