404 | Medya Ermenek Medya Ermenek

Facebookta Paylaş

KONYA İSMİNİN KAYNAĞI BULUNDU


Konya eski çağ kaynaklarında “İkonion” olarak geçmektedir. Bir Roma efsanesine göre; Toras dağlarında yaşayan Medüz (Gorgo) ismindeki bir ejderha, şehre saldırarak insanları öldürmekteydi. “Danaia” adını taşıyan bu şehrin halkı, çaresiz kalarak Jupiter’in oğlu Perseus’tan yardım istediler. Parseus canavarı öldürerek, halkı bu canavardan kurtarır. Halk Perseus’a şükran ifadesi olarak, kutsal heykeller diktiler. Bu ikonalardan dolayı şehre İkonion denmiştir.
Şehirde yapılan kazılar sonucu bulunan ve roma dönemine ait olan paraların üzerinde, Perseus ve Gargo’nun resimlerinin bulunması, bu görüşü kuvvetlendirmektedir. Ayrıca şehirde bulunan bir mesafe taşı üzerinde “Koniun” adına rastlanmıştır.

Konya eski dönemlerden bu yana ismini koruyan şehirlerden biridir. Romalılar zamanında “Konium”, Bizanslılar döneminde “Toksinon”, bazı kaynaklarda ise Ycenıum, Conium, Cunin ve Conia olarak da geçmektedir.
Konya, ismini, Türklerin Konya’ya tam olarak hakim olmasıyla kazanmıştır. Türklerin Anadolu’ya girip, yayılması ve genişlemesiyle Türklerin eline geçen Konya bugünkü ismini almıştır.

Konya ismi diğer bir efsaneye göre şöyle ortaya çıkmıştır; doğudan gelen iki veli, rüzgâr hızıyla uçar gibi Anadolu içlerinde ilerlemektedir. Uzun zamandan beri epeyce yol katetmişlerdir.

Yemyeşil ovaları, şırıl şırıl pınarları, berrak akan ırmakları bulunan bir yere gelince istirahat etmek isterler. Biri diğerine "Konalım mı?" (''Konaklayalım mı'' anlamında) diye sorar. Diğer vel-i zat bu teklifi beklemektedir sanki "Ne duruyorsun kon, ya!" der. Böylece burada kurulan yeni İl "Konya" adıyla tanınır, “Konya" adıyla bilinir.” (1)

Bir başka kaynakta ise şunlar aktarılmaktadır:
Anadolu üzerinde emperyalist emellerini, Birinci Haçlı seferinden bu yana bâzan harb, bâzan kültür savaşı, son zamanlarda ise soğuk savaş metodları ile devam ettirenler, Anadolu’nun birçok şehir ismini Yunanca ve Lâtince köklere dayandırmaktadır. Batı kaynakları Konya isminin Yunanca tasvir mânâsına gelen “ikon”dan ileri geldiğini ileri sürmektedirler.

Konya ismi Frikçe(Frikya lisanı) “Kavania”nın bozulmuş şeklidir, diyenler de vardır. Konya Selçuklu Türklerinden önce küçük bir kasaba idi. Romalılar “ikonium” ismi ile anmışlardır. Hazret-i Ömer (radıyallahü anh) zamanında Konya kasabasını İslâm ordusu fethetmiş ve bu kente “kuuniye” demişlerdir. Konya isminin gerçek menşei “kuuniye”den gelir. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra bütün Anadolu gibi Konya da Türkler tarafından fethedilmiştir. Türkler bu küçük kasabayı Anadolu’nun en büyük ve en mamur şehri hâline getirmiş ve “Konya” ismini vermişlerdir.

Bâzı rivâyetlere göre iseHorasan bölgesinden Anadolu’ya göç eden iki ermiş (evliyâ) Konya’nın bağlık ve bahçelik manzarasını görünce içlerinden biri “Buraya konalım mı?” demiş, arkadaşı ise “Kon ya!” demiş ve bu isim şehrin ismi olarak kalmıştır. Konya Türklere tam 211 yıl başkentlik yapmıştır. Anadolu’nun ilim, kültür ve medeniyet merkezi olmuştur.”
(2)

Şimdi ise önceki varsayımları çürütecek cinsten. Buyurun okuyun inceleyin.“Bu eserler Konya Ürgench diye bir şehirdeymiş. 
Karakalpakistan (Özbekistan) ile Türkmenistan arasında paylaşılmış bir şehir.
Bizim Konya'yı Latin İkon ile bağdaştırır kafadan atmasyoncu tarihçiler ve bilimciler.
Oysa Konya Türkmencede “Eskimiş” demektir. 
Buda “Eskimiş Ürgenç”. Şehri
Yeni Ürgenç Özbekistan'da, Eski Ürgenç Türkmenistan'da imiş

Anadolu’daki her şehri bir Latin ismine dayandırmaya kalkan bilim adamlarını bir daha düşünsün.

Bence Konya, “eski” demek. “Eski” Türkçe bir kelime.
Konya çok eskidir. Tarihi kentler birliği üyesidir ve başkent olarak seçilmiştir. 
Konya Çatalyhüyük Anadolu’daki en eski yerleşimdir.” (3)Dipnot:
(1) Kaynak: http://forum.memurlar.net/konu/401021/  
(2) http://www.cografya.gen.tr/tr/konya/anlami.html

(3) https://www.facebook.com/bekir.cambolat?fref=hovercard&hc_location=chat

Medya Ermenek Yazarları Bu Sayfada Yer Almaktadır.
YAZARLAR SAYFASINA ==>>>
Medya Ermenek Haber Sitesindeyayınlanan makaleleriniçeriği hakkında mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu makalesi yayınlanan yazara aittir.Yayınlanan makale karşılığında yazarlara telif ücreti ödenmez. Yazarlar bunu peşinen kabul etmiş sayılırlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Kuralları
Yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret, küfür, aşağılayıcı, küçük düşürücü, pornografik,
ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici,
yorumların her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluğu yorumcuya aittir.
İsimsiz yazılan yorumlar bir saat içinde sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Düzenleme | Copyright © 2013-2019 | MedER |Medya Ermenek
BİZE ULAŞIN