404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

BİRİSİ “YAZILIM”A AMBARGO MU DEDİ?


        Ülke olarak karşı karşıya kaldığımız “Dijital ambargo” ya ve peşi sıra çizilen kaotik senaryolara sessiz kalmamız mümkün değildir. Her şeyden önce; ambargo konusu değerlendirilirken; Türkiye’de de kendi teknolojisini üreten yerli yazılım firmalarının olduğu ve bu firmaların da tüm ihtiyaçlara yönelik yazılım geliştirebilecekleri gerçeği göz ardı edilmemelidir.
        Bilgiye ulaşmanın kolaylaşması ve üretimin dijitalleşmesi esasını taşıyan “Endüstri 4.0” kavramını ortaya atan dış ülkelerin; bir anda Türkiye ve diğer dünya ülkelerine yönelik "Dijital ambargo” uygulama kararını almış olması,  tam anlamıyla çelişki içeren bir durumdur. Keza, bu mevcut tutumun da bir pazarlama stratejisi olduğu yönündeki düşünceleri desteklemektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren yabancı yazılım firmalarının hakimiyet alanı giderek genişlerken, bu tarz bir ambargonun uygulanması trajikomiktir!
        Türkiye’deki yerli yazılım firmalarının tüm yazılım ihtiyaçlarına cevap verebilecek potansiyelde olduğunu gönül rahatlığıyla dile getirebilirim. Alınan ambargo kararının da; ülkemizde teknoloji üretmenin, dışa bağımlı kalmamak adına, ne derece önemli bir husus olduğu gerçeğinin bir kez daha hatırlatıcısı olmasını temenni ederim. Her platformda önemle altını çizmiş olduğum gibi; “Günümüzde toplumları yönetmek bilgiyi yönetmektir. Bilgiyi yönetmek de; ancak teknoloji ile mümkündür.” Bir an evvel olası “Dijital ambargo”nun ülkemiz ekonomisinde yaratacağı olumsuz yaptırımlar konusunda gerekli tedbirler alınmalı ve işletmelerin iş süreçlerinin aksamasına fırsat verilmeden, yerinde müdahalelerle, bu tehditlerin önüne geçilmelidir. Ülkem için yapılması gereken ne varsa, elimi taşın altına koymaktan asla çekinmeyeceğimi tüm kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.

“Kanla kazandığımız bu toprakları, teknoloji ile taçlandıracağız.”       
 Dr. Özgür AKIN
AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı
TOBB Yazılım Meclis ÜyesiMedya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.


YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN