404 | Medya Ermenek Medya Ermenek
Facebookta Paylaş

İSRAİL BÜYÜKELÇİSİNE TOKAT GİBİ CEVAP


İSRAİL BÜYÜKELÇİSİNE HADİMLİ MEHMET VEHBİ EFENDİNİN TOKAT GİBİ CEVABI 

Türkiye'ye ilk defa gelen İsrail Büyükelçisi bir hoca ile görüşmek istediğini Türk dış işlerine bildirir. Yetkililer de Konyalı Mehmet Vehbi Efendi tavsiye ederler. Çünkü Mehmet Vehbi Efendi hem tefsir yazmış, hem de bakanlık yapmış bir zattır.

İsrail büyükelçi ile Hulasatul Beyan Tefsirinin müellifi olan Konyalı Mehmet Efendi bir araya geldiklerinde büyükelçi şöyle der;

“Peygamberiniz bir gün gelecek yeryüzünde bir tek Yahudi kalmayacak. Bir taşın arkasına saklanırsa taş dile gelip haber verecek, diyordu. Bak biz yok olmadık Filistin'de devlet kurduk.” der.

Konyalı Mehmet Vehbi Efendi büyükelçiye şu şekilde mukabelede bulunur:

“Ben Sahih-i Buhari tercüme ederken o hadisi şerifin tercümesinde gelince çok düşündüm. Ya Rabbi senin peygamberin ne söylemişse doğrudur. Ama bu iş çok zor olacak. Yahudiler bütün dünyaya dağılmış bir halde. Biz bunları nasıl bulacağız, derken bir gün Filistin'de bir Yahudi devletinin kurulmaya çalışıldığını ve dünyanın her tarafına dağılan Yahudilerin Filistin'e göç ettiğini öğrendim ve çok sevini verdim.” der.

Büyükelçi; “Niçin sevindiniz?” diye sorunca Konyalı Mehmet Vehbi Efendi cevabı İsrail büyükelçisinin suratını tokat gibi yapıştırır.

“İşimizi kolaylaştırıyorsunuz. Bizim bütün dünyayı dolaşmamıza gerek kalmayacak. Hepiniz bir araya geleceksiniz. Biz de sizi topluca milletlerin başına bela olmaktan kurtaracağız.” der.

O günler yakın İnşallah. Dört gözle bekliyoruz.

Uğur Bayram Kaplan’ın Konya'da Trafik Facebook Paylaşımı
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN