404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

HAKİKATİN IŞIĞI HANGİ YARIM KÜREYE DÜŞER?


"Bir gemidesiniz. Aniden bir fırtınayla karşılaştınız. Geminin yükünü hafifletmek için aşağıda yazılı beş kişiden hangisini denize atmak durumunda kalırsınız
a)subay  b)mühendis  c)öğretmen  d)imam  e)kadın 
Doğru cevap “d" seçeneğindeki  "imam" idi.
1. Bir sınavda sorulmuş ve günlük gazetelerde de yer almış bir soruydu bu. Birde Emile Zola (ö.1902)'nın şu sözüne bakalım: "Din adamının kafasına yeryüzünde en son kalan kilisenin en son taşı düştüğü an insanlık (uygarlık) en yüksek gelişme noktasına ulaşmış olacaktır."a.g.e
Bu zihniyetin arka planına ulaşmak için  XVI.yy'a  kadar gitmek  gerekir. Doğa bilimleri bu yüzyılda başlar ve bir sonraki yüzyılda büyük bir bilimsel atılım gerçekleşir. Nevton (ö.1727) mekaniğinin evreni anlama ve yorumlamada en mükemmel kavramsal sistem olduğu varsayılmaktadır. Mekanik anlayışa göre her olgunun nedenini başka bir olguda aramak gerekiyordu.
2.Aydınlanma  Çağı (XVIII.yy) bilimsel  anlayışın başlıbaşına  bir dünya görüşü olarak belirginleştiği  bir yüzyıl oldu. Fizik, doğa ve doğa yasaları gibi tanımlar o derce belirleyici olmuştu ki Marguis de condorcet (ö.1794) ahlaki ve siyasi yanlışlıkların hep fizik yasalarını bilmemekten kaynaklandığını ileri sürecektir.
3. Aydınlanma düşüncesi diğer ülkelere göre Fransa’yı daha derin bir şekilde etkiler. İmmanuel Kant(ö.1801)'ın ifadesiyle aydınlanma "İnsanın ergin olmayış durumundan kurtulup kendi aklını kullanmaya başlamasıdır. "Kant'a göre din, insan kendi aklı ile düşünüp eyleme geçmekten alıkoyduğu, kendi doğmatik doğrularını dayattığı için kabul edilemez. Aydınlanmacıların ilk çatıştıkları otorite kilise olur.
4. XX.yy başlarında atom altı fiziğinde meydana gelen gelişmeler yeni bir bilimsel zihniyetin  doğmasına yol açar. Atomu oluşturan parçacıklar, bir makinenin parçalarından beklendiği şekilde hareket etmemektedir. Nevton'un evreni bir saat  gibi kurguladığı kavramsal çerçeve çökmüştür.
5. Nevtoncu  mekanik   anlayışa  karşı  çıkan David Hume (ö.1776), "Bilimsel  bilgi doğrulanmış bilgi değildir, muhtemelen  doğru  olan  bilgidir demişti.
Karl Popper(ö.1994)'e göre ise, "Bilimlerin doğrulukları ispatlanmış olgu kümeleri olduğu yaygın anlayışı tümüyle yanlıştır. "Popper, sadece yanlışlanabilir olguları bilimsel sınırlar içinde görür, metafizik olguların varlığını ve kendi içindeki anlamlılığını kabul etmekle birlikte yanlışlanabilir olmadıklarından bilimsel sınırlar içinde değerlendirmez.
6. Öyle görünüyor ki insanlık bilimin hikmet boyutundan mahrum kalmaya devam edecek.
Modern beyin araştırmaları zihnin biri rasyonel, diğeri sezgisel olmak üzere iki yönelimi olduğu ve bunların beyin düzeylerinde ortaya çıktığını göstermiştir. Carl Sagan, bu farklılığı şöyle anlatır: "Beynin sol tarafı ardışık olarak bilgiyi işlerken sağ taraf eş zamanlı olarak öncelikle birkaç girdiye başvurur. Sol yarımküre seri halde çalışır, sağ ise paraleldir. Sol yarımküre dijital bilgisayara benzerken sağ yarımküre analog bilgisayara benzer.
7. İmamı denize atmayı düşünenler beyinlerinin hangi yarısını kullanmamış olabilirler?  Veya hakikatin ışığı beynin hangi yarımküresine düşer?
Büyük hakikat insanı Hz. Ali (r.a) derki:" Sen hakikati insanlara, hayata ve hadiselere bakarak anlayamazsın; önce hakikati öğren, sonra insanları ve hadiseleri onun ölçülerine göre değerlendirirsin."  
Mustafa KENARLI
Kaynakça:
1)Ulemanın Gücü, Abdulcelil Candan
2)Bilim Tarihi, Cemal Yıldırım
3)Modern Bilimin Arka Planı, İlhan Kutluer
4)Avrupa’nın Zihin Tarihi, Hilmi Yavuz
5)a,g,e
6)Bilim ve Yeni Bilim, Doç. Dr. Bünyamin Duran

7)İslam Bilim Tarihi ve Felsefesi, Osman Bakar

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN