404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

KARAMAN EVLERİ YENİDEN HAYAT BULUYOR


2005 yılında yürürlüğe giren “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik” kapsamında özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetindeki tescilli taşınmazların projelerinin elde edilmesi ve onarımlarının yapılabilmesi amacıyla bütçe imkanları doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığımızca maddi destek sağlanmaktadır. Tescilli taşınmaz kültür varlığı ilan edilen konak, ev gibi yapılarını restore ettirmek isteyen vatandaşlara proje ve uygulama aşamasında yapılan maddi yardımlar tamamen hibe olarak yapılmaktadır
Karaman Merkez İlçede 65, Ayrancı İlçesinde 1 ve Ermenek İlçesinde 65 olmak üzere Karaman’da toplam 141 tescilli, kültür varlığı özelliğinde ev ve konak bulunmaktadır.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz vasıtasıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığımızca, 2017 yılında özel mülkiyetteki 4 ev sahibine Proje Yardımı için 110.000,00 TL ve 2 ev sahibine Proje Uygulama Yardımı için 90.000,00 TL olmak üzere toplam 200.000,00 TL hibe nakdi destek sağlanmıştır.
Proje yardımı verilen yapılara ilişkin yardım bedelleri projelerin Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasından sonra, onarım yardımı verilen yapılara ilişkin yardım bedelleri ise onarımların yıl sonuna kadar tamamlanması halinde taşınmaz sahiplerine  ödenebilmektedir. 
Uygulamayla harabe halde bulunan ev ve konak gibi sivil mimari yapıların aslına uygun şekilde restore edilip, şehrin mimarisine ve görünümüne daha estetik ve geleneksel bir yapı kazandırılması hedeflenmektedir. 
2008-2017 yılları arasında Bakanlığımız tarafından Karaman’da 17 adet tescilli taşınmaza 232.600,00 TL proje yardımı, 6 adet tescilli taşınmaza 205.000,00 TL onarım yardımı olmak üzere toplam 23 adet taşınmaza toplam 437.600,00 TL nakdi yardım yapılmıştır.
Karaman’da tescilli, kültür varlığı niteliği olan evlerin proje ve proje uygulamaları yardımlarına ilişkin başvurular mülk sahipleri tarafından bizzat Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne Tel: 0.338.213 01 92) yapılmaktadır. Her yıl, proje yardımları için son başvuru tarihi Eylül ayının 3. haftasına kadar, proje uygulama yardımları için ise son başvuru tarihi Aralık ayının 3. haftasına kadar yapılabilmektedir. Proje Uygulama Yardımları için son başvuru tarihi bu yıl 18/12/2017 olarak belirlenmiştir. Söz konusu tarihlerden sonraki başvurular dikkate alınmamaktadır. Başvurular esnasında istenen belgeler “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik”te belirtilmiştir. Başvurulara ilişkin duyurular İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün internet “http://www.karamankulturturizm.gov.tr/TR,166331/duyurular.html” link adresinden yapılmaktadır.
Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.

YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN